Skip to main content

Piosenki ludowe to dosłownie piosenki ludowe. A kiedy określasz tożsamość kraju, nie możesz szukać dalej niż ta forma muzyki w poszukiwaniu wskazówek dla konkretnej kultury. Ta lista filipińskich pieśni ludowych zawiera przykłady wielu prostych, ale ponadczasowych melodii, które od dawna zakotwiczone są w umysłach Filipińczyków.

BAHAY KUBO

Ta piosenka jest równie dobrze znana dzieciom z Filipin, jak „ABC” i „Twinkle, Twinkle, Little Star” dla dzieci na całym świecie. Został napisany przez kompozytora i narodowego artystę muzycznego Felipe de Leona (1912-1992) (1997) i opowiada o tradycyjnym filipińskim wiejskim domu, skromnym „Bahay Kubo” lub chacie Nipa. Następnie w pobliżu znajdują się różne sadzone warzywa.

PAKITONG-KITONG

Ta filipińska piosenka ludowa, zwana także „Tong Tong Tong Tong Pakitong-Kitong”, ma zarówno wersję tagalog, jak i wersję Cebuano. Opisuje kraba, który jest smaczny do jedzenia, ale trudny do złapania ze względu na szczypce do pękania.

MAGTANIM AY 'DI BIRO

Przypisany Felipe de Leon „Magtanim Ay 'Di Biro” („Sadzenie ryżu nigdy nie jest zabawne”) opisuje żmudne zadanie sadzenia ryżu. Został on pokryty przez filipiński zespół rockowy The Dawn, a były prezydent Joseph „Erap” Estrada przepisał go nawet w znacznie bardziej „inspirującej” wersji zatytułowanej „Kung Tayo’y Magtatanim” („Jeśli wszyscy zasadzimy ryż”).

O ILAW

Ta piosenka jest popularnym przykładem tradycyjnego filipińskiego gatunku miłosnego „Kundiman” i została rozsławiona przez filipińską piosenkarkę i aktorkę Ruben Tagalog (1920–83). Właściwy tytuł piosenki to tak naprawdę „Aking Bituin” („My Star”), którego obecny tytuł pochodzi od dwóch pierwszych słów „o ilaw” („o light”).

ANG PIPIT

„Ang Pipit” („Wróbel”) opowiada historię wróbla spadającego z gałęzi, na której siedzi po ukamienowaniu przez okrutnego mężczyznę. Został napisany wspólnie przez Lucio D. San Pedro (1913-2002) i Levi Celerio (1910-2002). Celerio został mianowany Narodowym Artystą Muzyki i Literatury w 1997 roku. Skomponował ponad 4000 piosenek, a nawet znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa ze względu na jego niezwykle utalentowaną umiejętność odtwarzania muzyki z jednego arkusza.

SA UGOY NG DUYAN

Kolejna współpraca Lucio San Pedro i Levi Celerio. „Sa Ugoy ng Duyan” („Huśtawka kołyski”) to nawiedzona i nostalgiczna kołysanka, która wyraża uczucia dziecka, które znajduje spokój w ramionach kochającej matki.

SA LIBIS NG NAYON

Ta piosenka opisuje piękno i spokój życia na wsi. Został napisany przez Santiago S. Suareza i spopularyzowany przez filipińską piosenkarkę i „Queen of Kundiman” Sylvia la Torre.

BAYAN KO

„Bayan Ko” („Mój kraj”) został napisany w 1929 r. Przez filipińskiego poetę Jose Corazona de Jesus („Huseng Batute” 1896–1932), a później przez Constancio de Guzmana (1903–1983), który rozpoczął muzyczny protest przeciwko amerykańskiej okupacji Filipin. Od tego czasu jest to praktycznie drugi hymn narodowy dla kochających wolność Filipińczyków, piosenka przewodnia niektórych z najważniejszych wydarzeń w historii filipińskiej. Najbardziej znaną wersją jest filipińska piosenkarka ludowa Freddie Aguilar.

Można powiedzieć, że kraj określają pieśni ludowe. Z tej listy filipińskich pieśni ludowych możemy zobaczyć, że mieszkańcy Filipin to pokorni ludzie, nie tylko pełni radości, ale także głębokich aspiracji. Są także pracowitymi ludźmi, którzy kochają proste rzeczy w życiu i tęsknią za pokojem i wolnością narodową. I oczywiście Filipińczycy są bardzo utalentowani i potrafią tworzyć piosenki, które odzwierciedlają naturę ich ukochanego kraju.

[ff id=”5″]