Skip to main content

Witamy w drugiej części bezpłatnego kursu rzucania palenia.

Jak wiadomo z pierwszej części, niewinny papieros jest tak naprawdę bronią masowego rażenia, powodującą ponad 4,2 miliona zgonów rocznie, według Światowej Organizacji Zdrowia. A co z tak niebezpiecznym papierosem?

Cóż, chemikalia zawarte w papierosach są wspólne z 599 „składnikami” zatwierdzonymi w Stanach Zjednoczonych. Kiedy te składniki palą się razem w papierosie, wytwarzają ponad 4000 chemikaliów, a palacz wdycha ten dym.

Benzen, toluen i nitrozoaminy wszystkie związki dymu tytoniowego mogą powodować raka.

Inne chemikalia zawarte w dymie tytoniowym obejmują szeroki zakres pestycydów. Przykłady obejmują Flumetralina (czynnik rakotwórczy), Pendimethlin i Trifluralina które są obecne, ponieważ są wykorzystywane podczas uprawy rośliny tytoniu.

Te pestycydy są substancjami zaburzającymi hormony, które mogą powodować choroby takie jak choroba Gravesa – nadczynność tarczycy.

Formaldehyd, inny czynnik rakotwórczy, występuje również w dymie tytoniowym. Jest stosowany przemysłowo jako środek do konserwacji drewna, środek grzybobójczy i bakteriobójczy i jest środkiem chemicznym z wyboru, za pomocą którego zakład pogrzebowy może zachować zwłoki.

Formaldehyd można znaleźć w stężeniach, które są nawet trzykrotnie wyższe niż zawodowo bezpieczne wartości graniczne.

Bypass Smoke – Dym pochodzący z płonącego końca papierosa naraża te chemikalia na płuca wszystkich wokół ciebie (twojej rodziny, przyjaciół, kolegów i bliskich).

Cyjanowodór (znany również jako kwas cyjanowodorowy) to kolejna toksyczna substancja chemiczna występująca w dymie tytoniowym. To ta sama substancja chemiczna, którą naziści popełnili straszne ludobójstwo podczas II wojny światowej. Poza przemysłem chemicznym papierosy są właściwie jedynym źródłem narażenia na cyjanowodór.

Amoniak jest kolejnym z wielu toksycznych związków chemicznych obecnych w dymie wyrobów tytoniowych. Jest dodawany podczas produkcji, aby zwiększyć uzależnienie od nikotyny. Jest niewiarygodnie zasadowy (przeciwieństwo kwasowego), a zatem niezwykle żrący.

Amoniak jest stosowany jako przemysłowy środek czyszczący, a także znajduje się w niektórych zabiegach na włosy. Dosłownie koroduje tkanki płuc palacza podczas wdychania.

Aceton jest rozpuszczalnikiem przemysłowym i podstawą lakieru do paznokci. Jest również obfity w dym tytoniowy.

Kolejną przerażającą częścią dymu tytoniowego jest Tlenek węgla. Jest to bezwonny, bezbarwny gaz, który niezwykle wpływa na czynność krwi.

Twoja krew transportuje tlen z powietrza w twoim oddechu do tkanek twojego ciała, by tak rzec, wypala kociołki. Eksportuje również odpady z procesu spalania węgla.

Podczas palenia tlenek węgla w dymie tytoniowym wiąże się z czerwonymi krwinkami i uniemożliwia im wykonywanie pracy. Zamiast być dostępnym do przenoszenia tlenu do twojego ciała i dwutlenku węgla z twojego ciała, cząsteczki tlenku węgla „przytulają cię” uparcie. Oznacza to, że palenie można ograniczyć nawet o 15%.

Arsen jest metalem, o którym wiadomo, że jest rakotwórczy i łatwo go znaleźć w dymie tytoniowym. Jest to główny czynnik ryzyka raka płuc, skóry, pęcherza, wątroby i nerek, który występuje częściej u osób palących niż niepalących.

Polon jest radioaktywnym metalem zawartym w dymie tytoniowym, o którym mówi się, że służy do zabijania rosyjskich szpiegów. Rozpada się w ciele i emituje śmiertelne promieniowanie alfa i beta. Promieniowanie to powoduje mutację genetyczną w otaczających komórkach, która może prowadzić do raka.

Smoła to ogólny termin, który podsumowuje wszystkie inne chemikalia i odpady zawarte w dymie tytoniowym. Jest to ciemna oleista substancja, którą syrop z melasy jest podobny. Jest nasycony węglowodorami i innymi związkami organicznymi i nieorganicznymi, które uszkadzają płuca.

Ponieważ smoła jest wdychana w mikroskopijnych paciorkach, a dym tytoniowy wydaje się szary / biały, palacze często przeoczają myśl o smole.

Uważa się, że przeciętny palacz spożywa około 150 ml smoły rocznie, a może nawet więcej. W trakcie palenia może to być około pół galona smoły.

Stężenia smoły znacznie zmieniają smak i smakowitość dymu tytoniowego. Papierosy o wysokiej zawartości smoły są klasyfikowane jako 22 mg i więcej. Papierosy o niskiej zawartości substancji smolistych są uważane za 7 mg i poniżej, chociaż nie ma znaczącej przewagi nad innymi.

W końcu głównym powodem, dla którego palisz, jest nikotyna. Jest to substancja alkaloidowa, którą roślina tytoniu wytwarza jako naturalny środek owadobójczy. W rzeczywistości nikotyna jest nadal stosowana przemysłowo jako środek owadobójczy.

Nikotyna jest wysoce toksyczny dla ludzi, gdy jest podawany w większych dawkach. Z tego powodu w przeszłości ograniczono stosowanie nikotyny w rzucaniu palenia. Niemowlęta mogą łatwo ulec zatruciu, jeśli pozwolą im żuć nikotynowe produkty terapii zastępczej.

To tylko krótki wybór wielu chemikaliów w dymie tytoniowym, są też setki innych.

W części 3 tego bezpłatnego kursu rzucania palenia przyjrzymy się rakowi – prawie połowa wszystkich palaczy będzie cierpieć, a około jedna trzecia palaczy umrze z tego powodu.

[ff id=”4″]