Skip to main content
Przemysł

Przemysł motoryzacyjny w USA i Wielka Trójka

By 27 stycznia 2020No Comments

Mamy dumną kulturę motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych, ale zaskakująco niewiele osób wie zbyt wiele o historii motoryzacyjnej tego kraju. W tej lekcji historii skupiamy się bardziej na przemyśle motoryzacyjnym niż na historii motoryzacji.

Kiedy wszystko się zaczęło

Amerykański przemysł motoryzacyjny rozpoczął się w latach 90. XIX wieku i szybko rozwinął się w największy przemysł motoryzacyjny na świecie dzięki masowej produkcji i wielkości rynku krajowego (chociaż tytuł ten został przejęty przez Japonię ze Stanów Zjednoczonych w latach 80., a następnie z Japonii przez Chiny w 2008 r. ).

Przemysł motoryzacyjny w USA rozpoczął działalność od setek producentów, ale pod koniec lat dwudziestych trzy firmy wyróżniały się na tle innych:

  1. General Motors
  2. bród
  3. Chrysler

Wielka Trójka

Te trzy firmy nadal kwitły po wielkim kryzysie i II wojnie światowej. Henry Ford zaczął budować samochody w 1896 r. I założył Ford Motor Company w 1903 r. W 1913 roku Ford wykorzystał pierwszą linię montażową do udoskonalenia masowej produkcji swojego Modelu T, dzięki czemu Ford stał się największym producentem samochodów w Stanach Zjednoczonych

General Motors został założony w 1908 roku przez Williama Duranta (wcześniej producenta powozów). We wczesnych latach GM przejęła Buick, Oldsmobile, Oakland (później Pontiac), Cadillac i wiele innych firm motoryzacyjnych. Durant również chciał przejąć Forda, ale Henry Ford postanowił zachować niezależność firmy. Po tym, jak stał się trochę zbyt „przejęty”, Durant przeciążył firmę i został wypędzony przez grupę banków, które przejęły większościowy pakiet akcji spółki. Następnie Durant połączył siły z Louisem Chevroletem i założył Chevroleta w 1913 roku, co szybko odniosło sukces. Durant nabył większościowy pakiet akcji GM po zakupie wystarczającej liczby akcji, a GM nabył Chevroleta w 1917 roku. Nie trwało to jednak długo. Durant został ponownie sprzedany w 1921 roku. Pod koniec lat dwudziestych GM wyprzedził Forda jako największego producenta samochodów.

Były prezes Buick i były dyrektor zarządzający GM, Walter Chrysler, przejął kontrolę nad Maxwell Motor Company w 1920 r., Zmienił ją i zreorganizował w Chrysler Corporation w 1925 r. Chrysler nabył Dodge Brothers w 1927 r. I wprowadził marki DeSoto i Plymouth w 1928 r. Dzięki sieci dealerów i zakładom produkcyjnym związanym z przejęciem Dodge. W latach 30. XX wieku Chrysler wyprzedził Forda i stał się drugim co do wielkości producentem samochodów.

Lata 50. i później

W 1950 r. Ameryka wyprodukowała prawie 75 procent wszystkich samochodów na świecie. Jednak na początku lat siedemdziesiątych amerykańskie firmy motoryzacyjne (zwłaszcza Wielka Trójka) zostały poważnie dotknięte rosnącą konkurencją ze strony zagranicznych producentów samochodów i wysokimi cenami ropy. Korporacje od czasu do czasu odzyskiwały siły w kolejnych latach, ale kryzys osiągnął szczyt w 2008 r. I skłonił Chryslera i General Motors do złożenia wniosku o ogłoszenie bankructwa i uratowania go przez rząd federalny. Chociaż kryzys dotknął także Forda, postanowił się obronić i nie skorzystać z pomocy. W związku z tym mamy wielki szacunek dla Forda, który nie był łatwy.

Z 16,98 mln pojazdów rok 2014 był rokiem z najwyższą (skorygowaną sezonowo roczną) sprzedażą w historii.

[ff id=”4″]