Skip to main content

Chociaż izolacja pianki natryskowej, jaką znamy dzisiaj, naprawdę powstała w latach 80. XX wieku, pianka natryskowa ma swoje korzenie w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, począwszy od opracowania pianki poliuretanowej przez Otto Bayera w latach 40.

Chemik przemysłowy Otto Bayer rozpoczął pracę z poliuretanem w Niemczech pod koniec lat 30. XX wieku. Technologia ta została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych na początku lat 40. ubiegłego wieku przez Davida Eynona, prezydenta Mobay, konglomeratu działań wojennych, który powstał w wyniku partnerstwa między dwoma gigantami przemysłu chemicznego, Monsanto i Bayer Corporation. Chociaż Otto Bayer pracował dla Bayer Corporation, nie był związany z rodziną założycielską firmy.

W latach 40. XX wieku polimery poliuretanowe były używane głównie w zastosowaniach wojskowych i lotniczych. Produkcja maszyn wojennych podczas II wojny światowej doprowadziła do większości zastosowań tych wysokiej jakości polimerów z tworzyw sztucznych na czas wojny.

Dopiero w latach 50. XX wieku zastosowano poliuretan do izolacji domów. To właśnie wynalazek „blendometru” umożliwił rozszerzenie zastosowania poliuretanu na dziedzinę izolacji domów. Blendometr był pierwszą maszyną do mieszania składników do produkcji pianki poliuretanowej i został opracowany w 1953 r. Przez Waltera Baughmana.

Blendometr umożliwił strategiczne mieszanie chemikaliów, aby stworzyć coś, co Baughman nazwał elastomerem z tworzywa sztucznego lub pianką rozszerzającą się. Po nałożeniu ten elastomer z tworzywa sztucznego rozszerzył się w grubą piankę, a po utwardzeniu twardniał.

Blendometr Baughmana był nadal częściowo ręcznym procesem, w którym ludzie dodawali miski chemikaliów do mieszania piany. Chociaż maszyna pozwalała na stosowanie poliuretanu w izolacji domowej, a także w innych aplikacjach związanych z domem, takich jak izolacja klimatyzacji, wciąż była w początkowej fazie technologii, która sprawiała, że ​​poliuretan był mniej kłopotliwy jako materiał izolacyjny do użytku domowego.

Polimery poliuretanowe były używane na różne sposoby w następnych dziesięcioleciach, z niewiarygodnym postępem w stosowaniu tego materiału, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Jednak zajęłoby ponad dwie dekady, aby pianka stała się powszechna w domowych procesach izolacyjnych.

Opierając się na wynalazku Baughmana, Fred Gusmer zbudował pierwszą specjalną technologię natrysku w 1963 roku. Postęp techniczny dokonano w latach 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu zastosowanie pianki natryskowej w izolacji domowej stało się bardziej dostępne i niedrogie.

Również w latach 70. pojawił się pomysł „super izolowanego” domu. Głównie z powodu kryzysu energetycznego w latach 70. budowniczowie i właściciele domów szukali sposobów na poprawę efektywności energetycznej domów.

Kryzys doprowadził do postępu technologicznego, który położył podwaliny pod nowoczesne zastosowania pianki natryskowej. Był to rozwój zaawansowanej technologii dysz natryskowych, która umożliwiła zastosowanie izolacji pianki natryskowej na dużą skalę do budowy domów i projektów remontowych.

Dysza z pianką natryskową pozwala na oddzielenie mieszaniny pianki i substancji chemicznej odpowiedzialnej za jej rozszerzalność na krótko przed nałożeniem. Mieszanka pianki natryskowej składa się z kilku kluczowych składników, ale to chemiczny izosynat ekspansji jest odpowiedzialny za łatwość użycia i ekspansywny charakter.

Dysza aplikacyjna umożliwia dostarczanie mieszaniny pianki i izosynatu do dyszy przez oddzielne węże, mieszając zaledwie kilka sekund przed natryskiem. Piana natryskowa dociera do miejsca przeznaczenia w postaci cieczy, ale szybko rozszerza się w substancję piankową, a następnie wysycha do utwardzonego tworzywa sztucznego, gdy stwardnieje.

W latach 80. i na początku lat 90. na rynku izolacji z pianki natryskowej pojawiły się duże kontrowersje, ponieważ różne programy marketingowe różnych firm promowały zalety izolacji z pianki otwartej za pomocą zamkniętej zwrotki, a niektóre firmy próbowały wprowadzić na rynek procesy aplikacji pianki z rozdmuchiwaniem wody.

Chociaż w branży wiele zostało omówione, normy wartości R, które są stosowane jako miara efektywności energetycznej, rozwiały wiele kontrowersji. Oceny wartości R jednoznacznie definiują zamkniętą piankę jako najbardziej efektywny sposób, aby dom był jak najbardziej energooszczędny.

Pianka w sprayu o zamkniętych komórkach została również dodana do listy wymagań budowlanych, aby domy w obszarach huraganów i trzęsień ziemi były bardziej trwałe. Zwiększona stabilność domów izolowanych technologią piany natryskowej sprawia, że ​​stosowanie piany natryskowej jest inteligentnym krokiem dla każdego właściciela domu, niezależnie od jego położenia geograficznego.

[ff id=”4″]