Skip to main content

LIST QUERY jest napisany do redaktora lub agenta, aby opisać utwór z pytaniem, czy chcą go zobaczyć. Jest wysyłany zamiast niezamówionego (niezamówionego) manuskryptu. (List COVER to list wysłany do ACCOMPANY jako rękopis).

Przed napisaniem listu z pytaniem upewnij się, że agent / redaktor zapewnia wytyczne dla pisarzy – upewnij się, że kierujesz reklamy na właściwy rynek dla twojego pisania. (Wielu wydawców ma teraz wytyczne w Internecie.) Zapoznaj się także z instrukcją Writer’s Marketplace.

Nowojorski agent Don Maass w wywiadzie dla Writing For Success zaproponował następujące wytyczne dotyczące pisania listu z pytaniem:

„Upewnij się, że twoje pytanie jest krótkie i na temat. Naprawdę polecam czteropunktowy list z pytaniem, jak następuje:

PIERWSZA SEKCJA

Powiedz coś w stylu „Szukam agenta literackiego do mojej tajemniczej serii”. Co więcej powinieneś powiedzieć? Agent myśli: Dobra, co to za seria?

DRUGA SEKCJA

Drugi akapit to opis oferowanej nieruchomości. Wszystko, na czym naprawdę mi zależy, to historia. Czy historia ma ciekawy komercyjny punkt wyjścia? Jeśli nie masz zamiaru wymyślić zgrabnego haka lub zgrabnego, mocnego tonu, wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć mi początek swojej historii. Z jakim problemem on / ona ma do czynienia? Jeśli możesz mi dać te trzy rzeczy i dać mi je w interesujący sposób, obiecuję, że chcę wiedzieć, co będzie dalej.

Zadaniem tego pytania nie jest sprzedawanie mnie w przedstawicielstwie. Jedyne, co musi zrobić pytanie, to przekonać mnie do przeczytania manuskryptu. Czasami prosimy o kilka rozdziałów i podsumowanie, ale nawet jeśli o to poprosimy, list z pytaniami spełnił swoje zadanie. Potrzebuję tylko uzależnienia się – a początek dobrej historii pochwyci każdego czytelnika.

TRZECI PARAGRAF

Teraz, gdy interesuje mnie ta historia, kim jest autor? Kto to napisał? Trochę o autorze jest pomocne – nie za dużo. Jak twoje doświadczenie ma związek z historią?

CZWARTY PARAGRAF

Wniosek: Powiedz coś takiego: „Nie mogę się doczekać, aby usłyszeć od ciebie. Jestem gotów wysłać ci pierwsze trzy rozdziały oraz przegląd lub pełny manuskrypt; daj mi znać, co chcesz zobaczyć”.

Mów krótko, prosto, słodko, rzeczowo. Jeśli czytasz 250 listów tygodniowo i próbujesz to zrobić za godzinę lub dwie, zaufaj mi: zwięzłość się liczy.

Pamiętaj o dołączeniu stemplowanej, zaadresowanej koperty do odpowiedzi redaktora lub agenta. Jeśli redaktor odpowie „tak, chcielibyśmy zobaczyć Twoją pracę”, zostaniesz zapytany, czy napisałeś. Wyślij go natychmiast i zaznacz w liście motywacyjnym, że utwór zostanie wysłany na ich żądanie.

[ff id=”3″]