Skip to main content

Kolor to pierwsza rzecz, jaką widzimy przy zakupie tkaniny. Ale czy wiesz, jak barwiony jest ten kolor na tkaninie? Zwykle potrzeba kilku galonów wody na funt tkaniny. Jak to wpływa na środowisko? Czytaj dalej, aby uzyskać ciekawe informacje!

Chemikalia tekstylne są stosowane w prawie wszystkich obszarach przetwarzania tekstyliów. Te chemikalia są stosowane w różnych obszarach handlowych i przemysłowych. Aby nadać tkaninie wymagane właściwości, tkaniny poddaje się działaniu różnych chemikaliów. Te chemikalia nadają tkaninom właściwości takie jak środki zmniejszające palność, hydrofobowe, bez zagnieceń itp.

Jakie są różne rodzaje chemikaliów tekstylnych?

Chemikalia w przemyśle tekstylnym są wykorzystywane do różnych procesów, np.

– – Barwniki do tkanin podobnie jak barwniki są powszechnie stosowane do farbowania tkaniny.

– – Pomocnicze materiały włókiennicze są chemikaliami stosowanymi do obróbki tkanin do bielenia, odpieniania itp.

– – Chemikalia do wykańczania tekstyliów takie jak emulgatory i woski stosuje się do obróbki włókien w ich końcowym etapie.

– – Polimery tekstylne to włókna składające się z polimerów. Niektóre przykłady to polimery akrylowe, polimery styrenowe itp.

Raport firmy badawczej szacuje tempo wzrostu światowego rynku chemikaliów tekstylnych na 4,2%.

Zużycie wody w przemyśle tekstylnym!

Przemysł farbiarski i wykończeniowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających sektorów. Przemysł wykorzystuje ponad 8000 chemikaliów w różnych metodach przetwarzania, takich jak farbowanie i drukowanie. Większość tych chemikaliów jest szkodliwa dla środowiska. Innym ważnym problemem jest zużycie wody do produkcji tekstyliów. Barwione i drukowane tkaniny są prane wodą. Konieczne jest również czyszczenie sprzętu i usuwanie tuszu z sitodruków i naczyń do barwienia. Przeciętna fabryka włókiennicza zużywa do 1,6 miliona litrów wody dziennie, aby wyprodukować 8000 kg tkaniny. Około 500 galonów wody jest używanych do wykonania tkaniny, która może pokryć sofę. Przemysł tekstylny odpowiada za 17 do 20 procent przemysłowych zanieczyszczeń wody.

Zanieczyszczenia z przemysłu tekstylnego!

Przemysł tekstylny kieruje toksyczne odpady bezpośrednio z przemysłu na pobliskie wody. Te niebezpieczne odpady zawierają wiele chemikaliów, które są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska. W rzeczywistości ścieki są tak toksyczne, że atakują nawet rury kanalizacyjne. Dopuszczenie ścieków do kanalizacji i rzek może mieć szkodliwy wpływ na pobliską populację.

Ścieki są tak zanieczyszczone, że zawarta w nich substancja koloidalna nie przepuszcza światła słonecznego. To zaburza równowagę tlenową między powietrzem i wodą, a tym samym zmniejsza zawartość tlenu w wodzie, co z kolei zabija całe życie wodne.

Głównymi przeszkodami na rynku chemikaliów włókienniczych są: rosnące obawy o środowisko naturalne w krajach rozwijających się oraz rosnące zapotrzebowanie na naturalne i organiczne tkaniny.

[ff id=”4″]