Skip to main content

„Mrugnij, a będziesz tęsknił” to sposób opisywania mojego rodzinnego miasta. Dwa puby, poczta i kilka sklepów: to była główna ulica. Forest Hill było jak wiele innych australijskich wiejskich miasteczek.

A życie toczy się z oszałamiającą prędkością. Wydaje się, że wczoraj, kiedy byliśmy dziećmi, karmiono nas młodzieńczym entuzjazmem i energią; kiedy ferie szkolne skończyły się na chwilę, a dni szkolne wydawały się nie mieć końca. I właśnie wtedy, gdy myślisz, że czas mógł nie upłynąć tak szybko, patrzysz w lustro i nie masz wątpliwości, że czas zdecydowanie nie stał w miejscu.

Nie znam nikogo, kto, mając okazję, nie chciałby żyć dłużej; dodatkowy dzień czy coś, ale nigdy tortury nieśmiertelności. Oczywiście dłuższe życie to tylko część historii. Jeśli dłuższe życie nie odpowiada akceptowalnej jakości życia, dłuższe życie jest stratą czasu. (Ponad 2000 lat temu rzymski filozof Seneca doszedł do podobnego wniosku. A Abe Lincoln, Maxwell Maltz i długa lista legendarnych postaci, którzy tam mieszkali, zrobili to i prawdopodobnie kupili koszulkę reklamującą ich pracę.) Wyzwanie dla każdego z nas. jest dodanie lat do twojego życia i życie do naszych czasów.

Delegat na konferencji, o której niedawno mówiłem, nie zgodził się ze mną, kiedy stwierdziłam, że życie jest dłuższe niż ćwiczenia i musli. On (facet z mrówkami w spodniach) był osobistym trenerem, którego klienci musieli zorganizować swoje życie. A to oznaczało poprawę sprawności fizycznej i zrównoważoną dietę. Niezbędna jest sprawność fizyczna, fizyczna i psychiczna, emocjonalna i duchowa. Ważna jest także dieta. To, co wchodzi (i nie idzie) do ust, wpływa na długowieczność i jakość życia. [Eating less (’caloric reduction’ has become a new buzz-descriptor), particularly in this place of plenty, continues to be a major contributor to longevity.] Ale życie z dłuższym i bardziej satysfakcjonującym życiem to coś więcej niż płacenie osobistemu trenerowi za zaakceptowanie decyzji lub decyzji. Dobra wiadomość jest taka, że ​​wiele innych rzeczy, z których większość jest ze sobą połączonych, nie musi cię kosztować ani grosza.

Rozważ pozycję złotego staruszka. Badania nadal wykazują, że pozytywne podejście do starzenia się pomaga ożywić życie i lata życia. Podczas gdy inni mogą wpływać na postrzeganie świata, zmiana nastawienia zależy ostatecznie tylko od jednej osoby. W życiu chodzi o wybór: czuję się dobrze lub źle tak, jak wybieram. Sposób, w jaki wybieram kadrowanie mojego świata, wpływa na to, jak na niego reaguję, jak się w nim zachowuję, traktuję innych i traktuję siebie. Ta realizacja nie jest niczym nowym. Ponad sto pięćdziesiąt lat temu amerykański psycholog i filozof William James powiedział: „Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że ludzie mogą zmienić swoje życie poprzez zmianę swoich postaw”. Było też wiele innych, które oferowały dodatkowe korzyści z pozytywnego nastawienia. Na przykład Herm Albright powiedział: „Pozytywne nastawienie może nie rozwiązać wszystkich twoich problemów, ale zdenerwuje wystarczającą liczbę ludzi, aby było warte wysiłku”. Zatem następnym razem, gdy spojrzysz w lustro, uświadomisz sobie, że stoisz twarzą w twarz z kimś, kto może dokonać znaczącej i trwałej zmiany w twoim życiu. Jeśli, jak twierdził Bette Midler, że po trzydziestu latach ciało ma własny umysł, to z pewnością może mieć własny umysł?

A przyjaźń może znacznie przyczynić się do długowieczności i jakości życia. Przyjaźnie nie tylko przedłużają życie, stymulują serce, obniżają ciśnienie krwi i skracają czas powrotu do zdrowia po chorobie serca, ale uważa się, że przyjaźnie również zwiększają odporność na przeziębienie. Oczywiste jest, że przyjaźń to coś, na co nie możesz sobie pozwolić. Ponownie, pozytywne skutki uzyskane dzięki pielęgnowaniu przyjaźni nie są nowym odkryciem. Tysiące lat temu Arystoteles opisał przyjaźń jako najwyższy cel ludzkości. Utrzymanie tych przyjaźni wymaga czasu i wysiłku. Arystoteles uważał, że konieczne jest zjedzenie półtora pcheł soli, zanim przyjaźń stanie się twarda (łamanie chleba jest prawdopodobnie lepszą alternatywą niż sól). Spędzanie czasu z przyjaciółmi ma coś do polecenia.

Jeśli kiwniesz głową na poglądy wyrażone na temat „postawy”, zgodzisz się również, czy odkrycie „tajemnicy szczęścia” sprowadza się do wyboru: możesz być tak szczęśliwy lub nieszczęśliwy, jak chcesz. W normalnym, codziennym środowisku (bez narkotyków, komór itp.) Nikt nie może sprawić, że poczujesz się inaczej niż twój wybór. Tony de Mello, jezuicki teolog i filozof, postawił następujące wyzwanie. „Następnym razem, gdy poczujesz się nieszczęśliwy – powiedział – nie spiesz się, by rozpoznać, co myślisz”. De Mello był pewien, że głównym powodem poczucia nieszczęścia było to, czego nie miałeś. „O wiele lepiej – argumentował – skupić się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie masz”. Szczęście jest również ściśle związane z przyjaźnią. Epikur (341–270 pne) zauważył, że jeśli gromadzimy bogactwo, ale nie mamy przyjaciół i wolności, nigdy nie będziemy naprawdę szczęśliwi. A jeśli mamy przyjaźnie, ale nie bogactwo, nigdy nie będziemy naprawdę nieszczęśliwi.

Postawa, przyjaźń i szczęście to tylko niektóre z bezcennych sposobów, w jakie lata dodają do naszego życia, a życie do naszych lat. Liczy się to, jak traktujesz swoje ciało. Ale są też sposoby na zaspokojenie potrzeb kompletnego, unikalnego pakietu, który sprawi, że poczujesz się. Ben Franklin skomentował kiedyś: „Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli szczęśliwi”.

Na zdrowie!

[ff id=”1″]