Skip to main content

Budowanie biznesu przypomina pchanie głazu. Zaczynasz od dołu z workami energii i wizją, aby osiągnąć wysokie wysokości. Tak, zdajesz sobie sprawę, że zajmie to trochę czasu i wysiłku, ale jesteś gotów podjąć wyzwanie i odważyć się iść.

Przy całej tej energii na początku jest to zwykle dość łatwe, a podnóża nigdy nie są tak trudne, po prostu trochę przyspiesz, aby zacząć. Dopiero po kilku godzinach zaczniesz odczuwać ściśnięcie. Nachylenie staje się bardziej strome, temperatura rośnie i zaczynasz odczuwać zmęczenie.

W połowie drogi zwykle zatrzymujesz się na odpoczynek i co robisz? Patrzysz na ścieżkę przed sobą i drżysz z powodu wyzwania, które ma dopiero nadejść. Jest bardziej stromy i kamienisty niż przedtem, a szczyt wciąż wydaje się daleko. Na tym etapie często kuszące jest przyznanie się, zwłaszcza jeśli ścieżka, którą podążałeś, nagle się kończy i musisz znaleźć alternatywną drogę na szczyt.

Czas spojrzeć w drugą stronę. Zamiast patrzeć, jak daleko musisz się posunąć, odwróć się. Zobacz, jak daleko zaszedłeś. Spójrz na odległość, którą już przebyłeś i jak daleko pojawia się dno wzgórza. W rzeczywistości poświęć chwilę, aby podziwiać widok. Pij coś, jedz coś. Odetchnij i pogratuluj sobie, jak daleko zaszedłeś, i tak odświeżony kontynuuj zadanie zdobycia tej skały na szczyt.

Ostatnie kilka stóp jest zawsze najtrudniejsze; to ostatnie pchnięcie, aby dostać się na szczyt. Wszyscy byliście gorący i nękani, jesteście zmęczeni, głodni i spragnieni, a większość z was prawdopodobnie szepcze pod nosem przekleństwa w stylu „czyim głupim pomysłem było rozpoczęcie całego tego programu lalek?”.

To wtedy większość ludzi się poddaje. Po prostu nie mają siły ciała ani umysłu, by dać mu ostatni impuls. Zapominają cały czas i wysiłek, który zainwestowali, aby dostać się tak daleko, i po prostu mówią „Och, daj spokój” i poddaj się.

To wtedy musisz użyć całej siły, aby postawić się za skałą, jeśli tak naprawdę nie czujesz, że masz coś do zaoferowania i podejmujesz ostatni gigantyczny wysiłek. Jest to idealny czas, aby zaangażować wysiłki innych, poprosić ich o pomoc w omówieniu ostatniej części, aby wreszcie osiągnąć cel i dotrzeć tam, gdzie chcesz być. I nagle jesteś na szczycie wzgórza i uwierz mi, widok jest niesamowity! Naprawdę wygląda na to, że masz cały świat u swoich stóp i nie ma do tego innego uczucia. Nagle pamiętasz, dlaczego zacząłeś całą podróż i zwykle zdajesz sobie sprawę, że widok jest znacznie lepszy, niż mogłeś sobie wyobrazić.

Co teraz robisz? Cóż, po wzniesieniu i szczycie nadchodzi płaskowyż i chociaż pchanie tego głazu jest łatwiejsze niż kiedyś, nadal nie jest to spacer po parku, a ponieważ widok nie zmienia się znacznie, zaczynasz znowu tracić serce. Płaskowyż jest zawsze ciężki – wszystko to pcha i nigdzie nie idzie. Ale ważne jest, aby się nie poddawać.

Po płaskowyżu następuje powrót i to jest zdecydowanie najlepszy. Ponieważ po tych wszystkich pchaniach i kołysaniu wystarczy tylko trochę pchnąć, aby ten kamień przekroczył krawędź. I chłopcze, idzie, toczy się coraz szybciej i nabiera własnego tempa, a wszystko, co musisz zrobić, to obserwować, jak przybliża się na odległość.

Teraz, jeśli nie chcesz, aby kamień zniszczył wszystko na swojej drodze, zawsze warto biegać za nim, starać się nadążyć i, jeśli możesz, utrzymać go na drodze, ponieważ kiedy w końcu się uspokoi musisz tam być. A podróż jest zakończona … A może tak uważasz! Ale co jeszcze można zrobić z głazem, ale popchnąć go z powrotem pod górę?

OK, więc teraz nie ma go na szczycie listy, ale po chwili odpoczynku i refleksji poczujesz się gotowy do zadania. W końcu już to robiłeś, a teraz wiesz, że istnieje prostsza ścieżka niż ta, którą obrałeś wcześniej – widziałeś ją przy pierwszej drodze, ale nie mogłeś do niej dotrzeć. Tym razem możesz zacząć od innego miejsca i wypróbować inną ścieżkę. To może nie działać, ale kto wie, może to być najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś.

Znasz kłamstwo kraju, wiesz, gdzie będzie to trudne, wiesz, gdzie będziesz musiał poprosić o pomoc, z grubsza wiesz, gdzie wyląduje głaz, gdy znów spadnie na dno. Co więc powstrzymuje cię od ponownego spróbowania dla zabawy? Dlaczego Ponieważ możesz!

A po dziesiątkach wspinania się na to wzgórze, uczeniu się najlepszej drogi na szczyt i stwierdzeniu, że nie jest to już wystarczająco trudne, poszukaj góry i zacznij od nowa.

Zanim się zorientujesz, będziesz na szczycie świata. A widok? Będzie świetnie!

Naciskaj te głazy.

[ff id=”3″]