Skip to main content
Reklama

Efren Abueg i Folk Tales

By 16 marca 2020No Comments

Efren Abueg, słynny i znany filipiński pisarz, był moim nauczycielem studiów „Folklorystycznych”. Nauczyciel był bardzo miły, pokorny i wspierał swoich uczniów. Klasa świetnie się bawiła, rozmawiając o tych historiach. Krytyka i „jak to zrobić” / proces dokumentowania kultury: opowiadania, tradycje i wierzenia, katapultowane dyskusje klasowe między innymi.

Opowieści ludowe to historie i / lub legendy przekazywane zwykłym ludziom w określonym miejscu i czasie. Większość bajek jest zabawna, urocza i daje wszystkim lekcje moralne. Dzieci są zafascynowane tym, co pokazuje im historia. Dorośli mają siedem mądrości i zaangażowania.

Z tekstów dr. Abueg pokazuje, że bajki ludowe cenią szczególne cechy ludzi, ich styl życia, tradycje narodowe i produkty kulturowe.

Sprawdź te opowieści ludowe:

1. Niektóre starsze osoby z Filipin opowiadają tę historię:

Był kiedyś mąż i żona, a ich dom był częścią ziemi. Dawno temu niebo było dostępne z naszymi rękami, podobnie jak dach domu. Żona musiała sprzątać i sprzątać dom, podczas gdy mąż był w pracy. Podczas gdy kobieta myła teren, zawiesiła grzebień i naszyjnik z kamieniami szlachetnymi na niebie (zaledwie kilka cali nad głową). Mąż również pracował i uderzał w ryż długim kijem z drewna, a on wstawał za każdym razem, gdy ten długi stomper dotykał nieba. Potem niebo powiększyło się i opadło. Herb i naszyjnik kobiety na niebie stały się księżycem i gwiazdami.

2. „Kumulipo” to hawajska piosenka o stworzeniu. Jest to prymitywny wiersz z ponad 2000 linijkami, który wyjaśnia początek świata. Piosenki są prawie podobne do hebrajskiej Księgi Rodzaju pod względem myśli i uczuć. Wokal został przetłumaczony przez Martha Warren Beckwith.

„Kumulipo urodził się w nocy, mężczyzna
Po’Ele urodziła się w nocy jako kobieta
… urodził się mech „ekaha” żyjący w morzu. „”

3. „Pierwszy mężczyzna i pierwsza kobieta” Malajska bajka (światowa literatura dla Filipińczyków autorstwa Celso i Cesarii Al. Carunungan)

Sprytny ptak podsycił spór między morzem a niebem. Ptak później stał się spragniony, a ona dziobała kawałki bambusa. Nagle bambus został podzielony na dwie części i ptak zobaczył niezwykły widok. Mężczyzna i kobieta wyszli z bambusa. I odeszli razem. Ptak odegrał ważną rolę w tworzeniu kobiet i mężczyzn.

[ff id=”5″]