Skip to main content

Terapia zdrapkowa (terapia Gua Sha) stała się ludową techniką medyczną i ma bardzo długą historię. Skuteczne formuły przekazywane z pokolenia na pokolenie, napisane w 1337 r. Przez Wei Yilin, lekarza dynastii Yuan, stwierdzają: „Za pomocą mokrego konopi zeskrob powierzchnię szyi, łokci, kolan i nadgarstków, aż do krwawienia na ciele grube ubrania i kołdry. Podaj doustnie małą owsiankę ryżową lub wywar z chińskiej wiosennej cebuli i sfermentowanej soi lub świeżej chińskiej herbaty z cebuli. Po poceniu choroba zostaje wyleczona. Jest to skuteczna metoda rozluźnienia i odprężenia skóry ”.

Książka jest systematycznym opisem terapii od zera. Technika polega na zeskrobywaniu powierzchni (skóry) niektórych części ciała w celu poluzowania porów i pozbycia się patologicznego zła w celu leczenia.

Po skrobaniu pod skórą powinny występować różne stopnie krwawienia prosówkowego. Terapia zadrapaniami stosowana jako ludowa technika medyczna bez systematycznych podstaw teoretycznych jest stosowana głównie w przeziębieniach, gorączce, udarach cieplnych, ostrym zapaleniu jelit i bólach barku, pleców, nóg itp.

Narzędzia Gua Sha to materiały o gładkich krawędziach, takie jak porcelana, srebrne monety, talerze bambusowe, narzędzia jadeitowe i róg bawołów, które są smarowane wodą, alkoholem i olejem roślinnym.

Wraz z rozwojem współczesnej medycyny i gromadzeniem wiedzy medycznej ta stara ludowa technika medyczna była stopniowo zapominana, z wyjątkiem obszarów wiejskich, gdzie brakowało nowoczesnej opieki medycznej. Tam nadal był używany do złagodzenia nieskomplikowanych skarg.

Chociaż dziś ludzie cieszą się komfortem cywilizacji i zdrowiem wynikającym z wysokich technologii i nowych umiejętności medycznych, cierpią z powodu szkód spowodowanych zanieczyszczeniem, nierównowagą środowiska i skutkami ubocznymi leków chemicznych.

Według raportu chińskiego Ministerstwa Zdrowia dotyczącego monitorowania działań niepożądanych leków w szpitalach w ostatnich latach doszło do 192 000 zgonów rocznie z powodu niepożądanych reakcji na leki. Zgony związane z narkotykami są dziesięciokrotnie wyższe niż zgony z powodu chorób zakaźnych.

Wszystkie te rzeczy prowadzą do nowego kryzysu w leczeniu. Ludzie zdają sobie sprawę, że im bardziej zaawansowane są techniki, tym poważniejszy będzie kryzys. Dlatego zmusza lekarzy do poszukiwania naturalnych metod tradycyjnej medycyny jako nowych terapii medycznych. W tym kontekście terapia od podstaw (terapia Gua Sha) jest coraz bardziej pożądana ze względu na jej oczywistą skuteczność, jej skutki uboczne, niski koszt i łatwość użycia.

[ff id=”5″]