Skip to main content
Budownictwo

Odwiedź ponownie pustkowie

By 4 kwietnia 2020No Comments

Pustkowie nigdy nie wydostanie się ze skurczonego kręgu literatury. Przez kurczące się koło rozumiem te utwory literackie, które od samego początku przyciągnęły uwagę czytelników. Minęło prawie sto lat od wydania arcydzieła XX wieku. Było wtedy świeże; jest teraz świeży; pozostanie świeży na zawsze. Śpiewy, które zaczynają się od najokrutniejszego miesiąca kwietnia do suchej pory deszczowej, wciąż odnoszą się do współczesnego społeczeństwa ludzkiego. Oczywiście Eliot wiedział, jak stworzyć arcydzieło na zawsze!

Pustkowie przyjmuje negatywne kazanie. Wiersz od samego początku przenosi Cię w ciemniejszą stronę świata. Ciemność świata jest stworzeniem ludzkiego społeczeństwa, niczym więcej. Ciemność była widoczna, gdy Eliot napisał wiersz. Ciemność pogłębiła się dzisiaj pośród rozwoju przemysłu i materiałów. Wraz z prędkością, z jaką porusza się nasz świat, ciemność wyprzedzi światło słoneczne … kiedy to się stanie?

Eliot płakał z powodu degeneracji społeczeństwa ludzkiego, utraty ludzkich emocji, daremności wojny i rozpadu wiary. Musiał mieć nadzieję na poprawę w przyszłości. Jednak katastrofa w Hiroszimie podczas II wojny światowej podważyła jego nadzieję! Co dowodzą przykłady współczesnej wojny i terroryzmu? Ludzie nie chcą nawadniać pustkowia. Społeczeństwo ludzkie opracowało mechanizm cieszenia się kwiatami kaktusów i pogardzania świeżością róż.

Co powinien zrobić poeta? Poezja musiała służyć zarówno radości, jak i mądrości. Wydaje się jednak, że ludzie zapomnieli wyciągnąć wnioski z poezji. Bierzesz to tylko dla przyjemności. W tym kontekście pustkowie musiało służyć jako wycie rannego poety! Społeczeństwo ludzkie nie mogło zrozumieć roztropności Eliota. Inteligentne zwierzęta społeczne nie były w stanie dostosować przesłania Shantih Shantih Shantih. Nie mogli zrozumieć mądrości Eliota, który przepisał światu panaceum w postaci Da, Datta i Dayadhvam.

Dylemat mam o wierszu Ziemia pustkowi. Czy Eliot naprawdę był w stanie stworzyć arcydzieło? Albo po prostu zrozumiał, że ten świat oszalał i nigdy nie wróci na właściwe tory i nie uderzy w bęben degenerującej się ludzkości. W każdym razie powinniśmy zaakceptować naszą porażkę w rękach Eliota. Czy świat powinien się kiedykolwiek zmienić?

[ff id=”2″]