Skip to main content
Podróże

Mafia w Ameryce – Abe „Kid Twist” Reles – Kanarek, który potrafi śpiewać, ale nie umie latać

By 13 marca 2020No Comments

Był okrutnym zabójcą od 18 roku życia, ale Abe „Kid Twist” Reles nie był mężczyzną. Kiedy upadł i popchnął, był niczym więcej niż żółtawym kanarkiem, który zwabił swoich najlepszych przyjaciół, aby uratować własną skórę.

Abraham Reles urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku 10 maja 1906 r. Jego ojciec był austriackim Żydem, który wyemigrował do Amerykanów w poszukiwaniu lepszego życia. Ale po latach pracy jako drobny robotnik w sklepie odzieżowym, skończył sprzedawaniem dzianin na ulicach Brooklynu z ruchomej kabiny.

Szybko zdając sobie sprawę, że życie jego ojca nie było dla niego, Reles, pięć stóp dwa cale, porzucił szkołę po ósmej klasie. Wkrótce pracował jako gofer dla potężnych braci Shapiro, Meyera, Irvinga i Williego, którzy prowadzili rakiety w części Brownsville na Brooklynie. Liczba zwolnień została zredukowana do wykonywania nakazów i lekkich zleceń dla Shapirosa, za czasami mniej niż pięć dolców za pop. Jeden z takich nakazów polegał na inwigilacji jednego z wielu karabinów szturmowych Shapira, i za to Reles odbił pocisk w plecy, powodując jedynie ciało, ale wielką eksplozję ego Relesa. Mniej więcej w tym czasie Reles przyjął przydomek „Kid Twist”, na cześć poprzedniego żydowskiego gangstera z Nowego Jorku, Maxa „Kid Twist” Zwerbach, który, co zaskakujące, również został zabity na Coney Island.

Rozgniewany i nie chcąc utrzymać krótkiego końca kija Shapiros, Reles stworzył swój mały gang złożony z przyjaciela z dzieciństwa Bugsy Goldsteina i włoskiego duetu Happy Maione i Dasher Abbendado. Wkrótce do załogi dołączył sadystyczny zabójca Harry „Pittsburgh Phil” Strauss, a Reles, w dojrzałym wieku dwudziestu lat, ogłosił, że on i jego chłopcy zabiorą Brownsville i wszystkie jego rakiety z dala od Shapiros. Reles nazwał swoją różnorodną ekipę zabójców „Brooklyn Inc.”

„Dlaczego musimy brać lewaków?” Goldes zapytał Relesa. „Musielibyśmy odciąć kawałek. Cholera z tymi facetami”.

Kiedy wiadomość wróciła do Shapirosa, co zaplanowała Reles, Meyer, szef klanu, był wściekły. „Brownsville należy do nas” – powiedział Meyer Shapiro. „Nikt się tu nie wprowadza”.

Meyer Shapiro wystrzelił pierwszą salwę podczas wojny, by kontrolować Brownsville, porywając dziewczynę Reles z ulicy i brutalnie ją pobijając i gwałcąc. Teraz było to osobiste dla Reles, a on i Goldstein szli ulicami Brownsville, chcąc zabić wszystkich trzech Shapiros, ale Meyer głównie za serdeczność, jaką zbezcześcił dziewczynę Reles. Przez cały rok Reles i Goldstein zastrzelili Meyera Shapiro 19 razy, ale zranili go tylko raz. Pewnej nocy, zdając sobie sprawę, że Meyer Shapiro i jego dwaj bracia wpadli w zasadzkę przed ich apartamentowcem na Blake Avenue, Reles był przerażony, gdy odkrył, że Irving starał się tylko zjawić. Gdy tylko Irving Shapiro wszedł do mieszkania na piątym piętrze, Reles i Goldstein wyładowali broń, najpierw uderzając Irvinga dwa razy w twarz, a potem jeszcze szesnaście razy w plecy.

Kilka dni później Reles i jego chłopcy skręcili w Meyera Shapiro na ulicach Brooklynu. Jedna kula w ucho Meyera Sharpiro wystrzeliła Reles, powalając Shapiro na szefa rakiet Brownsville. Trzy lata zajęło Relesowi wyeliminowanie Williego Shapiro, który przez cały czas groził zabiciem Reles i jego przyjaciół. Po porwaniu Williego Shapiro w jednym barze, został zabrany do piwnicy na Brooklynie, pobity bezlitośnie, a następnie pochowany w płytkiej wydmie w Canarsie Flats. Wkrótce znaleziono ciało Williego Shapiro, a badacz zwłok znalazł piasek w płucach, co oznacza, że ​​został pochowany żywcem.

Triumf Relesa i jego chłopców nad braćmi Shapiro przykuł uwagę Louisa „Lepke” Buchaltera, a wkrótce Brooklyn Inc. został sub-korporacją Murder Incorporated. Mówi się, że Lepke ma kilkudziesięciu morderców na liście płac, a w dekadzie lat 30. XX wieku policja oszacowała, że ​​Murder Incorporated był odpowiedzialny za aż pięćset strzałów w całym kraju.

Jednak nic dobrego nigdy nie trwa wiecznie. 2 lutego 1940 r. Reles, Goldstein i Anthony „Dukey” Maffetore zostali aresztowani za zamordowanie małego kapturka z 1934 r. Zwanego Czerwonym Alpertem. Maffetore jako pierwszy przedstawił dowody przeciwko swojej załodze, ale największym klejnotem dla szczura w hrabstwach Nowego Jorku, William O’Dwyer, był Reles, który był najwyższym członkiem Murder Incorporated pod Lepke. Na rozprawie w Lepke, w której udział wzięli Mendy Weiss i Louis Capone jako oskarżeni, Reles, który miał pamięć fotograficzną, podał intymne szczegóły ponad 200 morderstw, w które zaangażowani byli oskarżeni. Wszyscy trzej byli przyjaciele Relesa zostali następnie skazani i usmażeni na krześle elektrycznym Sing Sing.

Mimo to rząd nie zakończył się chrupaniem Relesa. Chcieli, aby był głównym świadkiem w nadchodzących wielkich procesach Albert Anastasia i Bugsy Siegel. Gdy Reles czekał na kilka kolejnych podróży do sądu, O’Dwyer ukrył Reles w hotelu Half Moon, położonym na piaszczystych plażach Coney Island. Reles był pod stałą ochroną policji i był strzeżony przez co najmniej sześciu policjantów, nawet gdy spał.

Jednak we wczesnych godzinach porannych 12 listopada 1941 r. Reles padł na śmierć z sześciopiętrowego okna hotelu. Znaleziono go leżącego na plecach, z marynarką w garniturze, ale białą koszulę rozpiętą, a brzuch tłusty. Znaleziono kilka prześcieradeł połączonych i chociaż ciało Reles zostało znalezione około dwudziestu stóp od bazy hotelowej, oficjalna przyczyna śmierci była cytowana jako „umieranie z powodu upadku podczas próby ucieczki”. Po śmierci Relesa O’Dwyer poinformował, że jego przyszłe sprawy z Reles poszły „za okno”.

Wiele lat później włoski szef kryminału, Lucky Luciano, powiedział, że Frank Costello zapłacił 50 000 $ za ekspansję w Departamencie Policji w Nowym Jorku, aby sprawdzić, czy człowiek, który umie śpiewać jak kanarek, może latać jak ten.

[ff id=”1″]