Skip to main content

Nasze społeczeństwo opiera się w coraz większym stopniu na informacjach. Z tego powodu zdolność ochrony i korzystania z oryginalnej własności intelektualnej staje się coraz ważniejsza dla zaangażowanych profesjonalistów: pisarzy, fotografów, programistów, wynalazców i branży domowej.

Jeśli masz własność intelektualną (IP), którą chcesz chronić, być może zastanawiasz się, jak to zrobić. Istnieją cztery główne metody ochrony własności intelektualnej: znaki towarowe, patenty, prawa autorskie i tajemnice handlowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, która ochrona IP jest dla Ciebie najlepsza.

Znak towarowy: Marka to marka, która odróżnia jedną firmę od drugiej, np. Na przykład nazwa, fraza, logo, symbol, obraz lub kombinacja tych elementów. Marka może także zawierać dźwięk lub dźwięk. Marki wprowadziły ostatnio różnorodne obrazy cyfrowe i elektroniczne.

Patenty : Patenty to prawa własności intelektualnej chroniące wynalazek. Wynalazki muszą być nowe i nieoczywiste. Patent ma ograniczoną żywotność. Oprócz opatentowania urządzeń wynalazczych można również opatentować odkrycia naukowe. Na przykład genetycznie zmodyfikowane nasiona i organizmy są teraz opatentowane. Jednak Sąd Najwyższy orzekł niedawno, że firmy medyczne nie mogą opatentować naturalnie występujących ludzkich genów lub DNA, chociaż mogą opatentować DNA, które syntetyzują w laboratorium.

Prawa autorskie: Prawa autorskie chronią literaturę, muzykę i inne dzieła twórcze. Chroni wszelkie informacje lub pomysły, które są dyskretne i merytoryczne. Prawo autorskie daje właścicielowi przywilej uznania za dzieło. Daje to również właścicielowi praw autorskich prawo do:

Określ, kto może wykonać pracę

Zdecyduj, kto może czerpać korzyści finansowe z pracy

Jeśli dzieło można dostosować do innych kształtów i przez kogo można je dostosować.

Prawa autorskie chronią pracę tylko przez ograniczony czas. Prawa autorskie zawarte przed 1978 rokiem są ograniczone do 95 lat. Te wyjęte po 1978 r. Zachowują ważność przez cały okres posiadacza plus siedemdziesiąt lat lub siedemdziesiąt lat od publikacji dzieła.

Tajemnice handlowe: Tajemnice handlowe to kolejna forma ochrony własności intelektualnej, która może obejmować:

Formula

Design

Proces lub praktyka

Kompilacja informacji

· Instrument lub wzór

Zamiast wyjmować patent, prawo autorskie lub znak towarowy, tajemnica handlowa jest chroniona tajemnicą pracowniczą. Pracownicy muszą podpisywać zakazy konkurencji, które uniemożliwiają im współpracę z konkurencją w przyszłości. Musisz także podpisać klauzulę o nieujawnianiu, która uniemożliwia ujawnienie tajemnic handlowych innym osobom. Tajemnica handlowa ma tę zaletę, że jej ochrona nie ma ograniczonego czasu, np B. patent.

Podejście, które podchodzisz do ochrony swojej własności intelektualnej, zależy w dużej mierze od tego, jaki to rodzaj własności i co chcesz zrobić z ochroną. Jeśli poważnie szukasz znaku towarowego, tajemnicy handlowej, patentu lub prawa autorskiego, rozważ skontaktowanie się z prawnikiem ds. Własności intelektualnej. Prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie, znany również jako prawo znaków towarowych, może spowodować, że wybierzesz odpowiedni rodzaj ochrony, zechcesz z powodzeniem złożyć swój znak towarowy lub patent, lub opracować klauzule o zakazie konkurencji i nieujawniania informacji wsparcie, które jest legalne i skuteczne dla Twoich pracowników.

Sposób ochrony własności intelektualnej może mieć później ogromne znaczenie. Ważne jest, aby zacząć od najlepszej stopy do przodu, nawet jeśli nie w pełni rozumiesz przepisy dotyczące znaków towarowych. Prawnik może pomóc Ci dowiedzieć się, jak najlepiej chronić swoją własność intelektualną w perspektywie długoterminowej.

[ff id=”2″]