Skip to main content

Wiele lat temu, kiedy byłem nastolatkiem, miałem specjalny krawat Bolo, który był wyjątkowy i wzbudził wiele komentarzy podziwu. Został zbudowany z niezwykle atrakcyjnego i olśniewającego kawałka muszli abalone z wybrzeża Nowej Zelandii, jak mi powiedziano. Teraz, wiele lat później, z ciekawości, postanowiłem zbadać pochodzenie zachodniego krawata Bolo. Okazuje się, że istnieje więcej niż jedna wersja tego kowbojskiego krawata, która jest częścią amerykańskiego Zachodu.

Być może najpopularniejsza wersja kręci się wokół historii z południowego zachodu pod koniec lat 40. XX wieku, zwłaszcza w 1949 r., Nie tak dawno temu z perspektywy historycznej. Grupa przyjaciół jechała w górach Bradshaw w pobliżu Wickenburg w Arizonie. Wiatr był silny, burzowy i porywisty i zdmuchnął kapelusz jednego z członków partii o imieniu Victor Cedarstaff. Po odzyskaniu kapelusza zdjął opaskę, która zawierała cenną srebrną klamrę, i założył ją na szyję, ponieważ potrzebował obu rąk do kontrolowania konia. Kiedy otrzymał wiele komplementów za swoje nowe ubrania, tak jak to zrobiłem z moim nowozelandzkim krawatem bolo, wrócił do domu i zaczął twórczo pracować. Pan Cedarstaff był z zawodu złotnikiem. Zamienił czapkę na skórzany sznurek pleciony; Przymocuj srebrne kule do końców sznurków, które dodają wagi do stylu, a następnie dodaj turkusową klamrę pasującą do srebrnej klamry. Krawatowa biżuteria była tak wyjątkowa, że ​​została później opatentowana. Większość przypisuje nazwę zachodniego krawata jego podobieństwu do bolusa, z którym argentyńskie gauczo łapie zwierzynę łowną i bydło.

Konkurencyjna historia mówi, że indyjscy artyści stworzyli wersję „Dia Tie” na temat rezerw w latach dwudziestych. Biżuteria krawata Bolo, taka jak krawaty, srebrne lub złote końcówki oraz srebrne lub turkusowe klamry lub suwaki zostały odtąd powiązane z kilkoma plemionami indyjskimi, takimi jak Hopi, Navajo i Zuni.

Niezależnie od tego, która historia jest poprawna, krawat bolusowy jest dzisiaj podstawą na południowym zachodzie. W rzeczywistości dwa stany, Arizona w 1971 r. I Nowy Meksyk w 2007 r., Przyjęły i uznały remis Bolo za oficjalny remis państwowy. Według Wikipedii w tym samym roku 2007 prawo Texas nazwał krawat bolo oficjalnym krawatem w Teksasie. Mieszkam w Teksasie i prawodawcy nierzadko noszą krawat w stylu western bolo w danym dniu. Prawdopodobnie zobaczysz wiele odmian kowbojskiego krawata podczas odwiedzania rodeo lub kwadratowych tańców. W rzeczywistości wiele kobiet nosi dziś krawat bolo.

Jednak stosunki Bolo nie ograniczają się do Południowego Zachodu, a nawet Stanów Zjednoczonych. Kraje na całym świecie, w tym Anglia, Japonia, Korea, Chiny, Australia i, jak pokazuje moja historia, Nowa Zelandia importowała ten zachodni krawat. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, powinieneś to rozważyć. Są proste, stylowe i niezwykle atrakcyjne i stanowią dobry początek rozmowy.

[ff id=”2″]