Skip to main content

Boże Narodzenie przyszło dokładnie 11 miesięcy wcześniej w tym roku, a może to być bonus od Noela, który minął cztery tygodnie wcześniej. Jakkolwiek widzisz, prezent, który został zaprezentowany 25 stycznia, był bardzo mile widziany.

Czcigodny piosenkarz folkowy John Gorka wydał tego dnia nowy album studyjny, swoją pierwszą płytę od ponad trzech lat. Bogaty baryton i inteligentne pisanie piosenek rozgrzeje fanów przez resztę zimy.

Nowa płyta, True In Time, może być jego najlepszą kolekcją piosenek od Old Futures Gone z 2001 roku. Zawiera charakterystyczną mieszankę humorystycznych spostrzeżeń, przełomowych ballad i nostalgicznych obrazów w kilkunastu utworach.

Jednym z najbardziej humorystycznych jest „The Body Parts Medley”, który zawiera grę słów o cechach fizycznych od stóp do stóp po łydki. Jego lista odpowiednio kończy się na zapleczu.

Po opisaniu swojej kuchni jako burrito i tyłka piwa, Gorka używa tej cechy ciała jako metafory ludzi.

„Niektóre tyłki gubią się w grach pokerowych, inne w pętlach” – żartuje. „Niektóre osły stają się prezydentami, którzy chcą być królami”.

Chociaż takie wypowiedzi polityczne nie są typowe dla piosenek Gorki, True In Time z pewnością zawiera wiele tematów charakterystycznych dla jego trzydziestoletniej kariery. Jeden z nich, hołd dla poprzednich artystów, od BB Kinga, przez Judy Garland, aż po Elvisa Presleya, można znaleźć w kilku selekcjach nowego albumu.

„Pearl and Iris” składa hołd wszystkim nieznanym ludziom w świecie muzyki, którzy wywarli wpływ na Billa Monroe, Lestera i Earla, AP Cartera, Johnny’ego Casha i Boba Dylana. Inni znani artyści, Charley Patton i Robert Johnson, są wspomniani w „Blues with the Rising Sun”.

Była to stara piosenka, której Gorka użył do refrenu „Tattooed”, lirycznego opisu uporczywego dyskomfortu. Stary standard zawsze istniał, jego najbardziej znane wersje Woody Guthrie i Kingston Trio.

„Worried Man Blues to piosenka, która przychodzi na myśl” – powiedziała Chórka w refrenie.

Oczywiście żaden album Gorki nie byłby kompletny bez melodii o miłości, zarówno zrealizowanych, jak i nieodwzajemnionych. Ta ostatnia pochodzi z dziewczyną mennonicką i ponownie w „Fallen For You”, a druga służy jako podstawa do „Crowded Heart”.

W skład Gorki wchodzą niektórzy z jego ulubionych współpracowników muzyki ludowej, tacy jak Eliza Gilkyson i Lucy Kaplansky, dwie kobiety, które stworzyły piękne harmonie od wczesnych lat osiemdziesiątych. Pojawiają się także Jonatha Brooke i Kathleen Johnson, dając fanom jeszcze więcej powodów, by docenić tę wczesną (lub nieco późną) świąteczną niespodziankę.

[ff id=”5″]