Skip to main content
Podróże

Doujinshi – platforma wolności artystycznej jako brama do profesjonalnej branży manga

By 16 marca 2020No Comments

Doujinshi to amatorska manga stworzona w małych ilościach przez środowiska artystyczne i sprzedawana na niektórych konwencjach. Niektóre z tych konwencji są niewielkie, a inne bardzo duże. Największa konwencja doujinshi – rynek komiksów (w skrócie Comiket) przyciągnął ponad 590 000 uczestników w grudniu 2011 roku. Doujinshi może przedstawiać postacie z popularnej mangi z nową fabułą lub innym zestawem, ale może także oferować oryginalne historie, postacie i światy. Ponieważ doujinshi są własnoręcznie wykonane i nie muszą przestrzegać ścisłych wytycznych cenzury stosowanych przez profesjonalne wytwórnie płytowe, artyści stojący za nimi cieszą się niemal wolną ręką, jeśli chodzi o ich opowieści o dudinsach i ich wizerunek. Konwencje, w których doujinshi są kupowane i sprzedawane, są zazwyczaj protekcjonalne w stosunku do nagości, ale zawierają pewne akty przemocy lub poglądy polityczne. Problematyczne doujinshi trzeba będzie przerobić lub ocenzurować, zanim będzie można je zatwierdzić do publikacji.

Względna swoboda znaleziona w doujinshi pozwala artystom wyrazić się całkowicie bez ograniczeń prawnych lub fizycznych. Doprowadziło to do eksperymentalnych, awangardowych i artystycznych dudinhas. Umożliwiło to również publikację doujinshi na podstawie popularnej istniejącej serii manga bez potrzeby skomplikowanych zezwoleń prawnych. Profesjonalni artyści manga nie zaniedbali wolności, na którą pozwalają publikacje doujinshi. Kilku znanych artystów, takich jak Yoshitoshi ABe i Akamatsu Ken, czerpie z doujinshi oddech dzięki swojej profesjonalnej pracy. Tworzenie doujinshi daje im swobodę tworzenia, co tylko zechce (w przeciwieństwie do wykonywania instrukcji od ich przełożonych i redaktorów w ich firmach), a także pozwala im na bardziej intymną interakcję z fanami.

Chociaż doujinshi są towarami niekomercyjnymi, mogą przyciągnąć wielu fanów, jeśli są umiejętnie narysowani. Kręgi z utalentowanymi artystami manga stają się sławne i sprzedają wszystkie swoje kopie szybciej niż inni. Ponieważ utalentowani artyści zwykle się wyróżniają, konwencja gin przyciągnęła talentów dużych wytwórni, szukających nowych i obiecujących artystów, którzy mogliby wzbogacić ich arsenał. Niektórzy znani artyści manga zaczęli jako artyści doujinshi, a później zostali przejrzani przez wytwórnie i przeszli do profesjonalnego rysowania mangi. Tacy profesjonaliści to Akamatsu Ken (Love Hina), Takahashi Rumiko (Ranma 1/2), Clamp (Card Captor Sakura) i Tony. Ponieważ niektórzy z tych artystów nadal publikują własne oryginalne doujinshi, oprócz profesjonalnej mangi, zdarzają się przypadki, gdy dozorca słynnego profesjonalnego artysty ostatecznie przyjmuje własną wytwórnię i staje się profesjonalnym produktem. Takie przypadki obejmują:

  • Haibane Renmei doujinshi Yoshitoshi ABe, która została zaadaptowana na serial anime.
  • Ilustracje Tony’ego do Hatsune Miku Cryptona, które zostały później zatwierdzone i opublikowane przez oficjalną firmę jako oficjalna komercyjna książka o sztuce.
  • Aqua doujinshi Amano Kozue, która została zaadaptowana do komercyjnej mangi Aria (a później wydała serial anime).

Niektórzy z tych artystów, którzy rozpoczęli swoją karierę jako amatorzy rysując dżin na małe wydarzenia, wnieśli ogromny wkład w ewolucję wizualnej reprezentacji zarówno amatorskiej, jak i komercyjnej mangi na przestrzeni lat.

[ff id=”1″]