Skip to main content

Prawie każda lista kontrolna dla początkujących, którą przeczytają potencjalni przedsiębiorcy, odnosi się do informacji „koniecznych” na temat kwestii prawnych, zarządzania pieniędzmi, sprzedaży, marketingu i operacji. Rzeczywiście, sukces przedsiębiorcy zależy nie tylko od twojej wiedzy i skutecznego wdrożenia tych podstaw, ale także wymaga ciągłego zaangażowania w dalszy rozwój i zdobywanie wiedzy w tych obszarach. Na szczęście małe firmy mają wiele zasobów w postaci profesjonalnych usług lub usług publicznych, które możemy wykorzystać do poszerzenia naszych umiejętności w tych obszarach po przystępnych cenach. Ponieważ mamy do czynienia z tymi umiejętnościami biznesowymi w zarządzaniu codziennymi operacjami, nie trzeba długo czekać, aby zdać sobie sprawę, że umiejętności te, choć niezbędne, mogą okazać się niewystarczające, aby firma mogła rozpocząć działalność – odnieść sukces.

Czego może brakować? Być może jest to ta inna, mniej dyskutowana lista kontrolna dotycząca uruchamiania, która wskazuje na faktyczne zachowanie wymagane do prowadzenia i rozwijania nowej firmy. Umiejętności lub cechy, takie jak osąd, pewność siebie, elastyczność i kreatywność, to niektóre z kluczowych wartości niematerialnych, które są trudne do zmierzenia, prawie niemożliwe do zarządzania, ale mają kluczowe znaczenie dla powodzenia start-upu. Dla większości z nas stosunkowo łatwo jest sprawdzić liczby i sprawdzić, czy przepływy pieniężne są dobre czy złe, lub sprawdzić plan marketingowy i powiedzieć, czy zadziałał, czy nie. Z drugiej strony jednak wielu z nas może mieć trudności z ograniczoną wiedzą lub słabymi stronami, zwłaszcza jeśli obawiamy się, że zgoda może zmusić nas do odłożenia marzeń o naszej nieruchomości biznesowej. Faktem jest, że poświęcając czas na inwentaryzację naszych umiejętności i opracowywanie strategii w celu doskonalenia umiejętności, jakie możemy, oraz szukania pomocy i wsparcia tam, gdzie walczymy, możemy znacznie zwiększyć nasze szanse na nowy sukces biznesowy.

Dla większości z nas wiele z tego odkrycia nastąpi po rozpoczęciu działalności. Innymi słowy, nauczymy się w miejscu pracy. Mamy oczywiście nadzieję, że stanie się to wystarczająco wcześnie, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Jednak przy odrobinie samoobserwacji i uczciwej ocenie naszych preferencji lub zachowań możemy zbadać własne tendencje i wcześnie podjąć działania naprawcze.

Poniższa prosta, choć nie naukowa ocena jest jednym ze sposobów podsumowania naszych możliwości w niektórych wymaganych obszarach pozabiznesowych. Opiera się na ogólnie przyjętej zasadzie, z powodzeniem stosowanej w rozmowach kwalifikacyjnych od lat – przeszłe zachowania są najlepszym wskaźnikiem przyszłych zachowań.

Utwórz tabelę z pięcioma kolumnami i oznacz je w następujący sposób:

Kolumna 1 – Zdolność lub cecha – Wymień 20 następujących cech, które są ogólnie uważane za umiejętności rozpoczynania działalności. Dodaj osoby, które znasz.

ja Zwinność

ii. Zaufanie

iii. Odwaga

iv. Kreatywność

v. Determinacja

vi. Samodyscyplina

VII. Dobra ocena

VIII. Elastyczność

IX Pracowity pracownik

x. Przywództwo

xi. Efektywna wielozadaniowość

xii. Możliwość pracy w sieci

xiii. Obiektywizm

XIV. Otwartość na nowe pomysły

XV. Zrozumiały politycznie

XVI. Elastyczność

XVII. Samowystarczalny

XVIII. Umiejętności interpersonalne

xix. Tolerancja ryzyka

xx. Wizjoner

Kolumna 2 – Ocena: Oceń siebie w skali od 1 do 10 według każdej z tych cech przedsiębiorczości – gdzie „1” oznacza, że ​​masz obawy o swoje mocne strony, a „10” oznacza, że ​​masz pewność, że twoje umiejętności w tym obszarze są silne.

Kolumna 3 – przykład: Znajdź najlepszy przykład z przeszłości, który pokazuje Twoją siłę w stosunku do cech lub umiejętności przedsiębiorczych.

Kolumna 4 – strategia – Zdefiniuj plan działania, aby zaradzić swoim niedociągnięciom w zakresie przedsiębiorczości, w przypadku której Twoja samoocena jest mniejsza niż 6 – szczególnie jeśli uważasz to za ważne dla firmy rozpoczynającej działalność.

Kolumna 5 – Czułość – Aby skoncentrować wysiłki i uszeregować je pod względem ważności, uszereguj umiejętności i cechy biznesowe w oparciu o ich względne znaczenie dla Twojej firmy. Na przykład, jeśli sprzedajesz widżety przez Internet, interpersonalne umiejętności biznesowe, które są zawsze ważne, mogą być mniej ważne niż sprawność, aby nadążać za trendami w marketingu internetowym. Jeśli jednak prowadzisz ośrodek opieki dziennej w domu, sprawność może być nieco trudniejsza w świetle bardzo surowych przepisów rządowych. Dlatego możesz skupić się na umiejętnościach sieciowych, aby utrzymać i przyciągnąć nowych klientów.

Kolumna 3 jest prawdopodobnie najważniejsza. Zmusza nas jako przedsiębiorców nie tylko do mówienia o tym, jak dobrzy jesteśmy, ale do wskazywania konkretnych przykładów, które pokazują, jak działaliśmy w przeszłości. Jeśli oceniłeś siebie na wysoką ocenę (6 lub wyższą) i nie możesz znaleźć dobrych przykładów na poparcie tego rankingu w przeszłości, być może konieczne będzie ponowne przemyślenie własnych ocen.

Jeśli sam ukończyłeś ćwiczenie, poproś kogoś, kogo cenisz, lub potencjalnych partnerów biznesowych, o wypełnienie podobnego schematu z ich spostrzeżeniami na temat ciebie i siebie nawzajem. Porównanie wyników daje dobre wyobrażenie o umiejętnościach, które opanowałeś i potencjalnych słabościach, których możesz potrzebować, aby zwiększyć szanse powodzenia twojego lub twojego zespołu. Pomyśl o możliwych rozwiązaniach i bądź otwarty na fakt, że może istnieć wiele form. Jeden przedsiębiorca może dołączyć do klastrów biznesowych, aby dzielić się pomysłami, inny może założyć radę doradczą. Żadna ścieżka nie pasuje do każdego modelu biznesowego.

Jeśli bezpośrednio zmierzymy się z naszymi obawami, nasze szanse na rozpoczęcie działalności znacznie wzrosną. Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, gdy nasza firma będzie się rozwijać, jest dowiedzieć się, że nasz bank kompetencji wkrótce się wyczerpie i że osobiste zapasy są już spóźnione. Wykorzystaj swoje umiejętności biznesowe już dziś!

[ff id=”2″]