Skip to main content

Rozkład prawdopodobieństwa Pareto opisuje sprzedaż książek wraz z różnorodnymi obserwowalnymi zjawiskami. Zapytaj dowolnego bibliotekarza: niewielka liczba książek stanowi większość artykułów w obiegu, podczas gdy zdecydowana większość tomów pozostaje na półkach. Podczas gdy najnowszy Grisham lub King można sprawdzić, na pewno znajdziesz w stosach Stevena Vincenta Beneta lub Anthony’ego Burgessa.

Mój wydawca Zanybooks.com ma 26 tytułów na Kindle na sprzedaż. Z 57 sprzedaży w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy 12 dotyczyło jednego tytułu, a połowa tytułów nie zawierała kupujących. (Niestety, ta ostatnia grupa zawiera wszystkie powieści, które opublikowaliśmy pod moim nazwiskiem jako autor. Nasz bestseller to Paula Morgan’s Side Out for Murder.)

Jak dotąd nasza sprzedaż wydaje się być całkowicie losowa. Mamy nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby kupujących rozpowszechni się informacja o naszych tytułach i że nasza sprzedaż w postaci pożarów lasów, epidemii lub obciążeń społecznych znacznie przyspieszy.

W latach 50. rząd Stanów Zjednoczonych uruchomił program pomocy finansowej rodzinom z dziećmi na utrzymaniu. Każdy z 50 stanów opracował własny niezależny program dystrybucji pieniędzy. Następujące trzy zjawiska występowały w poszczególnych stanach: Po pierwsze, aplikacje społecznościowe stały się mniej więcej stałe. Gdy odbiorcy pomocy społecznej rozmawiali o programie z przyjaciółmi i sąsiadami, liczba aplikacji rosła coraz szybciej. W końcu pojawiły się organizacje-odbiorcy. Uruchomiono programy aktywnej rekrutacji beneficjentów pomocy społecznej, a liczba wniosków ponownie wzrosła. Epidemiolodzy znają te trzy etapy jako infekcje zerowego, pierwszego i drugiego rzędu.

Większość pierwszych autorów ma podobne doświadczenia, czy to we własnym wydawnictwie, czy w rękach dużego wydawnictwa. Po pierwsze, kopie sprzedają się mniej więcej losowo. Jeśli książka trafi w ręce kogoś, kto jej się podoba i nie jest z nią zaznajomiony, sprzedaż przyspieszy. Niestety tylko 1 na 500 czytelników Amazon prawdopodobnie napisze recenzję, więc wybór książki przez profesjonalnego recenzenta jest bardzo pożądany. Dzięki jednemu lub dwóm pozytywnym recenzjom sprzedaż przyspieszy jeszcze bardziej. Prawdziwy kopnięcie nastąpi tylko wtedy, gdy redaktorzy zapytają, dlaczego nie otrzymali jeszcze recenzji książki X lub dlaczego Oprah schodzi z nieba, aby ją poprzeć.

Niestety (to moje trzecie „niestety” i przepraszam) gazety zaczęły drastycznie zmniejszać liczbę książek, które recenzują. Wielu całkowicie usunęło obszar wyceny. Recenzent online ma kluczowe znaczenie dla sukcesu lub porażki książki.

[ff id=”6″]