Skip to main content

Muzyka ludowa w Irlandii nie była bardzo popularna, dopóki w 18 wieku nie znaleziono kolekcji George’a Petrie i innych. Zyskał również popularność, gdy Comhaltas Ceoltoiri Eireann zorganizował festiwal muzyczny Fleadh Cheoil. Comhaltas Ceoltoiri Eireann to organizacja promująca muzykę, pieśń, taniec i język irlandzkich artystów, takich jak Clancy Brothers, których sukces najlepiej widać w Stanach Zjednoczonych od końca lat 50. do wczesnych lat 60. XX wieku. W 1970 roku muzyka ludowa została połączona z rock and rollem i punkiem, podobnie jak dzisiaj Flogging Molly i Dropkick Murphys.

Piosenki Caoineadh są najbardziej znane wśród muzyki ludowej. Termin caoineadh oznacza płacz i pokazuje emocje, takie jak smutek, smutek i ból. W większości przypadków tekst nie mówi o odejściu osoby z powodów politycznych lub finansowych. Może także definiować utraconą miłość mężczyzny. Wiele piosenek Caoineadh pochodzi z The Troubles of Northern Ireland, ponieważ brytyjskie wojsko tam było.

Słynny przykład piosenek Caoineadh to Danny Boy (napisany w 1910 roku). Chodziło o kobietę smutną, ponieważ jego mąż idzie na wojnę. Zinterpretował także ból ojca dla syna swojego żołnierza. Seamus Kennedy ma własne wykonanie tej piosenki. Piosenka zatytułowana Johnny I Hardly Knew Ye (wczesne lata XX wieku) jest również słynną piosenką Caoineadh śpiewaną przez znanych śpiewaków, takich jak Karan Casey i Joan Baez. W przeciwieństwie do Danny’ego Boya ta piosenka jest przeciwko wojnie.

[ff id=”5″]