Skip to main content

Ghana podziela sytuację z wieloma krajami rozwijającymi się, w których jej rdzenna kultura została przytłoczona zalewem praktyk i stylów życia, które wcześniej były określane jako zachodnie, a teraz mają charakter międzynarodowy. Kultura Ghany jest bardzo bogata i nadal utrzymuje się na wielu obszarach, ale w drugiej połowie XX wieku walczyła o przetrwanie w obszarze odzieży w ogóle, a zwłaszcza odzieży męskiej. W tej sytuacji trzeba spojrzeć poza miasta i poza codzienne czynności związane z pracą i normalnym życiem domowym, aby znaleźć miejsca i okazje, w których chwała przeszłości wciąż się objawia.

Ministerstwa i biura biznesowe w Akrze i Kumasi mają dobrze dopasowane garnitury w stylu zachodnim jako standardową odzież. Krawaty pozostają tam, gdzie zostały wystawione w chłodniejszych miejscach. Ten rodzaj odzieży przetrwał erę wentylatora elektrycznego i rozkwitł w erze klimatyzacji. Kiedy ta odpowiednia klasa wychodzi ze swojego środowiska o kontrolowanej temperaturze, często obserwuje się ją w lekkich tropikalnych garniturach z bawełny, noszonych przez byłych władców kolonialnych. Mężczyźni niższej rangi, którzy zaludniają biura i działają jako sekretarki, maszynistki i księgowi, wszyscy noszą spodnie z otwartą szyją i bawełniane koszule, podczas gdy ci, którzy pracują na zewnątrz jako detaliści, rzemieślnicy i pracownicy, ogólnie przyjęli tę koszulkę jako uzupełnienie długie spodnie i gumowe sandały (Kyale Wate).

Pomimo tropikalnego klimatu szorty są stosunkowo rzadkie. Chociaż spodenki są częścią normalnego mundurka szkolnego, rezygnują z nich po ukończeniu szkoły. Niektórzy ludzie biznesu noszą wersję tropikalnego garnituru z gołymi kolanami i jest to moda, która najwyraźniej staje się coraz bardziej popularna. Niektórzy rolnicy i pracownicy narażają nie tylko gołe kolana, ale także gołe plecy w sytuacji spowodowanej słońcem i biedą. Odzież, która nie jest noszona, zwykle pozostaje dłużej świeża i czysta. Poszarpane spodnie i wyblakły t-shirt prawie na pewno kupiono jako używaną odzież z zagranicy, Oboroni wawu (biała osoba zmarła lub ubrania zmarłych mężczyzn), ale dla większości ludzi nadal są drogie.

Tradycyjna odzież męska w południowej i środkowej Ghanie składa się z dużego materiału owiniętego wokół ciała i zawieszonego na lewym ramieniu jak starożytna toga grecka lub rzymska. W miastach ta sukienka jest noszona tylko podczas pogrzebów i specjalnych uroczystości. Nie jest to praktyczne dla działań energetycznych, ponieważ nie ma elementów złącznych i stale spada z ramienia. Nawet jeśli tragarze długo siedzą na pogrzebie, często znudzi ich zmiana ubrania i pozostawienie go złożonego na kolanach. Był to niewątpliwie powód, dla którego zrezygnowano z materiału na rzecz koszuli i spodni do noszenia na co dzień.

Szaliki męskie są wykonane z różnych materiałów, ale prawdziwa tradycyjna odzież, słynny szal Kente, jest nadal najbardziej ceniona i większość mężczyzn stara się ją mieć. Gotowy materiał jest tkany w paski o długości 10 cm na wąskim krośnie z zwinnymi palcami młodych tkaczy i długości 3 metrów. Składa się z 23 lub 24 zszytych razem pasów, co daje szerokość około 2,4 metra i wagę 3 kg. Oryginalny Ashanti Kenti jest najczęściej tkany w jasnych kolorach podstawowych, takich jak czerwony, żółty, zielony i niebieski, w złożone wzory geometryczne, każdy o nazwie i znaczeniu. Na przykład jeden projekt został utkany specjalnie dla pierwszego premiera i prezydenta Ghany Kwame Nkrumah, a drugi powstał z okazji wizyty królowej Elżbiety II w Ghanie. Tkanina Kente jest również wytwarzana przez tkaczy Ewe w regionie Volta. Ewe Kente charakteryzuje się stonowanymi kolorami oraz jasnozielonym, brązowym i faunowym wyglądem.

Jakość materiału męskiego oznacza jego status społeczny. Najwyższej jakości tkanina kente nazywa się „Double Pick”, „Double Weave” i „# 39”. i wciąż jest najbardziej poszukiwanym symbolem statusu, którego koszty są znacznie wyższe niż dla przeciętnego człowieka. W celu zapewnienia tańszej tkaniny niektóre prostsze wzory o pojedynczym splocie są wykonywane na szerokich krosnach w pasach o szerokości 1m. Ponieważ do męskiego szalika trzeba zszyć tylko trzy paski, niższy koszt korzystania z tradycyjnej sukienki jest niższy. Duża część drogiej tkaniny Kente z wąskim krosnem jest sprzedawana turystom w różnych formach, na przykład jako muszka i torebka.

Plemiona w północnej Ghanie również mają swoje tradycyjne stroje. W wielu przypadkach składa się z długiej bluzy zwanej Batakari, która jest noszona z długimi spodniami i składa się z wąskiego krosna z prostymi paskami w stonowanych jasnoszarych odcieniach i czerni. Ta sukienka jest noszona z dopasowanym małym okrągłym kapeluszem, który można złożyć i skórzanymi butami do kolan. Inne plemiona północne przyjęły arabską sukienkę z długich białych szat i skórzanych sandałów. Ten rodzaj odzieży okazał się bardziej odporny na zmiany i jest noszony przez wyższe kraje północne we wszystkich częściach Ghany. Ci z niższym statusem, którzy muszą pracować nad codziennym chlebem, założyli nawet spodnie i koszulki w odległych północnych miasteczkach i wioskach.

Opisana powyżej sytuacja mody dotyczy głównie końca XX wieku, ale nowy wiek i tysiąclecie niewiele się zmieniły. Moda, zwłaszcza odzież, może się szybko zmieniać, gdy niespokojna młodzież stara się odróżnić od swoich przodków. W latach 90. pojawiły się oznaki, że w Akrze rozwija się poważny przemysł modowy, początkowo w odzieży damskiej, ale w wieku, w którym chłopcy dołączają do dziewcząt. Gry, bez wątpienia pojawi się nowa moda męska. Mamy nadzieję, że zmiany wpłyną na codzienne i codzienne noszenie i sprawią, że wspaniały szal Kente zdominuje scenę na każdym pogrzebie.

[ff id=”2″]