Skip to main content
Budownictwo

10 nieznanych faktów na temat Tajlandii

By 20 marca 2020No Comments

1. Król Deszczowca

Kilka lat temu tajlandzcy hodowcy ryżu mieli trudny okres suszy. Król, który od wielu lat był zaangażowany we wspieranie ludności wiejskiej Tajlandii, wynalazł metodę generowania deszczu, na którą również złożył międzynarodowy patent. Samoloty są w pewien sposób wystrzeliwane w chmury chemikaliami jodku srebra w taki sposób, że są one stymulowane do deszczu. Ta metoda okazała się skuteczna.

2. Tajemnicze kule ogniste

O określonej porze roku pojawia się dziwne zjawisko, które nie zostało jeszcze naukowo wyjaśnione. Cóż, były teorie naukowe, ale naukowcy wciąż są zdumieni tym zjawiskiem i tak naprawdę nie potrafią go wyjaśnić. Znajduje się w północno-wschodniej Tajlandii, a miejscowi mają własne wyjaśnienie tajemniczych kul ognia wyłaniających się z Mekongu: Mówią, że są to kule ognia z legendarnego węża Naga.

Pewnego razu ekipa telewizyjna próbowała odkryć „żart” i powiedziała, że ​​zjawiskiem są po prostu żołnierze kambodżańscy wystrzeliwani w powietrze. Szybko jednak okazały się one błędne. Istnieją zapisy tego zjawiska, które miały miejsce od setek lat i jest to rodzaj tajskiej wersji „Loch Ness”

3. Tajskie bonsai

Większość ludzi zna japońskie drzewa bonsai. Tajlandia ma również własną tradycję miniaturowych drzew, która nazywa się mai dat. Dowody historyczne wskazują, że tradycja ta istnieje od XIII wieku. Dane mogą mieć swój własny styl – nie są tak małe jak japońskie bonsai, ale często większe. Podczas gdy japońskie bonsai zwykle mają na celu sprawienie, aby małe drzewo wyglądało tak naturalnie, jak to możliwe, mówi się, że daty maja wyglądają szczególnie dobrze przycięte. Celem mai dat artist jest stworzenie drzewa wykonanego z wykorzystaniem ludzkich form. Tajlandia to kraj prawie w całości porośnięty lasami i bagnami – była to tropikalna dzicz. Tylko w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci lasy zostały oczyszczone i przekształcone w gospodarstwa i miasta. Naśladowanie natury nie jest zatem tym, co Tajowie uważają za piękne.

4. Król półbogów

Tradycyjne tajskie przekonanie, że król jest ludzką reinkarnacją hinduskiego boga Wisznu. Wszyscy królowie dzisiejszej dynastii nazywani są „Ramą” od XVIII wieku – obecnym królem jest Rama XI. Rama była imieniem półboga z indyjskiej epopei Ramajana, która ma swoją własną tajską wersję, Ramakien.

5. Nie mogę tego dotknąć (mnich)

Kobietom nie wolno dotykać mnicha buddyjskiego. Niektóre kobiety czują się urażone lub myślą, że dzieje się tak, ponieważ kobiety są uważane za niegodne, ale tak nie jest. Chodzi tylko o unikanie uczuć, które nie byłyby odpowiednie dla mnichów, uczuć takich jak pożądanie seksualne.

6. Bangkok tramwaj

W Bangkoku był kiedyś tramwaj. Bangkok jest obecnie znany z chronicznych zagłuszaczy, a jedynym sposobem na uniknięcie ruchu jest użycie najnowocześniejszego Skytrain (BTS) lub nowszego metra (MRT). Był jednak kiedyś tramwaj, który przejeżdżał przez Bangkok. Sieć tramwajowa w Bangkoku została założona w 1894 r. I zamknięta w 1968 r. W rzeczywistości już w 1888 roku istniał człowiek o imieniu Alfred John Loftus (Phraya Nithetcholthee), który prowadził linię tramwajową w Bangkoku – ciągniętą przez konie! Po kilku zmianach własności powozy konne zastąpiono powozami elektrycznymi. Nowe trasy zostały otwarte i zbudowane aż do zatrzymania ostatniego tramwaju w Bangkoku w 1968 roku.

Nadal można zobaczyć niektóre linie kolejowe w okolicy Thanon Charoenkrung Soi 39.

7. Tajski chłopczyk

Podczas gdy prawie wszyscy wiedzą o ladyboyach w Tajlandii (a niektórzy mężczyźni potrafią opowiadać historie o niespodziankach, gdy dowiadują się, że „kobieta”, którą bili całą noc, w rzeczywistości nie była kobietą), nie wiedzą o tym tylu ludzi Jest też wielu łowców tomboyów: kobiety lub dziewczęta, które ubierają się, zachowują i wyglądają jak mężczyźni. Napisano całe książki o tajskich rolach płciowych i chociaż niektóre dziewczęta płci żeńskiej, chłopczęta i geje uważają, że nie są traktowane jednakowo, są traktowane o wiele bardziej tolerancyjnie niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Na przykład znam przypadek 15-letniego chłopca, który postanowił zostać ladyboy – i jest właściwie ubrany, rozmawia, a teraz zachowuje się jak kobieta. Jednak koledzy ze szkoły nigdy się z niego nie wyśmiewali, nie drażnili go ani nie znęcali się nad nim. Ponieważ jest to odległa wioska, a nie współczesny Bangkok, wiele mówi o tolerancji Tajów wobec ludzi, którzy decydują się być „inni”.

9. Męskie długie paznokcie

To może być dziwne, ale wielu (całkowicie prostych) mężczyzn ma długie paznokcie. Najczęstszym jest różowy paznokieć. Częściowo dlatego, że na obszarach wiejskich w Tajlandii długie paznokcie są oznaką pewnego statusu społecznego: rolnik nie może wyhodować długich paznokci, ponieważ łamią się podczas ciężkiej pracy na polu. W Isaan (północno-wschodnia Tajlandia) uważa się nawet, że długi paznokieć na małym palcu ma szczęście. Poza tym, kiedy zapytałem, dlaczego mężczyzna ma długi paznokieć, wielu mężczyzn powiedziało mi, że jest to użyteczne: łatwo zarysować długim paznokciem, a czasem po prostu coś otworzyć.

10. Biel jest piękna

Na półkuli północnej wiele osób chce silniejszej opalenizny i korzysta z każdej okazji, aby położyć się na słońcu i sprawić, by ich skóra była ciemniejsza i bardziej egzotyczna, ponieważ biała i jasna skóra Tajlandii jest piękna. W rzeczywistości Tajlandczycy wydają około 50 milionów dolarów rocznie na produkty do rozjaśniania skóry.

[ff id=”2″]