Skip to main content

Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie. Jednak faktyczna data różni się między Amerykanami, którzy obchodzą Dzień Ojca w trzecią niedzielę czerwca, a Australijczykami, którzy obchodzą Dzień Ojca w drugą niedzielę września. Na tę okazję jest wiele innych dat. Niemniej jednak dzień jest dniem pamięci i celebracji ojców. To dzień, w którym można uczcić wszystkich, którzy pełnią role ojcowskie, na przykład ojczymów, dziadków, a w niektórych przypadkach wujków i ojców.

Pomysł przypisuje się Soronie Dodd z Waszyngtonu w 1909 roku, który zastanawiał się nad tym podczas słuchania kazania z okazji Dnia Matki. Jej ojciec był weteranem wojny domowej, który został wdową, gdy jego żona urodziła szóste dziecko. Jej ojciec William Smart musiał samotnie wychowywać dzieci na farmie w stanie Waszyngton. Rozpoznała wkład ojca w samodzielne wychowywanie rodziny i poświęcenia, jakich by dokonał, a ponieważ urodził się w czerwcu, postanowiła świętować Dzień Ojca w czerwcu 1910 r. Niektóre petycje zostały przygotowane i podpisane przez ludzi, a kilka lat później pomysł ten wszedł do polityki.

Prezydent Calvin Coolidge poparł ideę narodowego Dnia Ojca w 1924 r., Ale dopiero w 1966 r. Prezydent Lyndon Johnson ogłosił, że Dzień Ojca w Ameryce odbędzie się w trzecią niedzielę czerwca każdego roku. Prezydent Richard Nixon podpisał ustawę, która uczyniła ją stałą. Inne kraje dokonały własnych ustaleń, dlatego obchodzi się je gdzieś na świecie prawie przez cały rok.

Z tym dniem wiąże się wiele zwyczajów, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele „kocham cię” od dzieci po postacie ich ojca oraz prezenty. W Ameryce tradycyjnie podaje się remis, ale rodzaje dzisiejszych prezentów nie mają końca.

Niektóre religie i przekonania uznają Dzień Ojca ze specjalnymi usługami i czytaniami na temat ojcostwa, i często zdarza się, że restauracja je lunch i inne wydarzenia w wyznaczony dzień.

Najważniejsze jest, aby pamiętać o swoim ojcu i świętować dar ojcostwa. Jeśli możesz go odwiedzić, powiedz mu, ile dla ciebie znaczy, i daj mu coś wyjątkowego.

Znajdź wspaniałe prezenty online i w sklepie dla swojego ojca. On jest najlepszym ojcem, jakiego kiedykolwiek będziesz mieć!

[ff id=”2″]