Skip to main content

Kiedy w połowie lat sześćdziesiątych zacząłem uczyć matematyki w szkole średniej, nauczycielem nazywano kredą i mową. Tradycyjni nauczyciele matematyki rzadko próbowali zastosować inne podejście do nauczania. Muszę przyznać, że kształciłem się w szkole podstawowej, aby uczyć moją klasę różnych przedmiotów. Kontynuowało to moje przeniesienie do liceum. Tam uczyłem wielu przedmiotów ogólnych – angielskiego, nauk ścisłych, historii i geografii oraz matematyki. Mój zakres strategii nauczania był więc szeroki.

Matematyka w szkole średniej jest zwykle przedmiotem obowiązkowym. Wielu studentów nie może dostrzec jego znaczenia dla ich życia lub uznać go za zbyt trudne, zwłaszcza gdy na scenie pojawia się algebra „boogie man”. Aby przyciągnąć uwagę całej mojej klasy, zastosowałem różne podejścia, w tym quizy, radio i telewizję oraz filmy. To prowadzi mnie do filmu Walta Disneya „Donald in Mathmagic Land”.

Odkrywam to przez przypadek, przeglądając katalog filmów, które są dostępne dla twojej klasy matematyki. Postanowiłem pożyczyć go z państwowej biblioteki filmowej, aby wykorzystać go na pierwszych klasach licealnych. Nie wiedziałem dokładnie, czego się spodziewać. To była miła niespodzianka i dokładnie to, czego potrzebowałem, aby pokazać moim klasom znaczenie matematyki dla ich życia i jak bardzo matematyka przyczyniła się do życia, jakie znały. Oto streszczenie filmu, który można znaleźć na YouTube.

Donald’s wyrusza na przygodę wyjaśniającą, jak matematyka może być przydatna w prawdziwym życiu. Ta podróż pokazuje, że liczby to nie tylko grafika i diagramy, to geometria, muzyka i magiczne stworzenia

Film zawiera tak wiele pomysłów, że przegapisz wiele z nich, gdy zobaczysz film po raz pierwszy. Tak często, kiedy mogłem pożyczyć film, pokazywałem go po raz drugi i pokazywałem moim klasom, na co uważać. Film był doskonały jako siła motywująca. Zachęciłem więc innych nauczycieli do pokazania swoich klas na początku roku szkolnego. Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych zostałem kierownikiem działu matematyki, znalazłem film i mogłem kupić kasetę z filmem, aby dodać go do centrum zasobów matematyki w mojej szkole.

Film pokazuje wiele pomysłów, które nauczyciel może wyjaśnić tylko werbalnie, aby uczniowie mogli łatwo zrozumieć pojęcia i rozpoznać ich znaczenie w życiu codziennym.

Najciekawsze dla mnie, jako nauczyciela, było to, że zmotywowało mnie to do uczynienia lekcji matematyki tak ekscytującymi, jak to możliwe i poszerzyło moje rozumienie wkładu matematyki w nasze ludzkie społeczeństwo. Pokazał także moim studentom i mnie piękno matematyki. W rzeczywistości, kiedy pojawił się problem, którego miałem na tablicy, którego uczniowie się nie spodziewali, szczególnie w algebrze, mój komentarz do klasy brzmiał: „Matematyka jest fajna”.

Użyłem tego filmu w klasach gimnazjalnych od ósmego do dziesiątego roku. Jestem pewien, że można go wykorzystać we wcześniejszych latach, gdyby zainteresowanie uczniów matematyką osłabło. Uważam, że każda szkoła powinna mieć kopię tego filmu i powinna upewnić się, że wszyscy uczniowie zobaczą ten film przynajmniej raz w swojej karierze.

[ff id=”2″]