Skip to main content

Jeśli marzyłeś o kupnie mieszkania lub domu we Francji, ale wahałeś się i pomyślałeś, że musi to być zbyt trudne dla obcokrajowca, czas pomyśleć jeszcze raz. Kupowanie nieruchomości we Francji jest znacznie łatwiejsze niż myśli większość ludzi. Oto kilka podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jeśli faktycznie jesteś zainteresowany kupnem nieruchomości we Francji.

1. Zakup nieruchomości we Francji jest trudniejszy niż w Stanach Zjednoczonych

Pomimo popularnych obrazów skomplikowanego kodu napoleońskiego, współczesne francuskie prawo własności ułatwia kupowanie nieruchomości każdemu, nawet cudzoziemcowi. Dzięki systemowi notarialnemu, rządowej regulacji kosztów transakcji i wiarygodności certyfikatów sprzedaży, kupowanie nieruchomości we Francji może być mniej stresujące niż transakcje w innych krajach.

2. System notarialny jest kluczowym czynnikiem we wszystkich francuskich transakcjach dotyczących nieruchomości

Notariusz jest francuskim prawnikiem, specjalnie przeszkolonym w zakresie francuskiego prawa nieruchomości, który sporządza kompromis (umowę zakupu) i wszystkie inne dokumenty, w tym ostateczny akt zakupu, dotyczące przeniesienia nieruchomości we Francji. Kupno i sprzedaż nieruchomości we Francji musi bez wyjątku odbywać się pod patronatem notariusza. System notarialny jest głównym powodem, dla którego transakcje nieruchomościami we Francji są na ogół tak płynne.

3. Nie musisz mówić po francusku, aby kupić nieruchomość

Francja bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Dawno minęły czasy, kiedy miałbyś problemy ze znalezieniem kogoś we Francji, kto nawet powiedziałby ci słowo po angielsku. Francja odeszła od tej parafialnej postawy, a zmiana jest szczególnie widoczna w sektorze nieruchomości.

Kompetentna firma zajmująca się nabywaniem nieruchomości może zapewnić dwujęzyczny personel, który pomoże w zakupie nieruchomości we Francji. Kupujący może również zatrudnić notariusza w imieniu firmy, która biegle włada językiem angielskim i ma doświadczenie w zakupach od zagranicznych nabywców.

Oczywiście, nauka francuskiego jest świetna, aby poprawić twoją długoterminową przyjemność z Francji, ale nie musisz tego robić od razu.

4. Musisz otworzyć konto bankowe we Francji, aby kupić nieruchomość

Aby kupić nieruchomość, musisz mieć konto w banku francuskim, najlepiej w banku, który może przyjmować i konwertować waluty z innych krajów. Konto powinno być regularnym kontem czekowym, aby można było inicjować automatyczne wypłaty w celu płacenia powtarzających się opłat, takich jak rachunki za media i spłatę kredytu hipotecznego.

Otwarcie francuskiego konta bankowego nie jest trudne. Cały proces zajmuje tylko kilka minut. Konto można otworzyć, przedstawiając dowód tożsamości (zwykle wystarczy paszport) i podpisując niektóre dokumenty, w tym kartę podpisu.

5. Możesz uzyskać kredyt hipoteczny we Francji

Jeśli potrzebujesz kredytu hipotecznego, możesz go uzyskać z banku francuskiego. Dobra firma z branży nieruchomości może zaproponować wykwalifikowanych kredytodawców, którzy są przyzwyczajeni do współpracy z zagranicznymi nabywcami.

Ponieważ francuskie prawo wymaga ubezpieczenia na życie pożyczki, aby spłacić pożyczkodawcę na wypadek śmierci pożyczkobiorcy, starsi kupujący mogą być zmuszeni do spełnienia pewnych wymagań medycznych i mogą mieć nieco wyższe płatności.

Oprocentowanie pożyczki o stałym oprocentowaniu wynosi obecnie od 4 do 4,5 procent. Ta stawka obejmuje koszt ubezpieczenia na życie pożyczki. Z tego powodu kupujący w wieku powyżej 60 lat płacą nieco wyższą cenę.

Zaliczki wynoszą od 10 do 50%. Jeśli jednak nie jesteś obywatelem francuskim, depozyt wynosi zwykle co najmniej 20%.

Jedną ze strategii finansowania zakupu nieruchomości we Francji jest wykupienie drugiej hipoteki na nieruchomości we własnym kraju, a następnie wykorzystanie tych dochodów na opłacenie nieruchomości we Francji.

6. Podatki od nieruchomości i ubezpieczenia nie są wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Podatki od nieruchomości we Francji są ogólnie – w niektórych przypadkach znacznie – niższe niż podatki płacone przez właścicieli nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Na przykład roczne podatki (w tym podatki od nieruchomości i podatek od lokalnych mieszkańców) od gruntów o wartości 600 000 EUR w Prowansji w departamencie Vaucluse wynoszą około 1400 EUR rocznie. Podatki różnią się w zależności od lokalnej jurysdykcji.

Koszty ubezpieczenia są również uzasadnione. Weźmy na przykład koszt ubezpieczenia domu dla domu o powierzchni 300 m2 w Prowansji z basenem i ubezpieczoną zawartością za 40 000 EUR. Roczna składka wynosi około 800 EUR. Premia za mieszkanie o powierzchni 100 m2 w 7. dzielnicy Paryża z ubezpieczoną zawartością na kwotę 25 000 EUR wynosi 650 EUR.

Więc nie pozwól, by uprzedzenia przeszkadzały ci przy zakupie wymarzonej nieruchomości we Francji. Znajdź wiarygodną dwujęzyczną firmę zajmującą się nabywaniem nieruchomości, która pomoże ci w znalezieniu domu lub mieszkania, które ci odpowiadają.

[ff id=”2″]