Skip to main content

Zawieszony akord (czasami nazywany zawieszonym czwartym akordem) jest budowany z głównej skali przy użyciu pierwszej (1), czwartej (4) i piątej (5) nuty skali. Symbolem tego są litery sus (lub sus4), które są umieszczone za literowym akordem litery. Istnieją dwie inwersje dla każdego zawieszonego akordu, które powinieneś ćwiczyć i zapoznać się z użyciem lewej i prawej ręki. To jest główny akord z czwartą podstawioną trzecią.

W pozycji głównej:

Notatki symboli akordem

Dsus DGA
Asus ADE
Gsus GCD
Fsus F Bb C

W przeciwieństwie do akordu V7, który prowadzi z powrotem (rozwiązuje) do akordu I (w klawiszach C G7 ponownie wraca do C), zawieszony akord przechodzi do tego samego akordu głównego, z którego został uzyskany. Gsus zatwierdza rozdzielczość G, Dsus w D, niezależnie od klucza progresji akordu. Akordy Sus są przydatne, jeśli akompaniament jest bardziej interesujący, gdy długie sekcje utworu wykorzystują pojedynczy akord. Zamiast grać akord C na osiem taktów, możesz dodać kilka akordów Csus.

Oto więc więcej akordów sus4 w katalogu głównym, pierwszej i drugiej inwersji.

Dsus4 = DGA
Dsus4 = GAD (pierwsza inwersja)
Dsus4 = ADG (druga inwersja)

Następnie mamy:

Dbsus4 = Db Gb Ab
Dbsus4 = Gb Ab Db (pierwsza inwersja)
Dbsus4 = Ab Db Gb (druga inwersja)
D9sus4 = DGACE

Teraz mamy:

Esus4 = EAB
Esus4 = ABE (pierwsza inwersja)
Esus4 = BEA (druga inwersja)

Możesz słuchać zawieszonych nut używanych w utworach takich jak Free Falling Toma Petty’ego. Przydają się, gdy masz piosenkę, która przez długi czas używa jednego akordu. Możesz także słuchać zawieszonych dźwięków w pieśniach uwielbiających, takich jak Jezus, potężny Bóg.

Zawieszone drugie akordy są tylko odwróceniem zawieszonych czwartych akordów. Te akordy często znajdują się w muzyce ludowej i popularnej. Jazzowy akus sus jest dominującym siódmym akordem z dodanym czwartym (na przykład Gsus), i może być również napisany jako akord ukośny (F / G lub nawet Dm7 / G), aby pokazać swoją funkcję w progresji II-VI.

Spróbować. Zawieszona triada zapewni fajne napięcie i urozmaicenie rozgrywki.

[ff id=”1″]