Skip to main content

Jeśli jesteś niezależnym artystą, który wydaje nową płytę CD z planami sprzedaży muzyki fizycznej, ważne jest, aby znać i zarejestrować wydanie produktu w Neilson Soundscan – szczególnie jeśli jesteś zainteresowany zwrocie uwagi wytwórni sporządzić i ewentualnie zawrzeć rekordową umowę. Neilson Soundscan to podstawowy system informacyjny, który śledzi sprzedaż wydawnictw muzycznych i wideo w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrywasz statystyki sprzedaży płyt CD, które ostatecznie są śledzone przez wytwórnie, stale monitorujesz skany dźwiękowe i szukasz nowych artystów, którzy udowodnią, że sprzedają urządzenia CD niezależnie.

Dane dotyczące sprzedaży są zazwyczaj gromadzone co tydzień z ponad 15 000 sklepów detalicznych, hurtowników, sklepów internetowych i miejsc. Neilson Soundscan to także punkt sprzedaży, z którego zestawiane są tabele muzyczne Billboard. Dlatego bardzo przydatne jest rejestrowanie wydań płyt CD za pomocą Soundscan. System informacyjny może śledzić i rejestrować sprzedaż wyłącznie na płytach CD z tak zwanym kodem UPC (Universal Product Code).

Czym dokładnie jest kod UPC?

Kod kreskowy lub UPC, jak się go nazywa, to „układ równoległych linii i odstępów, których szerokość zmienia się i reprezentuje dane”. W szczególności reprezentują one unikalny 12-cyfrowy numer, czasami określany jako numer uniwersalnego kodu produktu. Po umieszczeniu na produkcie lub płycie CD paski te można skanować za pomocą laserów, aby sklepy mogły cyfrowo rejestrować, jakie produkty sprzedały. Prawdopodobnie widziałeś, ile czasu oszczędzasz kasjerów w sklepach. Te dane są gromadzone przez Neilson Soundscan. Jeśli więc sprzedajesz płytę CD w zeskanowanym sklepie (jak większość, jeśli nie wszystkie), zostanie ona zarejestrowana i otrzymasz kredyt na sprzedaż.

Dlaczego kod UPC na mojej płycie CD jest tak ważny?

Przede wszystkim, jeśli zamierzasz szukać detalicznej i fizycznej dystrybucji muzyki do swojej płyty CD i mieć ją sprzedawaną w sklepach, jest to konieczne. Po drugie, i oczywiście, jeśli chcesz zwrócić uwagę wytwórni na niezależne sprzedawanie ważnych płyt CD, musisz mieć kod UPC, aby Neilson Soundscan mógł odbierać, rejestrować i raportować sprzedaż. Możesz otrzymać kod UPC od UC Council (uc-council.org). Muzycy niezależni zazwyczaj kosztują 750 USD. plus roczna opłata za przedłużenie. Należy jednak pamiętać o tym. Jeśli masz płytę CD wykonaną przez zarejestrowanego producenta, takiego jak Discmakers i większość innych, zarejestrują się i podadzą kod UPC za około 20 USD. i będzie również zawierać kod kreskowy w opłatach za grafikę CD. To cholernie dużo oszczędzania i oczywiście sensowne jest pójście tą drogą. O szczegóły zapytaj producenta płyty CD.

Pamiętaj, że po zabezpieczeniu kodu UPC oczywiście musisz zarejestrować utwór w Neilson Soundscan, chyba że producent zrobi to za Ciebie. Jednak w większości przypadków zostanie to zapewnione lub Soundscan nie będzie mógł zarejestrować statystyk sprzedaży na płycie CD. Jeśli zrobisz to sam, musisz wypełnić „Arkusz dodawania tytułu” za pomocą Soundscan i wysłać go pocztą e-mail na adres dbase (at) Soundcan.com do bazy danych Soundscan. Twój kod kreskowy jest dobry poza Ameryką Północną, ale rejestruje tylko sprzedaż w Ameryce Północnej i Kanadzie. Na Soundcan.com znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o Soundscan. Możesz znaleźć więcej wskazówek, jak rozpowszechniać muzykę w najbardziej produktywny sposób tutaj.

© 2009 Ken Cavalier Wszelkie prawa zastrzeżone na całym świecie

[ff id=”6″]