Skip to main content

Wietrzna strona wyspy Hawajów słynie z licznych, pięknych wodospadów. Kiedy lecisz do Hilo w deszczowy dzień, widzisz niesamowitą wizję wyspy pełnej wodospadów pluskających z każdego stoku, szczeliny i kanionu na klifach plażowych. Wiele z tych wodospadów jest niedostępnych lub można je zwiedzać tylko za opłatą. Jednak trzy z najpiękniejszych znajdują się w parkach publicznych, w granicach miasta Hilo lub w odległości krótkiej przejażdżki od miasta.

Spadająca tęcza

Rainbow Falls jest przedmiotem najnowszej i dawnej legendy oraz pięknego miasta Hilo. Rainbow Falls znajdują się w Wailuku River Park na Rainbow Drive na Waianuenue Avenue w mieście Hilo i są łatwo dostępne samochodem, komunikacją miejską lub pieszo z miasta. Mówi się, że jaskinia pod tęczowymi wodospadami była domem Hiny, matki półboga Maui, która przyniosła ludzkości ogień. Mówi się również, że to miejsce, w którym Kamehameha pochował kości swojego ojca. Charakterystyczny kształt tęczowych spadków tęczy najlepiej widać w umiarkowanych rzekach … za mało wody i tylko jedna mżawka, za dużo drenażu, a wodospady łączą się w jeden, szalejący kanał. Jednak zawsze jest to piękne miejsce i warte odwiedzenia. Waianuenue oznacza „tęczę w wodospadzie” na Hawajach, a prawie każda wioska na Hawajach wystarczająco duża, aby mieć utwardzone drogi, ma „Waianuenue Street”. Ten specjalny wodospad został nazwany przez starych Hawajów „Waianuenue” i pozostaje królową jego imiennika. Niezwykły i piękny wodospad, w nim tęcze, które są symbolami stanu Hawaje, najlepiej widać w środku do późnego rana. Postępuj zgodnie ze ścieżką po lewej stronie wzdłuż brzegu rzeki, aby popływać i wędrować. Należy jednak pamiętać, że pływanie w rzekach i w pobliżu spadającej wody jest niebezpieczne. Nie wchodź, jeśli nurt jest szybki lub jeśli ostatnie deszcze przypłynęły rzeką.

Garnki do gotowania i pe’epe’e Falls

Dzikie pływanie, dżungla paproci i kwiatów, dziki wodospad, otoczony samotnością w lesie i szalejącą rzeką – wszystko to zaledwie kilka kilometrów od centrum Hilo. Wrzące garnki i wodospady Pe’epe’e znajdują się w parku rzeki Wailuku, tylko mauka (pod górę) od Rainbow Falls. Garnki do gotowania to krótki odcinek bystrzy w rzece Wailuku między wodospadami Pe’epe’e i Rainbow Falls, popularny wśród mieszkańców do pływania, skakania z klifów i surfowania na progach. Położona w szmaragdowo-zielonym dżungli rzeka jest otwartym zaproszeniem do ochłodzenia turystów, którzy nie mogą przyzwyczaić się do klimatu Hilo o intensywnym upale i nieustającej wilgoci. Jeśli jednak chcesz pływać, bądź bardzo, bardzo ostrożny. Warunki w garnkach do gotowania nie są tak dobre, jak się wydają i mogą się natychmiast zmienić za pomocą niewielkiego wybuchu chmury w górę rzeki, o czym dowiesz się dopiero, gdy rzeka wypełni się powodzią. Podążaj polną drogą obok znaków „No Swimming” w dół do kanionu, aby uzyskać dostęp do basenów. Istnieje również mnóstwo płaskich kamieni, na których można się położyć i rozkoszować się cudownym słońcem Hawajów, gdy pływanie nie jest zachęcające. Jeśli chcesz zobaczyć zabytki i nie chcesz pływać, wybierz się na spacer do malowniczego punktu widokowego, w którym można zobaczyć wrzące garnki i wodospady Pe’epe’e. W czasie odpływu można wędrować w górę rzeki i do wodospadu Pe’epe’e, aby cieszyć się samotnością i niedoświadczonymi widokami. W przeciwnym razie możesz znaleźć wodospady Pe’epe’e, podążając ulicami rzeki Wailuku do ostatniego mostu nad wrzącymi garnkami. Wodospady są wyraźnie widoczne z mostu, a wędrówka jest na szczęście krótka i łatwa – choć jest to raj dla komarów.

Akaka Falls

Jest powód, dla którego Akaka Falls jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną na wyspie Hawaje. Mówiąc najprościej, swobodny skok 420 stóp z czystej wody na paprociowy klif to niesamowite i piękne miejsce. Po wyjściu z parkingu okrągła trasa natychmiast się dzieli. Jeśli przejdziesz przez paprocie, imbir, niecierpek i bambus, dojdziesz do wodospadów Akaka w ciągu 5-8 minut. Kiedy skręcasz w prawo, ścieżka wije się w górę iw dół po kilku wzgórzach, przez piękną dżunglę kwiatów, paproci, heliconii, palm i bambusa do 100-metrowych wodospadów Kahuna w około 15 minut pieszo. Możesz dotrzeć do wodospadów Akaka, podążając tą samą ścieżką przez kolejne 5 minut i wracając na parking 5-8 minut później. Jeśli masz szczęście zbliżyć się do wodospadu Akaka w słoneczny poranek, gdy słońce świeci w grocie, możesz być błogosławiony, widząc tęcze w wodospadach lub Waianuenue, piękną ikonę Hawajów. Odwiedzając wodospady Akaka, nie spiesz się w drodze powrotnej na autostradę, aby zwiedzić sklepy, galerie i kawiarnie w mieście Honomu. Jest inny niż gdziekolwiek indziej … gwarantowany; stare Hawaje w nowoczesnym stylu.

[ff id=”2″]