Skip to main content

„Piękny marzyciel” został napisany przez Stephena Fostera krótko przed śmiercią w 1864 roku w wieku 37 lat. Piosenka stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych. Jednak, podobnie jak około 200 innych piosenek, które Foster napisał w swoim krótkim życiu, nie otrzymał uznania ani nagrody finansowej, na którą zasłużył.

Stephen Foster był pierwszym wielkim twórcą piosenek w Ameryce, ale zmarł w wieku 38 centów w skórzanym etui i kawałku papieru, na którym napisał kilka słów: „Drodzy przyjaciele i łagodne serca”.

Stephen Collins Foster urodził się w pobliżu Pittsburgha 4 lipca 1826 r., tego samego dnia, w którym zmarli zarówno Thomas Jefferson, jak i John Adams. Foster zmarł w 1864 r., Kiedy doznał spadku temperatury w domu. Upadek otworzył mu głowę i wkrótce potem zmarł w szpitalu Bellevue w Nowym Jorku. Foster cierpiał na alkoholizm przez wiele lat przed swoją przypadkową śmiercią.

Młody Stephen był w stanie grać na gitarze w wieku dwóch lat, aw wieku dziesięciu lat grał popularne piosenki z miejscowymi chłopcami. W wieku 18 lat napisał minstrele Blackface, które były popularną muzyką ludową tego dnia. W wieku 21 lat skomponował minstrelową piosenkę „Oh! Susanna”, która stała się hitem, zagrała ponownie, powtórzyła i gwizdała w całym kraju. W rzeczywistości dwa lata później stał się nieoficjalnym hymnem gorączki złota w Kalifornii.

Publikacja muzyczna była jeszcze w powijakach W tamtych czasach nie było nawet nagrań muzycznych. Stephen Foster nie otrzymał żadnych opłat licencyjnych ani opłat za wiele wydań lub aranżacji „Oh! Susanna” w ciągu najbliższych kilku lat. W rzeczywistości zrezygnował z prawa do piosenki i nigdy nie otrzymał za nią ani grosza.

W ciągu następnych dziesięciu lat Foster napisał wiele piosenek, w tym „The Swanee River (Old People at Home)”, „Camptown Races”, „Jeannie with Light Brown Hair”, „Old Black Joe”, „Nelly Bly”, „Old” Dog Tray „i” My Old Kentucky Home „. Stephen Foster zarobił trochę pieniędzy, sprzedając swoje piosenki bezpośrednio, niektóre za jedynego dolara. Mówi się, że jego twórczość dała mu około 20 000 w ciągu około 15 lat jego kariery kompozytorskiej Przywiezione w dolarach amerykańskich.

1935 Floryda przejęła „The Swanee River” jako oficjalna piosenka państwowa, chociaż Stephen Foster ani nie odwiedził Florydy, ani nie zobaczył rzeki. Wybrał „Swanee”, ponieważ dwie sylaby pasują do muzyki, którą napisał. Foster sprzedał EPChristy „Christy Minstrels”, trupy koncertowej Blackface Minstrel, prawa autorskie do „The Swanee River”, niefortunna decyzja.

Piosenka stała się popularną międzynarodową muzyką ludową i została uznana za założyciela branży turystycznej na Florydzie. Od lat 80. XIX wieku miliony ludzi podróżowały na Florydę, aby zobaczyć słynną rzekę North Florida.

1928 Kentucky adoptował „My Old Kentucky Home” jako ich oficjalna piosenka państwowa. W 1986 roku Kentucky zmienił drugi wiersz piosenki: „Tego lata Darkies są gejami”. do „Tego lata ludzie są gejami”; z oczywistych powodów.

Ze względu na popularność „My Old Kentucky Home” i „The Swanee River” wiele osób ma wrażenie, że Stephen Foster był śródziemnomorskim dżentelmenem. Jednak odwiedził południe tylko raz, wycieczką parowcem do Nowego Orleanu w 1852 roku.

Stephen Foster spędził życie głównie w Pensylwanii i Nowym Jorku. Jego ojciec, William Foster Senior, spędził wiele lat w polityce, pracował dla prezydenta Harrisona i wygrał dwie kadencje jako burmistrz Allegheny, Pensylwania.

Przed wojną domową Stephen Foster pomógł Jamesowi Buchananowi zostać prezydentem, zostając dyrektorem muzycznym klubu Buchanan Glee Club i pisząc muzykę do kampanii.

Podczas wojny domowej Stephen Foster napisał około 70 piosenek, głównie patriotycznych wojennych, które sprzedały się słabo. Podczas wojny alkoholizm Fostera pogarszał jego zdrowie aż do śmierci w ubóstwie w 1864 r.

„Beautiful Dreamer” Stephena Fostera został wydany w Nowym Jorku dwa miesiące po jego śmierci.

Piękny marzyciel autor: Stephen Foster

Piękny marzycielu, obudź się na mnie

Światło gwiazd i krople rosy czekają na ciebie;

Dźwięki niegrzecznego świata, które można było usłyszeć w ciągu dnia

Cisza w świetle księżyca już minęła!

Piękna marzycielka, królowa mojej piosenki,

Wymień, jak cię zalecam, delikatną melodią;

Zniknęły obawy zatłoczonego tłumu życia.

Piękny marzycielu, obudź się na mnie!

Piękny marzyciel, na zewnątrz nad morzem

Syreny polują na dziką Lorelie;

Opary są przenoszone przez strumień,

Czekam, aż jasny poranek zgaśnie.

Piękny marzycielu, lśnij moim sercem,

E & # 39; jak poranek na potoku i morzu;

Wtedy wszystkie chmury smutku znikną,

Piękny marzycielu, obudź się na mnie!

[ff id=”5″]