Skip to main content

Wraz z rosnącym postępem technologii muzycznej w ostatnim dziesięcioleciu sklepy CD na kontynencie stają się coraz bardziej popularne, ponieważ modny popyt na pliki do pobrania muzyki cyfrowej popycha je do archiwów historii. Cyfrowa dystrybucja muzyki to dominująca metoda marketingu muzycznego, którą oferuje nam dzisiaj świat.

Coraz więcej muzyków pojawia się z bardzo dopracowanymi albumami, z których większość jest produkowana pod własną parą. Stały się pomysłowymi, wyjątkowymi imperiami, które mają wyłączne prawa i autentyczność jako nieograniczeni producenci i sprzedawcy własnych produktów. Ci muzycy są gotowi szturmować świat, współpracując z jedną z wielu obecnie dostępnych firm dystrybucyjnych.

Ale jako niezależny muzyk, co tak naprawdę podpisujesz na umowie dystrybucyjnej?

Wielu dystrybutorów cyfrowych oferuje muzykom możliwość udostępniania swojej muzyki w wielu popularnych i cenionych strojach sprzedaży muzyki. Apple iTunes to jeden z najpopularniejszych placów zabaw dla obecnych konsumentów muzyki. Ale chociaż obiecują umieścić twoją muzykę na właściwej ścieżce, jak znajdzie się wśród miliardów innych artystów rywalizujących o sprzedaż? Pamiętaj, że większość artystów głównego nurtu włożyła w swoje osobowości reklamowe i marketingowe o wiele więcej pieniędzy, niż na niepodpisanego muzyka. Najważniejsze działania są finansowane z dużych kieszeni, aby zapewnić najlepsze możliwości sprzedaży.

Jedną odpowiedzią jest to, że wielu niepodpisanych muzyków uważa, że ​​zwykłe dostarczanie ich artystom z głównego nurtu wzmacnia ich wiarygodność i nadaje im i ich muzyce znacznie większe wyróżnienie. Pewne jest, że spora część twojej muzyki może odnieść triumfalne zwycięstwo, jeśli uda ci się zaludnić strony sprzedające muzykę w stylu vintage. Twoim jedynym późniejszym celem jest sprzedaż z nimi. Co jeszcze jest celem?

Oferty i warunki różnią się w zależności od firmy. Dlatego warto się rozejrzeć i dowiedzieć się, jaki rodzaj metody sprzedaży jest dla Ciebie odpowiedni. Istnieje wiele wartościowych ofert i prawdopodobnie tyle samo oszustw, które krążą po autostradzie informacyjnej.

Jeśli chcesz zaakceptować umowę dystrybucyjną, musisz zadać następujące pytania przed podpisaniem linii kropkowanej:

o Czy umowa obejmuje reklamę lub korzyści reklamowe dla artysty?

o Czy są jakieś płatności, które muszę dokonać, legalne, zbiorowe lub w inny sposób?

o Jaki procent opłat licencyjnych otrzymuję i jak przetwarzane są płatności?

o Czy mogę uzyskać oszacowanie opłacalności metod sprzedaży?

o Jakie mam prawa w przypadku rozwiązania umowy?

o Czy ponoszę wyłączną odpowiedzialność za zwroty podatku od mojego dochodu netto?

Inne rzeczy, które musisz sprawdzić przed podpisaniem, to warunki wyłączności. Może to poważnie wpłynąć na twoją wolność. Czy umowa obejmuje cyfrowe licencjonowanie Twojej muzyki (za pośrednictwem preferowanych formatów online), czy też umowa obejmuje fizyczną sprzedaż? Niektóre są z natury bardzo ekskluzywne, podczas gdy inne dają ci prawo do sprzedawania muzyki za pośrednictwem innych kanałów.

Należy pamiętać, że wielu renomowanych i autoryzowanych dystrybutorów, takich jak B. CDBaby, nie zezwalaj wykonawcy na korzystanie z innych kanałów dystrybucji, ponieważ obie strony narażone są na ryzyko umieszczenia Twojej muzyki na dokładnie tej samej stronie internetowej. Uciążliwość, z którą mogą sobie poradzić duzi detaliści i detaliści, oraz zrozumiała klauzula.

Musisz przeczytać warunki umowy w całości. Konieczne jest, abyś w pełni zrozumiał, czego się od ciebie oczekuje i co oferuje!

Oto przykład ostrzeżenia:

Witryna dystrybucji muzyki oferuje obecnie ofertę sprzedaży muzyki cyfrowej i fizycznej (warunki umowy można pobrać publicznie ze strony internetowej).

Witryna wydaje się pobierać 99,99 USD za jednorazową płatność. Podczas przeglądania warunków umowy mówi jednak:

„Po roku promocji możemy archiwizować, usuwać i / lub zawieszać twoje prace bez anulowania niniejszej umowy”.

Co jeśli umowa nadal istnieje, ale Twoja praca nie jest już dostępna na ich stronie internetowej?

„Możesz uiścić roczną opłatę, którą należy ustawić, aby zapewnić, że Twoje materiały nie będą archiwizowane, ale będą wyświetlane i dostępne w sprzedaży po pierwszym roku użytkowania”.

Jeśli więc odmówisz uiszczenia tej opłaty rocznej, witryna nadal będzie miała wszystkie prawa do licencjonowania i sprzedaży Twojej muzyki, zgodnie z umową, którą już podpisałeś!

To niekoniecznie jest złe, ale czy tego właśnie chcesz? Zawsze sprawdzaj drobny druk i uważnie czytaj wszystkie umowy. Z reguły uważaj na strony internetowe, na których musisz płacić za rozpowszechnianie swojej muzyki. Opierając się na owocnych strategiach marketingowych strony internetowej i przekonaniu, że twoja muzyka jest wystarczająco dobra, aby osiągnąć zysk, po co prosić ich o zapłatę z góry? Wystarczy powiedzieć, że nie wszystkie strony internetowe wymagające zapłaty od artysty oferują niezadowalającą obsługę. Porozmawiaj z innymi artystami, których muzyka się rozprzestrzenia, i zobacz, jak działa dla nich umowa. Jeśli coś nie brzmi dobrze w sklepie, skontaktuj się ze sprzedawcą. Jeśli nadal otrzymasz nieodpowiednią odpowiedź, zawsze możesz zasięgnąć opinii prawnej. Ale jeśli naprawdę masz wątpliwości, możesz mieć się lepiej bez tego!

Jeśli sprzedajesz swoją muzykę za pośrednictwem wytwórni, powinny one w wystarczającym stopniu uwzględniać Twoje zainteresowania. Renomowana etykieta, która gwarantuje, że wszystkie warunki w środowisku sprzedaży są jasne i uczciwe dla wszystkich zaangażowanych. Bycie częścią uczciwej wytwórni jest często świetnym sposobem na pozbycie się presji związanej z bezpośrednimi programami. Oczywiście będziesz także oczekiwać obniżenia zysków, ale często zależy ci na odpowiednim utrzymaniu spraw twoich artystów. Jeśli artysta jest szczęśliwy, wytwórnia żyje ze swojej reputacji i uczciwości wobec artystów.

Pomimo przeciwności, marże sprzedaży wzrosły dla tysięcy niepodpisanych muzyków tylko z powodu szerszej gamy dostępnych mediów marketingowych. Nie tylko możesz samodzielnie sprzedawać swoją muzykę, ale także pozwalać innym na to. Im więcej miejsc jest dostępna dla Twojej muzyki, tym większe masz szanse na sprzedaż. Ale podobnie jak w przypadku każdej firmy, pieniądze i zysk są głównymi celami, dlatego należy zachować ostrożność, zanim przekażesz komuś swoją pracę osobistą.

Istnieje wielu renomowanych dealerów, którzy obiecują wykonać zadanie i faktycznie dostarczyć to, co powiedzieli. Ale tak jak w przypadku wszystkiego w życiu, są tacy, z którymi wolisz nie mieć do czynienia. Przeprowadź jak najwięcej badań i zadaj tyle pytań, ile uznasz za stosowne. W końcu rok to długi czas, aby trzymać się sklepu, który później okazał się dla ciebie nie działał! Zły biznes nie tylko sfrustrowałby cię w swoich granicach, ale może także podważyć twoje zaufanie do uczestnictwa w przyszłych możliwościach marketingowych.

[ff id=”6″]