Skip to main content

Chociaż rodeo prawie zawsze istniało, Rodeo National Finals (NFR), jak powszechnie wiadomo, ma znacznie nowszą historię. Pierwsze krajowe rodeo finałów odbyły się w 1959 r. Na terenie Dallas State Fair Grounds. Od tego czasu NFR dokonało wielu interesujących zmian, w tym zmiany nazwy w 2001 r. Na rodeo Wrangler National Finals.

Podobno mózgiem legendy Południowej Dakoty, Casey Tibbs, pomysł na pierwsze Rodeo w finałach krajowych było połączenie sportowców rodeo z najtwardszym bydłem na świecie. Wielu znanych teraz kowbojów uczestniczyło w tym pierwszym NFR, w tym Tibbs, Jim Shoulders, Jim Bynum, Jack Buschbom i Dean Oliver. Nikt nie wiedział dokładnie, czego się spodziewać, ale liczył na najlepsze, ponieważ były to pierwsze Mistrzostwa Świata w Rodeo. Uczestniczący kowboje walczyli o pierwszy portfel 50 000 $ NFR!

Ramiona, które nadal są uważane za najbardziej udanych kowboj wszechczasów z 16 tytułami mistrzostw świata, zostały umieszczone w sześciu rundach byków w 1959 roku i otrzymały nagrodę pieniężną NFR i mistrzostwa świata. W 1979 r. Jim Shoulders został uhonorowany w klasie otwarcia Pro Rodeo Hall of Fame w Colorado Springs w Kolorado. Tibbs zajął szóste miejsce w rankingach i jechał podczas krajowych finałów Rodeo 1959 w swoich ostatnich Mistrzostwach Świata w jeździe na bronc. Dziś Tibbs jest pierwszym kowbojem, który zwrócił uwagę serc i mediów. Tibbs został również wprowadzony do Hall of Fame, z dodatkowym zaszczytem bycia wyróżnionym w charakterystycznym posągu muzeum – 20-stopowym Tibbsem na brązowym krawacie.

Jack Buschbom wygrał pierwszą rundę bezkonkurencyjnego wyścigu Rodeo w finałach krajowych w 1959 roku i nadal wygrywał średnią koronę NFR i tytuł mistrza świata. Dwadzieścia lat później został wprowadzony do Galerii Sław Pro Rodeo.

NFR kwitło przez wiele lat, spędzając kilka lat w Los Angeles, a następnie kolejne 20 lat w Oklahoma City. Kowboje wciąż pracowali nad tym, co stało się znane jako „The Last Rodeo”, ale zainteresowanie mediów i portfele nie wzrosły, dopóki NFR nie przeprowadził się do Las Vegas w stanie Nevada w 1985 roku. NFR zawsze przemawiało do tych kowbojskich sportowców jako kulminacja roku ciężkiej pracy. Po przeprowadzce do Las Vegas atrakcja podwoiła się – w postaci nagród pieniężnych o łącznej wartości 1,8 miliona dolarów.

Występ Rookie Calf Roper Joe Beaver był prawdopodobnie najbardziej nieprzewidywalnie ekscytującym wydarzeniem w pierwszym finale w Las Vegas. Niewielu słyszało o nim przed tym tygodniem, ale przy odrobinie szczęścia w Vegas Beaver wygrał Puchar Świata i stał się jednym z najbardziej znanych kowbojów na rodeo. W tym samym Vegas NFR w 1985 roku Lewis Field z Elk Ridge w stanie Utah z łatwością zdobył tytuł mistrza świata w swoich pierwszych trzech mistrzostwach świata. Rodeo National Finals w 1998 r. Uznał Ty Murraya za nowego mistrza, gdy zdobył bezprecedensowy siódmy światowy tytuł wszechstronny, a Dan Mortenson zdobył swój piąty tytuł mistrza świata w jeździe na siodle, tuż za Tibbs & # 39; długoletni rekord.

Od tego czasu wiele rodeo pojawiło się i zniknęło, a tytuły światowe można wygrać i przegrać w krótszym czasie niż 8-sekundowy brzęczyk, ale emocje podczas National Finals Rodeo w Las Vegas nigdy nie ustępują, a światła zapala się nawet po podróży do domu kowbojów nigdy nie wychodzi.

[ff id=”2″]