Skip to main content

Mentor obejmuje nie tylko to, co robisz, ale także to, kim jesteś. Każda osoba odnosząca sukcesy ma mentora. Posiadanie mentora niekoniecznie oznacza siedzenie z kimś twarzą w twarz, chociaż taki kontakt okazuje się bardzo cenny. Twój mentor może, ale nie musi być świadomy twojego związku z nimi. Jim Rohn był moim mentorem przez wiele lat. Słucham jego programów audio, czytam jego książki i śledzę jego występy na żywo. Podróżuje ze mną swoim samochodem, inspirując mnie do codziennych ćwiczeń, a nawet opowiadając historię na dobranoc. Jim Rohn był moją inspiracją i mentorem, nie będąc świadomym swojego wpływu na moje życie.

Mentorem mogą być książki lub audio, takie jak Jim Rohn, Tony Robbins i Dr. Wayne Dyer. Mentorzy mogą zapewnić interakcję na żywo, tak jak robią to moi trenerzy mówiący Toastmaster. Udział w seminariach na żywo, takich jak te prezentowane przez Dana Kennedy’ego (GKIC NoBS Colorado) lub Jeffa Combsa (więcej serca niż talentu) są niezwykle cenne. Twój mentor mógł żyć w poprzednim okresie, np. Wzgórze Napoleona lub Wallace Wattles. Nadal zapewniają niezwykle cenny mentoring.

Mentor zapewnia wskazówki, doświadczenie i mądrość. Trzy procent najlepszych liderów ma trzy podstawowe atuty.

Siła przywódcza
Moc samokontroli
Siła relacji

Siła związku jest bezpośrednio związana z mentoringiem. Tak jak każda osoba odnosząca sukcesy ma co najmniej jednego mentora, tak również odpowiedzialność za mentoring dla jej naśladowców. Jednym z wymagań, aby zostać przyjętym do mojego zespołu jest zgoda na pomoc nowym członkom. Po tym, jak członek zespołu stale zarabia ponad 10 000 USD miesięcznie, musi zacząć opiekować się nowszymi członkami zespołu, aby pomóc im osiągnąć ten cel dotyczący przychodów. Przesłanie mądrości i skrócenie krzywej uczenia się ustanawia i promuje umiejętności przywódcze.

Darin Hardy, wydawca magazynu Success, odwiedził ojca mentora, pana Abe. Starszy pan, pan Abe, był jednym z dziewięciorga dzieci urodzonych w skrajnym ubóstwie. Pracował bardzo ciężko i zgromadził niewiarygodne bogactwo; jego sprawozdanie finansowe służyło jako wskaźnik sukcesu. Ostatniego dnia przed śmiercią rozmawiał z Dariną i ojcem Dariny o wielu sukcesach jego życia. Kiedy Darin wychodził, pan Abe zawołał go z powrotem do pokoju i złapał Darina za ramię. Z surowym wyrazem twarzy Abe zawołał do Dariny: „Nie przegap czegoś takiego jak ja. W końcu rozumiem, że najważniejsze w życiu są relacje. Najważniejsze rzeczy w życiu nigdy nie mogą zostać zapisane w bilansie. Nie przegap tego, co ja”.

Mentoring i relacje idą ze sobą w parze. Prawdziwa wartość w życiu płynie przez gromadzenie mądrości i wiedzy, a następnie przekazywanie tej mądrości i wiedzy innym. Żadne z nas nie jest wyspą i żadne z nas nie ma czasu ani potrzeby na nowo wymyślić koła. Wszyscy się uczymy.

Wybierz starannie swoich mentorów. Będą kształtować nie tylko twoje życie, ale także życie tych, których mentorujesz. Stare powiedzenie „Ptasie pióra gromadzą się razem” przedstawia fakt, że staniesz się podobny do ludzi, których wybierzesz jako mentorów. Uważnie obserwujemy graczy naszych dzieci, ponieważ wiemy, że cechy ich przyjaciół wpłyną na nich. Jak ostrożny jesteś wobec osób, z którymi wybierasz partnerstwo? Czy ci się to podoba, czy nie, wpływają na ciebie i mentorują.

[ff id=”1″]