Skip to main content

Pracuję dla firmy rodzinnej tak długo, jak pamiętam. W przeszłości musiałem ubiegać się o pracę, ale osiedliłem się w sektorze PR. Od czasu do czasu szukając klientów, od dawna nie szukałem pracy. Mój syn, z college’u, robi to teraz. Jako specjalizacja ekonomiczna podszedł do procesu bardzo biznesowo:

Podczas gdy poszukiwanie pracy oferuje własny zestaw wyzwań dla młodych specjalistów wchodzących na konkurencyjny rynek pracy, wybór oferty do zaakceptowania jest często równie zniechęcający. Zdrowy rozsądek podpowiadałby, że najlepszą pracą jest zawsze ta, która płaci najwięcej, ale to założenie często nie jest prawdziwe. Oceniając potencjalną szansę, często należy wziąć pod uwagę oczywiste czynniki, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję. Ekonomiści nazywają te wybory kosztami alternatywnymi lub ograniczonymi zasobami, z których musisz zrezygnować przy podejmowaniu decyzji. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, obecnie szuka swojej pierwszej prawdziwej pracy lub decyduje się na zmianę kariery, oto kilka dodatkowych rzeczy do rozważenia.

Czas

Czy podjąłbyś dobrze płatną pracę, jeśli oznaczałoby to pracę 12 godzin dziennie? Dla większości ludzi odpowiedź brzmi „nie”. Chociaż ta praca z pewnością przyniosłaby ci bogatą pensję, zajęłoby ci to znaczną ilość czasu, który mógłbyś spędzić z rodziną, pracami domowymi lub zajęciami rekreacyjnymi. Zadaj sobie pytanie, ile cenisz swój czas osobisty i ile czasu chcesz poświęcić na pracę w porównaniu do innych czynności.

Energia

Czy podjąłbyś dobrze płatną pracę, jeśli jest ona stresująca fizycznie lub psychicznie, niż jesteś w stanie znieść? Dla większości ludzi odpowiedź brzmi „nie”. Podczas gdy absolwent mógłby zarobić przyzwoity dochód, pracując na pokładzie naftowym na środku oceanu, wysoki poziom wysiłku fizycznego i jego niebezpieczny charakter sprawiłyby, że okazja byłaby znacznie mniej atrakcyjna.

Z drugiej strony absolwent może zmniejszyć energię fizyczną i psychiczną, pracując jako tester gier wideo, ale zarobi tylko niewielki dochód. To, ile stresu odczuwasz w pracy, często decyduje o tym, ile energii możesz włożyć w relacje i hobby. Stres może również być szkodliwy dla zdrowia. Zadaj sobie pytanie, jak bardzo cenisz sobie psychiczne i fizyczne samopoczucie przy wyborze pracy?

Przyjemność

Czy podjąłbyś dobrze płatną pracę, której absolutnie nienawidziłeś, zamiast fajnej pracy, która wcale nie płaci rachunków? Dla większości ludzi odpowiedź brzmi „nie”. Ilość zabawy, którą ktoś lubi, jest często decydującym czynnikiem przy określaniu wartości pracy. Ktoś, kto ma zamiłowanie do malowania, byłby skłonny tolerować niespójne dochody jako artysta, a ktoś tolerowałby „niewygodną pracę biurową”, gdyby oznaczało to zarabianie przyzwoitych dochodów. Często słyszę zwrot „rób to, co kochasz, a pieniądze przyjdą”, ale często w życiu zdarza się, że wybór pracy, którą „kochasz”, nie jest całkiem praktyczny. Zadaj sobie pytanie, jak bardzo cenisz sobie osobistą przyjemność w wyborze pracy?

Niezależnie od tego, w jaki sposób równoważysz przyjemność z czasu i energii, będziesz uczyć się z każdej pracy, w której masz szczęście. Możesz nauczyć się tego, czego „nie” chcesz w karierze. Jeśli masz szczęście mieć wybór, zastanów się nad swoimi wartościami i zadaniami, które mogą przybliżyć Cię do przyszłych zainteresowań zawodowych. Nie zapomnij skorzystać z tych zasad ekonomicznych, kiedy robisz kolejny wielki krok w karierze; upewnij się, że znasz alternatywne koszty swoich decyzji.

[ff id=”3″]