Skip to main content

Sieć tworzy z czasem silne relacje z ludźmi, które mogą pomóc Ci znaleźć informacje, zasoby i inne osoby w celu znalezienia informacji, zasobów i innych. Osiąga się to poprzez wymianę informacji, wiedzy specjalistycznej, zasobów i kontaktów. Praca w sieci nie wymaga pracy ani bezpłatnych usług. Większość ludzi nie może nawiązywać kontaktów z taktem i profesjonalizmem, chyba że zdają sobie sprawę, że nawiązywanie kontaktów to proces budowania znajomości i zaufania przez długi okres czasu.

Sztuka tworzenia sieci przeszła nawet na prymitywną telewizję. Kiedy siedziałem w domu i nagrywałem TiVo, pomyślałem, że interesujące jest nagranie ostatniego odcinka ABC „Ugly Betty”. Bohaterowie Mark i Amanda udzielili Betty wskazówek, jak nawiązywać kontakty na imprezach społecznościowych, aby utworzyć listę „ważnych kontaktów” i ustalić swoją profesjonalną reputację w branży czasopism.

Mark i Amanda powiedzieli, że Betty Networking zbiera informacje w celu rozwoju kariery, wykonując następujące czynności:

1. Zbuduj więź

2. Zbierz informacje

3. Wykonaj strategię wyjścia

Dodali inne informacje, ale aby sieć była taktowna i profesjonalna, postanowiłem pominąć ich definicje i podać własne. Gdy członkowie Twojej sieci Cię odsyłają, zasadniczo zagrażają ich profesjonalnej reputacji. Jeśli od samego początku jesteś profesjonalistą, upewnij się, że połączenia sieciowe nie wahają się przekazywać Cię innym. Spójrzmy, jak te kroki są stosowane w obu ustawieniach sieci.

Wydarzenie towarzyskie

  1. Wprowadzenie : Wpisz swoje imię i nazwisko, miejsce pracy oraz wzajemny związek. Ta osoba może nie być w Twojej branży, ale może należeć do tej samej branży co Twój najlepszy przyjaciel lub najlepszy przyjaciel innej osoby w Twojej sieci. W ten sposób możesz także uczyć się i kontaktować z kimś spoza normalnego środowiska.
  2. Wymień informacje : Twoje umiejętności słyszenia są tutaj kwestionowane. Słuchaj z zamiarem udzielenia informacji, w jaki sposób możesz pomóc tej osobie. Po połączeniu możesz uzyskać to, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że networking to ulica jednokierunkowa, na której zarówno dawanie, jak i otrzymywanie są udzielane.
  3. Dziękuję bardzo i kontynuuj : Dziękuję za poświęcony czas. Zapytaj, jak możesz do nich dotrzeć, aby później je śledzić. Podobnie jak w poprzednim kroku, chcesz być w stanie przekazać im informacje o tym, co odkryłeś podczas słuchania.

Online

  1. Wprowadzenie : Wpisz swoje imię i nazwisko, sposób, w jaki się o tym dowiedziałeś i dlaczego się z nimi kontaktujesz. Często otrzymuję prośbę o połączenie z LinkedIn bez dodawania cię do mojej profesjonalnej sieci. Zastanawiam się, dlaczego chcą się połączyć i jak mogę im pomóc.
  2. Wymień informacje : Podczas pracy w sieci ważne jest, aby nie pytać o pracę lub bezpłatne usługi. Poinformuj osobę, dlaczego ją interesujesz, ale wskazuj, w jaki sposób możesz ją wesprzeć. Kiedyś otrzymałem jednostronicowy e-mail zawierający więcej informacji, niż potrzebowałem, aby wiedzieć o kompletnym nieznajomym. Pamiętaj, aby nie podawać danych osobowych i brać pod uwagę czas odbiorcy. Jak byś się czuł, gdybyś otrzymał jednostronny e-mail od nieznajomego, który poprosił o coś i nie zaoferował za to nic?
  3. Dziękuję bardzo i kontynuuj : Po otrzymaniu informacji zawsze dziękuj osobie za poświęcony czas. Upewnij się, że kontaktujesz się również z tą osobą. Często biorę udział w rozmowach informacyjnych lub udzielam zasobów i zastanawiam się, czy dana osoba dostała pracę, dla której udzielała wywiadu, czy też moje informacje były pomocne. W ten sposób możesz nadal budować zaufanie i znajomość. Co ważniejsze, możesz ponownie połączyć się z tą osobą, ponieważ dzielenie się musi odbywać się regularnie, aby budować długoterminowe relacje.

Realizując poprzednie kroki, zapewniasz łączność z taktem i profesjonalizmem. Networking to pierwszy sposób na budowanie kariery. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, budując sieć, jest nieprofesjonalny lub niekomercyjny. Pomyśl o tych trzech krokach, budując sieć i ciesz się owocami, obserwując, jak twoje związki kwitną i rosną.

[ff id=”2″]