Skip to main content

Tytan jest metalem używanym w wielu rzeczach. Jest częścią stali nierdzewnej, stopów niklu, aluminium, nadstopów, stali stopowej i oczywiście tytanu. Tytan jest dostępny w różnych jakościach, na przykład w dostępnych w handlu jakościach czystych lub kosmicznych. Przemysł lotniczy, naftowy i medyczny to tylko niektóre z nich, które opierają się na tytanie. Jest dostarczany i stosowany na całym świecie jako surowiec. Formami surowca dla tytanu są arkusze, pręty, płyty, pręty, rury, cewki, profile i pręty tytanowe. Odkuwki i odlewy wykonane z tytanu są również uważane za surowce. Najbardziej wymagające gałęzie przemysłu zależą od wymagań dotyczących materiałów tytanowych o wysokiej integralności.

Tytan jest tak często wykorzystywany w ważnych rolach ze względu na jego trwałe, a jednocześnie lekkie właściwości. Jest prawie pięćdziesiąt procent lżejszy od stali, ale trzydzieści procent mocniejszy. Tytan jest o sześćdziesiąt procent cięższy od aluminium, ale także dwa razy mocniejszy. Ponadto niezwykłe zachowanie wytrzymałości tytanu jest kolejnym bardzo popularnym aspektem. Siła pozostaje na poziomie 1000 stopni Fahrenheita. Gdy tylko tytan zostanie stopiony z innymi metalami, jego wytrzymałość wzrasta. Stopy mogą również wytrzymywać wysokie temperatury. Metal stopowy z tytanem również rozjaśnia powstały stop. Niektóre popularne metale, z którymi stop jest tytanem, to aluminium, żelazo, mangan, molibden i inne.

Kolejną cechą, która czyni ten element cennym produktem, jest jego wysoka odporność na korozję. Dlatego po wystawieniu na działanie atmosfery powstaje gęsty trwały film tlenkowy. Ta folia jest odporna na wiele żrących materiałów, takich jak słona woda.

Przemysł tytanu metalu powstał w latach 50. XX wieku. Była to przede wszystkim reakcja na powstający przemysł lotniczy i kosmiczny. W tej branży tytan był wykorzystywany do produkcji elementów konstrukcyjnych płatów i skóry, elementów silników lotniczych, układów hydraulicznych samolotów, pocisków, statków kosmicznych i pocisków. Właściwości tytanu są nieocenione w tej branży.

Wojsko to kolejny przemysł, który wykorzystuje tytan do artylerii i pocisków kierowanych. Cena tytanowych płyt spadła w miarę zbliżania się lat siedemdziesiątych. Dzięki temu produkt był bardziej dostępny dla dodatkowych praktycznych zastosowań, takich jak budowa statków. Tytan jest stosowany głównie w śmigłach okrętowych, okrętach podwodnych, takielunku, wałach i innych częściach, które są zwykle bardzo żrące. Tytan jest coraz częściej stosowany w zastosowaniach medycznych ze względu na swoją niską wytrzymałość i hipoalergiczne właściwości, nie zawiera niklu. Ten użyteczny metal okazuje się przydatny w coraz większej liczbie branż, od artykułów sportowych po petrochemiczne.

[ff id=”4″]