Skip to main content

Haft Matyo to forma sztuki ludowej węgierskiej społeczności Matyo w okolicy Mezokövesd, miasta w północno-wschodnich Węgrzech. Charakteryzuje się motywami kwiatowymi, którymi zdobi się tradycyjne stroje z tej części Europy.

Ten rodzaj tradycyjnej węgierskiej odzieży jest noszony przez matyo głównie podczas uroczystości oraz podczas tańców ludowych i innych tradycyjnych wydarzeń. Kwiatowe wzory nie ograniczają się do haftowanej odzieży i innych przedmiotów, ale są również wykorzystywane w architekturze, projektowaniu wnętrz i we współczesnym węgierskim przemyśle modowym. Takie projekty reprezentują kulturę tej części Węgier, której mieszkańcy bardzo chronią swoje dziedzictwo, co nadaje im szczególne poczucie tożsamości.

Haft Matyo w węgierskiej sztuce ludowej

Nie możemy wspomnieć o hafcie Matyo, nie zauważając, że Stowarzyszenie Sztuki Ludowej Matyo zostało założone w 1991 roku, aby zapewnić, że hafty regionu nie umrą. Jest odpowiedzialny za uruchomienie Koła Hafciarskiego Borsóka, grupy zajmującej się nauczaniem sztuki haftu matyo i zapewnianiem jej przez pokolenia.

Czerwony wydaje się być dominującym kolorem w tego rodzaju hafcie, z żywymi błękitami, zieleniami i żółciami. Są to jasne wzory w podstawowych kolorach, które są używane nie tylko do tradycyjnych tkanin i odzieży, ale także do haftowanych zawieszek, butów, sandałów, torebek, torebek, pokrowców na telefony komórkowe i wielu innych przedmiotów, które są używane nie tylko ze względu na ich dekoracyjny wygląd, ale także również funkcjonalny!

Węgierskie dziedzictwo kulturowe

Ta forma sztuki węgierskiej przemawia do wszystkich pokoleń na całym świecie. Urok jasnych i żywych kolorów podstawowych jest ponadczasowy, co jest jednym z powodów jego międzynarodowej popularności. Innym powodem jest to, że w równym stopniu przemawia do dzieci i ich pradziadków. Wiele węgierskich wzorów haftu obejmuje pokolenia i popularne formy sztuki. Po prostu pięknie jest na niego patrzeć i czujesz się wyjątkowo, kiedy go nosisz!

Zanim forma sztuki ludowej zostanie oficjalnie uznana na arenie międzynarodowej, powinna zostać zaakceptowana jako taka przez organizację międzynarodową. Haft Matyo został dodany do listy niematerialnych dóbr kultury UNESCO w środę, 5 grudnia 2012 r. To słusznie czyni go oficjalnym aspektem węgierskiego dziedzictwa.

Haft Matyo na pokrowcach i pokrowcach na telefony komórkowe

Wiele nowoczesnych przedmiotów zdobi tradycyjny haft węgierski matyo. Oprócz odzieży, która rozjaśnia i nadaje żywy wiosenny i letni wygląd, ta forma haftu węgierskiego jest używana do przedmiotów takich jak torby na laptopa, etui na tablety, a zwłaszcza etui na telefony komórkowe i pokrowce.

[ff id=”5″]