Skip to main content

Kiedy Amerykanie myślą o muzyce niemieckiej, łączą to z brzmieniami zespołu polka, który słyszą na różnych festiwalach Oktoberfest w całym kraju. Jednak większość z nich nie wie, że muzyka, którą właśnie opisałem, jest tylko jednym z wielu rodzajów niemieckich dźwięków ludowych. Nie wiem, czy ktokolwiek kiedykolwiek próbował sklasyfikować wszystkich i na pewno nie spróbuję tutaj. Chciałbym jednak przedstawić i wyjaśnić pewien rodzaj Muzyka ludowaktóre uważam za najbardziej autentyczne w regionach między Bawarią, Austrią i północnymi Włochami.

Główne rodzaje muzyki ludowej

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne rodzaje muzyki ludowej. Od większości do bardzo niewielu komercyjnych (i używam słowa bez negatywnych konotacji) są to:

1 – Muzyka ludowa. Muzyka ludowa jest najbardziej podobna do muzyki amerykańskiej. Wesołe tematy, wesołe rytmy (głównie polki), niektóre nowoczesne instrumenty, takie jak perkusja, bas elektryczny, elektroniczne klawiatury i repertuar, który jest głównie oderwany od tradycji historycznej. Na najwyższym poziomie muzyka ludowa przyciąga tłumy, a muzycy są prawdziwymi lokalnymi gwiazdami popu.

2 – Muzyka Oberkrainer. Oberkrainer Musik pochodzi ze Słowenii. Typowy zespół składa się z jednego lub dwóch akordeonów, harmonijnie grającego klarnetu i trąbki, basu i / lub tuby (lub innego instrumentu z mosiądzu basowego) i gitary półakustycznej. Utwory Oberkrainera są zazwyczaj szczęśliwe, a tematy wesołe, chociaż stosowane rytmy taneczne są bardziej zróżnicowane. Instrumentalna wirtuozeria jest mocno akcentowana, a repertuar prawdziwej muzyki ludowej jest często zapożyczany obficie.

3 – Autentyczna alpejska muzyka ludowa. Muzyka ta jest grana głównie w Bawarii, Austrii i Sudtirolu (Włochy), a jej korzenie sięgają końca XVIII wieku. Większość repertuaru ma także charakter historyczny – głównie utwory, które były przekazywane niepisane przez pokolenia, a zatem podlegają regionalnym różnicom w muzyce i tekstach. Do prawdziwych instrumentów muzyki ludowej należą: styryjska harmonijka ustna (akordeon w skrzynce na guziki), cytra, gitara klasyczna, harfa, kontrabas; Istnieją również klarnety, trąbki, skrzypce i inne rzadziej używane instrumenty, takie jak okaryna, harfa szczęki i rodzaj górskiego ksylofonu o nazwie Hoelzernes Glachter. Rytmy są zróżnicowane, a tematyka waha się od optymistycznej do melancholijnej.

Anatomia autentycznej muzyki ludowej

Autentyczna muzyka ludowa jest dostępna w wielu różnych formach, takich jak Stubenmusi (muzyka górskiego salonu), Saitenmusi (muzyka smyczkowa), duety, trio, kwartety itp. Różnych makijaży, od czysto instrumentalnych po cappella.

Gdybym musiał opisać typowy utwór muzyki ludowej, zrobiłbym to w następujący sposób, pamiętając, że jest to uogólnienie i że istnieje wiele wyjątków.

Duża część tej muzyki oparta jest na rytmach tanecznych typowych dla tego regionu. Chociaż Amerykanie zwykle kojarzą muzykę niemiecką z polkami, być może najbardziej rozpowszechnionymi tańcami w autentycznej muzyce ludowej są Landler i Boarischer. Polka i walc (walc) mają oczywiście miejsce honoru, choć bardziej jako „elementy akcentujące” niż jako danie główne.

Większość wyrażeń ma osiem lub szesnaście taktów, a zdecydowaną większość utworów można tańczyć, z wyjątkiem jodełek i niektórych piosenek.

The Boarischer

Boarischer jest jednym z najżywszych tańców w alpejskiej tradycji i jednym z absolutnych ulubionych miejscowych. Ze swoją nazwą jako dialektu dla bawarskiego (bawarskiego), jest spokojnym, sprężystym wariantem polki, tj. H. Taniec w czasie 2/4, nieprzypadkowo zwany także bawarską polką. W Austrii jest również znana jako polka rolnika lub polka rolnika.

Boarischer pochodzi z połowy XIX wieku i jest tańczony na różne sposoby, w tym Open Boarischer (otwarty Boarischer) i postaci Boarischer.

Landler

Landler lub L trader to taniec 3/4, który pochodzi z ostatnich dziesięcioleci XVIII wieku. Może być tak szybki jak klasyczny walc lub tak wolny jak słodka kołysanka, co daje mu niesamowitą wszechstronność. Wraz z Boarischerem jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych tańców autentycznej muzyki alpejskiej.

Landler jest również rodzajem tańca, który jest często używany przez Schuhplattlera, który używa nieco wolniejszego tempa, aby zademonstrować subtelności swojej ręki i nóg. Podobnie muzycy często używają szybszych lądowników, aby wykazać się umiejętnościami technicznymi, ponieważ zwykle mają bardziej intensywne nuty przejścia niż ich klasyczny kuzyn, walc.

Polka

Polka została ustandaryzowana w pierwszej połowie XIX wieku – jej nazwa oznacza „polski” i nie jest przypadkiem z Europy Wschodniej. To szybki taniec za 2/4 czasu i dla wielu synonim muzyki niemieckiej – zwłaszcza muzyki Oktoberfest.

W autentycznej muzyce ludowej polkę słychać rzadziej niż jej drugi kuzyn, który był w 3/4, boarischerze.

Walc

Walc to czas 3/4, który pochodzi z menueta i tańca niemieckiego z XVIII wieku. Ma silny, płynny zamach, dzięki czemu jest ulubieńcem tancerzy, i oczywiście był to koń bojowy wielkiego wiedeńskiego kompozytora Johanna Straussa.

Jednak w muzyce alpejskiej walc często zajmuje drugie miejsce po landleru, chociaż można tańczyć w podobny sposób.

Marsz

Marsz można rozpoznać po wojskowym rytmie 2/4 lub 4/4. Jest często używany jako podstawowy utwór dla tancerzy w tradycyjnej muzyce alpejskiej, a nawet w Schuhplattling. Mimo że są to utwory taneczne, wiele marszów ma także teksty w jednej lub kilku sekcjach – często jedne z najszczęśliwszych i najbardziej hymnalistycznych w tradycji.

Muzyka wokalna

Muzyka wokalna w tej tradycji dzieli się głównie na piosenki i jodłę. Większości piosenek towarzyszą instrumenty, które wykonują jeden z wyżej wymienionych rytmów tanecznych i mogą zawierać sekcję śpiewaną w stylu jodełkowym lub nie. Tematy różnią się od nostalgicznego do wręcz bezczelnego, od miłości i etyki pracy po podwójne znaczenie „mrugnięcie”.

Z drugiej strony większość jodeł to powolne, płynne, pozbawione słów harmonie śpiewane a cappella, a ich dźwięki przypominają czyste alpejskie echa.

Instrumenty tradycyjnej alpejskiej muzyki ludowej

Tradycyjna alpejska muzyka ludowa wykorzystuje bardzo precyzyjnie określony zestaw instrumentów. Tradycja jest wyjątkowa i sięga ponad stu lat. Dlatego powiązane instrumenty są również bardzo charakterystyczne i dobrze wypróbowane. Instrumenty, na których gra większość zespołów muzyki ludowej, są w pełni alpejskie i są tak skoordynowane, że grupy brzmią bogato i kompletnie.

Ponadto na instrumentach gra się przy użyciu wyraźnie ustalonej tradycyjnej techniki, która jest nadal stosowana w szkołach muzycznych i ogrodach zimowych w regionie alpejskim. Innymi słowy, to, co grasz, nie jest jedyną rzeczą, która się liczy: sposób, w jaki grasz, jest równie ważny.

Tutaj znajdziesz listę najczęściej słyszanych alpejskich instrumentów muzyki ludowej oraz krótki opis ich właściwości.

Cytra

Cytra jest instrumentem stołowym z rodziny szarpanych strun i stał się znany na całym świecie dzięki ścieżce dźwiękowej filmu Trzeci człowiek. Składa się z podstrunnicy z pięcioma strunami, których wysokość kontrolowana jest lewą ręką, oraz szeregu strun bez progu, które są nastrojone w kręgu piątych. Prawa ręka podnosi struny podstrunnicy za pomocą pierścienia kciuka, jednocześnie uderzając w bas i akompaniament za pomocą pierścienia, palca środkowego i palców wskazujących.

Główną trudnością w graniu na cytrze jest koordynacja. Prawy kciuk musi być całkowicie niezależny od innych palców, aby grać melodię z emocjami i ekspresją, podczas gdy pozostałe trzy palce muszą uderzać w rytm w szybkim tempie i dobrym skoku.

Cytra ma dwa główne nastroje: bawarski i wiedeński.

Styryjska harmonijka ustna

Styryjski akordeon jest uosobieniem alpejskiego instrumentu i bierze swoją nazwę od Styrii (Styria), regionu Austrii, w którym wydano niezliczoną liczbę znakomitych muzyków ludowych. Ma trzy lub więcej rzędów klawiszy granych prawą ręką, z których każdy wytwarza nuty głównej triady klawisza po naciśnięciu na mieszku i dominującej siódmej (plus kilka innych nut) po przeciągnięciu. i odpowiednią liczbę basów granych lewą ręką.

Styrian może grać tylko na klawiszach odpowiadających rzędom klawiszy, które ma. Na przykład Styryjczyk, który ma tylko trzy rzędy (np. G, C, F), może grać tylko w G, C i F. Ma wyraźnie mosiężny bas zwany Helikon, który przypomina tubę lub puzon i sprawia, że ​​dźwięk Styrii jest nie do pomylenia.

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna jest jednym z głównych instrumentów towarzyszących autentycznej alpejskiej muzyce ludowej. Najczęściej gra się go palcami prawej ręki (bez wyprysków), kciukiem gra nuty basowe i basy, a innymi palcami akordy.

Chociaż klasyczna gitara hiszpańska jest fizycznie znana praktycznie wszędzie, klasyczna gitara alpejska wymaga specjalnej techniki gry i doskonałego wyczucia dla tego rodzaju muzyki. Bardzo charakterystycznym rodzajem akompaniamentu jest wzór „oom-pah”, w którym bas jest bardzo krótki, niemal natychmiast zatrzymując się dłonią lub tyłem kciuka, podczas gdy akord dzwoni bardziej swobodnie. Istnieje wiele interesujących basów charakterystycznych dla muzyki alpejskiej, które odbijają każdy utwór i cieszą się radością.

Gitara jest również używana jako instrument melodyczny, głównie z innymi gitarami i / lub harfami, cytrami i podobnymi instrumentami strunowymi.

Cymbał

Deska do krojenia jest rodzajem deski do krojenia. Jego zastosowanie jest albo harmoniczne melodyczne, tj. H. Gra w zgodzie z innymi instrumentami; lub rytmicznie, d. h. granie ósmych nut, podczas gdy inne instrumenty grają dłuższe wartości. Jest to bardzo powszechne w alpejskiej muzyce ludowej Stubenmusi i Saitenmusi i jest idealne do pomieszczeń zamkniętych bez mikrofonu.

Gitara Schrammela

Gitara Schrammel składa się ze zwykłej gitary klasycznej z drugą szyjką bez progu, na której napiętych jest dziewięć dodatkowych strun basowych, które są generalnie chromatycznie dostrojone od Eb bezpośrednio pod szóstą struną gitary do G poniżej – chociaż alternatywne strojenie jest dozwolone są.

Ten typ gitary został spopularyzowany przez wiedeńskie grupy „Schrammelmusik” na przełomie wieków, w których gitara ta towarzyszyła takim instrumentom jak skrzypce i klarnety. Kciuk prawej ręki gra struny basowe i zakres basów zwykłych strun gitary, podczas gdy inne palce grają wyższe nuty dotykane lewą ręką na gryfie gitary.

Oczywiście gitarę Schrammel można również grać jako normalną gitarę klasyczną, jeśli jest to wymagane.

Harfa, kontrabas i inne instrumenty

Niewiele osób zna tę nowoczesność Harfa na pedały zawdzięcza przynajmniej część swoich korzeni Tyrolowi, regionowi Austrii graniczącemu z Włochami. W muzyce ludowej harfa jest używana na wiele różnych sposobów – jako instrument solo lub jako dodatek do innych instrumentów.

To Kontrabas jest prawie wszechobecny w większych grupach, gdzie jego głębokie tony tworzą podstawę harmoniczną i główną rytmiczną ekspansję. Można go albo poderwać, albo zagrać za pomocą łuku, ale tak czy inaczej najczęściej gra się go krótkimi nutami staccato w tańcach. Jest to „oom” rytmu „oom-pah”, który przeplata się głównie pomiędzy rdzeniem a piątą akordem granym obecnie przez inne instrumenty. Powszechnym wariantem (lub dodatkiem) kontrabasu jest basowy instrument dęty, taki jak tuba.

Innymi powszechnie słyszanymi instrumentami są klarnet, trąbka i skrzypce, a wśród dźwięków, które od czasu do czasu słychać, są dźwięki okaryny, harfy szczęki, ksylofonu górskiego (Hoelzernes Glachter) oraz skrzypce diabła o śmiesznie nazwanych i śmiesznie wyglądających skrzypcach lub diabeł są skrzypcami, rytmiczny instrument perkusyjny.

Alpejska muzyka ludowa w USA

Alpejska muzyka ludowa nie jest łatwa do znalezienia w USA – przynajmniej jeśli grają ją kompetentni muzycy znający tradycję. Istnieje kilka osób i / lub grup w całym kraju, które chętnie dzielą się swoją pasją z tą wspaniałą formą muzyki z zainteresowanymi. Odtwarzacz tej muzyki, prawdziwi muzycy ludowipodchodź do swojej muzyki i instrumentów niemal z klasyczną starannością, chociaż w czasie koncertu zobaczysz całą joie de vivre i joie de vivre, która sama w sobie jest dużą częścią tej tradycji.

Najlepszym sposobem, aby usłyszeć, jak brzmi autentyczna muzyka ludowa, jest odwiedzenie YouTube i poszukiwanie „prawdziwej muzyki ludowej” lub nazwisk takich jak Franz Posch.

Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu artykułowi poznasz i docenisz cudowne dźwięki alpejskiej muzyki ludowej – powiew świeżego górskiego powietrza, który wywołuje uśmiech za każdym razem, gdy go grasz.

[ff id=”5″]