Skip to main content

Spośród wielu indyjskich rękodzieła, które są tak znane i poszukiwane na całym świecie ze względu na ich wyjątkowe piękno i kunszt, rzemiosło Dokra lub rzemiosło metalowe Dhokra, które można zaklasyfikować jako indyjskie rzemiosło mosiężne, zasługuje na szczególną uwagę.

Dokra rzemiosło z Bengalu

Istnieją grupy podróżujących rzemieślników lub koczowniczych rzemieślników, którzy należą do społecznie gorszych szeregów i są sporadycznie rozproszeni po różnych obszarach plemiennych w Andhra Pradesh, Bengalu, Orissie i Chhattisgarh. Ci koczowniczy metalowcy byli znani jako artyści docra lub rzemieślnicy dhokra. Jej główną tożsamością było wytwarzanie dekoracyjnych, ozdobnych, wspaniale zaprojektowanych metalowych figurek, figurek i mebli lub biżuterii, takich jak bogowie, boginie, bóstwa rytualne, figurki ptaków i zwierząt, obrączki, biżuterię. Bransoletki, naszyjniki, paikona itp.

Z czego jest wykonana sztuka Dhokra?

Ta metaloplastyka z Dokry słynie z koni, pawi, rydwanów, słoni, różnych rodzajów ptaków, takich jak łabędź, sowa, Mynah, papuga, mysz, lew, tygrys, figurki, od Parvati / Durga, Lord Shiva, Ganesh, Kartik, Lakshmi, Narayan, Saraswati, które wymyślili ci rzemieślnicy.

Niektóre z najważniejszych przedmiotów wykonanych przez rzemieślników Dokra to bicie dzwonów tanecznych dla Santhals, sztućce do mierzenia w różnych rozmiarach, Pancho Pradeep, Dhunuchi, Ghunghrus, akcesoria domowe, takie jak łańcuchy, lampy, abażury, oprawki lamp i wykwintna biżuteria indiańska z Indianami Motywy plemienne, symbole i mimesis religii etnicznej i folkloru, motywy ludowe itp.

Ale te grupy artystów Dokra, którzy robią te przedmioty, nie robią wizerunków bogów, bogiń i innych rytualnych bóstw. Teraz wielu z tych rzemieślników Dokra osiedliło się w różnych dzielnicach Bengalu, takich jak West Midnapore, Bankura, Birbhum, Purulia i Burdwan, co doprowadziło do zakłócenia wędrówki ich słynnego metalowego rzemiosła Dokra.

Z przykrością widzę, że chociaż są one ideą tak wielkich dzieł sztuki, które wymagają wysoko wykwalifikowanej pracy i kreatywności, ci artyści Dokra są traktowani w Bengalu z pogardą i wstrętem, ponieważ są kolektywnie nudni. Ci metalowcy są najgorzej traktowani ze wszystkich bengalskich rzemieślników i zawsze żyją na marginesie społeczeństwa ze względu na swój status wyrzutka społecznego. Stąd nazwa Dokra.

Dzięki tego rodzaju odlewom metali, które sięgają czasów starożytnych około 4500 lat wstecz do czasów cywilizacji Doliny Indusu, hutnicy Dokra stosują metodę traconego wosku lub Cire Perdue.

[ff id=”5″]