Skip to main content

Kiedy większość ludzi myśli o Szkocji, wyobrażają sobie mężczyzn w dudach i paradach, ale szkocka muzyka ma znacznie więcej do zaoferowania. Nie ma wątpliwości, że dudy i skrzypce są ważnym aspektem szkockiej tradycji muzycznej. Ciekawe fakty na temat szkockiej muzyki ludowej pokazują jednak, że muzyka jest przeplatana z bogatą kulturą i historią kraju.

Szkoci są szczególnie znani ze swoich pięknych ballad ludowych, które są opowiadane wierszem i mają być śpiewane. W większości przypadków autorzy ballad są nieznani, co czyni ich jeszcze bardziej nawiedzającymi i pięknymi. Te piosenki są znane i kochane przez szkockie rodziny od pokoleń. Niektóre z nich pochodzą z XII wieku.

Chociaż dudy są uniwersalnym symbolem muzyki szkockiej, istnieje wiele instrumentów używanych w rodzimych piosenkach tego kraju. Wiele znanych instrumentów, takich jak flet i harfa, to filary szkockiej muzyki ludowej. Ponadto istnieje kilka mniej znanych instrumentów, na których regularnie się gra, takich jak bęben ze skóry koziej zwany Bodhran.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że szkockie rodziny lubią szkocką muzykę ludową na co dzień, a nie tylko na specjalne okazje. Jest wielu współczesnych szkockich artystów, którzy zachowują swoje dziedzictwo, grając tradycyjną muzykę ludową. Dzieci uczą się nie tylko gry na tradycyjnych instrumentach, ale także robienia zwykłych tańców ludowych.

Mieszkańcy Szkocji słusznie są bardzo dumni ze swojego muzycznego dziedzictwa. Poznanie ciekawych faktów na temat szkockiej muzyki ludowej pokaże, jak długa i fascynująca jest ta tradycja. Połączenie interesujących tradycyjnych instrumentów i pięknej narracji tworzy piosenki, które są atrakcyjne dla pokoleń, niezależnie od tego, czy pochodzą ze Szkocji, czy nie.

[ff id=”5″]