Skip to main content

Kwiaty pojawiły się w mitologii na całym świecie. Niektóre kwiaty są związane z historiami, które są ważne dla ich kultury i tradycji. Dajmy wgląd w kwiaty, które mają mitologiczne znaczenie.

Zawilec: Ten kwiat, związany ze śmiercią Adonisa, półboga piękna, ma szczególne znaczenie w mitologii greckiej. Mit mówi, że Afrodyta, bogini miłości, bardzo kochała Adonisa. Jednak Adonis zmarł wcześnie w wieku podczas polowania na dzika. Afrodyta zasmuciła się i wrzasnęła, gdy zobaczyła, jak jej kochanek krwawi na śmierć. Gdy Adonis była w jej ramionach, posypała krew Adonisa nektarem, z którego wytrysnęły purpurowe zawilce. Później chrześcijanie przyjęli ten kwiat i wierzyli, że czerwony kolor kwiatu symbolizuje krew, którą Jezus Chrystus przelał podczas ukrzyżowania.

Hiacynt: Według mitologii greckiej Hiacynt był miłośnikiem Boga Apolla. Po śmierci Hiacyntu z zakrwawionej ziemi wyrósł nowy kwiat. Apollo nazwał nowo powstały hiacynt kwiatowy i zorganizował trzydniowy festiwal ku czci swojego przyjaciela.

Róża: Dla starożytnych Rzymian ten kwiat był uosobieniem piękna i symbolem śmierci i odrodzenia. Chrześcijanie kojarzyli kwiat z Maryją, matką Pana Jezusa. Niektórzy ludzie wciąż lubią poznawać Matkę Marię jako mistyczną lub świętą różę.

Słonecznik: brak Według mitologii greckiej słonecznik pochodzi od księżniczki Clytie. Bóg słońca Apollo i Clytie kochali się. Kiedy jednak Apollo opuściła Clytie, bardzo się smuciła. Przez kilka dni i nocy siedziała na skale i patrzyła, jak Apollo jeździ swoim rydwanem ze wschodu na zachód. Apollo zlitował się nad nią i zmienił ją w kwiat zwany słonecznikiem.

Narcyz: Mitologia grecka kojarzy ten kwiat z narcyzem pochodzącym z Boeotii. Był niezwykle dumny ze swojego piękna i gardził postępami, jakie poczyniły księżniczki. Pewnego dnia, gdy spojrzał na kałużę wody, zakochał się we własnym odbiciu. Ponieważ nie mógł opuścić uroku i piękna własnego odbicia, siedział tam przez kilka dni i nocy i ostatecznie zmarł z żalu. Kwiat wyrósł tam, gdzie kiedyś leżało jego ciało. Księżniczki nazwały narcyzem kwiatowym, który stał się symbolem wyrozumiałości i próżności.

Lotus: Lotos jest wspomniany w mitologii hinduskiej i buddyjskiej. W mitologii hinduskiej jest to rezydencja Pana Brahmy. Według mitologii buddyjskiej Pan Buddha pojawił się po raz pierwszy na lotosie. Kiedy chodził po ziemi, zostawiał kwiaty lotosu zamiast śladów stóp. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że bogini Izyda pochodzi z kwiatu lotosu.

Mnóstwo inspirowanych kwiatami jest obfite. Historia takiego mitologicznego znaczenia kwiatów jest niesamowita!

[ff id=”2″]