Skip to main content
Reklama

Fascynujące tańce indyjskie

By 19 marca 2020No Comments

Wprowadzenie do indyjskich form tańca

Dziedzictwo kulturowe Indii jest bardzo bogate. Każdy kraj w Indiach jest inny, podobnie jak jego dziedzictwo kulturowe. Indie mogą pochwalić się tym, że mają specjalną formę tańca. Łaska i urok klasycznego tańca indyjskiego są niewytłumaczalne. Wykonanie tych tańców przenosi Cię do innego świata. Dwie dominujące formy tańca to tańce ludowe i klasyczne. Tam, gdzie tańce ludowe są bardziej skłonne i utożsamiają się z miejscami, tańce klasyczne są związane z kulturą świątynną i wykonywane mniej więcej tak, jakby chcieli zadowolić i modlić się do Boga i Bogini.

Estetyczne tańce klasyczne Indii

Istota tych klasycznych tańców jest estetyczna i duchowa. Kosmiczny element tych tańców związany jest z tańcem życia, mitów, symboliki, reakcji mistycznych i wyjaśnień filozoficznych. Umiejętne występy taneczne są wyjątkowo niezwykłe. Charakterystyczny smak tańca przypisuje się wdzięcznym ruchom ciała, które obejmują oczy, szyję, dłonie, wyraz twarzy i oczu, postawę, biżuterię i kostiumy.

W historii tańców klasycznych, która sięga około 2000 lat, rozwinęło się sześć klasycznych tańców głównych. Natyashastra Bharaty (Natya oznacza dramat, a Shastra oznacza autorytatywny tekst) jest uważana za najważniejsze źródło opisu wytycznych i atrybutów indyjskiego dramatu. Traktat oferuje dwa aspekty tańca Nritta, tańca czystego i Nrityi, tańca interpretacyjnego. Kolejna Biblia tańca indyjskiego to „Abhinaya Darpanam”, która zawiera podstawowe zasady każdej techniki.

Akademia Sangeet Natak nadała ośmiu wybitnym formom tańca status tańca klasycznego:

1. Bharatnatyam przez Tamil Nadu

2. Odissi z Orissy

3. Kuchipudi Andhra Pradesh

4. Manipuri z Manipuru

5. Mohiniattam z Kerali

6. Kathakali z Kerali

7. Kathak z północnych Indii

8. Sattriya z Assamu

Spośród nich Bharatnatyam i Odissi religijnie przestrzegają zasad ustanowionych w Natya Shastra. Bardzo ważną cechą tańców klasycznych jest stosowanie mudr lub gestów rąk (język migowy), za pomocą których opowiadane są zjawiska lub pojęcia. Regionalna ekskluzywność i etniczne elementy tańców sprawiają, że są one jeszcze bardziej urocze.

Charyzmatyczne tańce ludowe Indii

Indyjskie tańce ludowe są podstawą kultury aury. Różnorodność i różnorodność dziedzictwa kulturowego dominuje również w tańcach ludowych. Fascynujące tańce ludowe zaznaczają prawie każdą okazję. Narodziny dziecka, impreza, ślub, każde wydarzenie nie może obejść się bez tych przedstawień tanecznych. Muzyka ludowa jest obrzezana od urodzenia dziecka. Tańcom ludowym towarzyszą różne instrumenty muzyczne. Tancerze ludowi noszą żywe kostiumy, eleganckie fryzury i etniczną biżuterię, a przy tej okazji tańczą bardzo rytmicznie i szczęśliwie. Tańce ludowe Indii są podzielone na różne regiony

– środkowe Indie

– Wschód

– północ

– północny wschód

– południe

– południowy zachód

Niektóre ze słynnych tańców ludowych w Indiach to:

– Bhangra, Gidda z Pendżabu

– Ghoomar, Kalbelia z Radżastanu

– Dandiya, Garba z Gujarat

– Lavani z Maharashtra

– Bihu z Assam

– Chhau z Jharkhand

– Jawara z Madhya Pradesh

– Karma, Jatra i Paika z Bihar

– Brita z Bengalu Zachodniego

– Dalkhai, Goti Puas z Orisa

– Dhumal z Dżammu i Kaszmiru

– Hikat autorstwa Himachala Pradesha

Przybyliście i przekonaliście się, jakie są występy taneczne w Indiach. Status, którym się cieszy, jest zasłużony.

[ff id=”5″]