Skip to main content

Piękny kraj Indii znany jest z jedności w różnorodności i różnorodności we wszystkim. Od regionu do religii i od miejsca do języka, pokazuje różne kolory, które naprawdę sprawiają, że jest inny i niesamowity. Indie mają bogate dziedzictwo, które jest wyraźnie widoczne w każdym aspekcie, w tym zabytków, wspaniałej architektury, muzeów, kostiumów i stylu życia. Różne wzory sztuki można zaobserwować w różnych stanach Indii. Te sztuki obejmują obrazy, literaturę, hafty, muzykę ludową i formy tańca ludowego. Wszystkie te sztuki w jakiś sposób wpływają na kulturę i tradycje Indii. W tym artykule omówiono tańce ludowe ze stanów indyjskich. Indyjskie tańce ludowe mają niezwykły urok, który nie jest wykonywany przez profesjonalistów lub ekspertów, ale jest lubiany przez zwykłych ludzi podczas festiwalu lub na specjalne okazje. Jeśli jesteś odkrywcą i chcesz doświadczyć tych przejawów radości (tańce ludowe), odwiedź różne stany Indii i zobacz, jakie to ma znaczenie w twoim życiu. Oto lista najpopularniejszych form sztuki ludowej w Indiach.

Garba & Dandiya Raas, Gudżarat

Garba jest głównym tańcem ludowym w Gujarat, tradycyjnie cieszącym się podczas obchodów festiwalu Navratri. Jest to tradycyjnie wykonywane przez kobiety w kolistym układzie ruchu i rytmicznym klaskaniu. Dandiya Raas to energetyczny spektakl taneczny, cieszący się entuzjazmem i entuzjazmem zarówno mężczyzn, jak i kobiet z kijami. Oba tańce mają specjalne kostiumy.

Lavni, Maharashtra

Lavani jest wykonywany w indyjskim stanie Maharashtra i jest mieszanką tradycyjnego śpiewu i tańca wykonywanych zgodnie z melodiami Dholaka. Ta forma tańca znana jest z potężnego rytmu i uczuć erotycznych. Znacząco przyczynił się do rozwoju teatru ludowego Marathi. Lavni wykonują artyści ubrani w dziewięciometrowe sari. Piosenki śpiewane są w szybkim tempie.

Bhangra i Gidha, Pendżab

Bhangra to najbardziej energiczny i popularny spektakl taneczny wykonywany w tradycyjnych strojach pendżabskich na melodiach dhol. Jest lubiany głównie przez mężczyzn i kobiety w okresie żniw. Giddha to kobiecy taniec ludowy z Pendżabu, który podkreśla elegancję i piękno kobiet. Towarzyszą temu pary ludzi.

Ghoomar, Radżastan

Jest to znana forma tańca ludowego w Radżastanie, wykonywana w grupie przez kobiety w tradycyjnych strojach państwowych. Nazwa tańca pochodzi od słowa Ghoomna. Najczęściej taniec ten wykonywany jest w celu oddania czci bogini Saraswati. Jednak odbywa się to również podczas niektórych uroczystości.

Taniec Bihu, Assam

Taniec Bihu odbywa się przy okazji słynnego festiwalu żniw w Assam. W ciągu dnia wykonuje ją grupa młodych mężczyzn i kobiet. Kluczowymi czynnikami tej formy tańca są jej energiczne kroki taneczne i szybki ruch ręki. Tancerze noszą specjalne kostiumy i tańczą na bębnach i rurach.

Istnieje kilka innych tańców ludowych w Indiach, które można obejrzeć podczas wizyty w innych stanach Indii. Piękna kultura Indii znajduje odzwierciedlenie w tych formach tańca ludowego. Jeśli planujesz podróż do Indii, musisz odkryć żywe dziedzictwo kulturowe poprzez te formy tańca.

[ff id=”5″]