Skip to main content
Reklama

Przysłowia ludowe z minionej epoki

By 14 marca 2020No Comments

Czy czasami masz ochotę „pracować jak pies”? Czy „złapałeś byka za rogi”? Czy twoja praca często przypominała „pchanie drewnianego łańcucha pod górę”? Może najlepiej po prostu „trafić w siano”.

Autor Bob Bohlken zbiera tego rodzaju wypowiedzi od wielu lat i jest teraz prezentowany w swojej najnowszej książce „Listening to Rural Midwestern Idioms / Folk Sayings”.

Ludowe powiedzenia lub idiomy odzwierciedlają wydarzenia, przedmioty, doświadczenia i życie rolników w przeszłości. Wiele z tych powiedzeń zostało utraconych przez nowe pokolenie, które nie zna maszyn omłotowych, uboju świń, ubijania masła, stogów siana i setek innych terminów związanych z dawnym wiejskim życiem. W niezbyt odległej przyszłości komputery, telefony komórkowe i aparaty cyfrowe mogą mieć własne zagubione słownictwo.

Starsi ludzie na środkowym zachodzie zapamiętają wiele z tych warunków. Młodsi ludzie mogli słyszeć, że dziadkowie używają niektórych z tych zdań. Mogą nie znać ich znaczenia, ponieważ nie znają wskazówek.

Autor Bob Bohlken, znany gawędziarz i obserwator miejscowej ludności, nie chce, aby znaczenie tych idiomów zostało zapomniane. Napisał tę książkę z dwóch powodów: 1) aby utrwalić sens i odniesienia do poprzedniego stylu życia na wiejskim północno-zachodnim Missouri i okolicach oraz 2) zapewnić rozrywkę dla tych, którzy pamiętają powiedzenia z innej epoki. Wydarzenia, które spowodowały wyrażenia, można przeżywać na nowo dzięki tej zabawnej kolekcji.

Bohlken dorastał w małym wiejskim miasteczku Talmage w Nebrasce. Nazywa to „miastem Jerkwater”, ponieważ jest to małe miasteczko, w którym pociągi przetrwały wystarczająco długo, aby pomieścić wodę do silników parowych. W dzieciństwie pracował w sklepie ze sprzętem i wylęgarni / sklepie wielobranżowym. Tutaj nauczył się rozumieć barwną rozmowę lokalnych rolników. Odkrył, że „liczenie kurczaków zanim się wykluły” i że „krem zawsze rośnie” nie było dobrą rzeczą. Lokalne sklepy były idealnymi miejscami do „gryzienia tłuszczu”, „strzelania na wietrze” lub „kręcenia kilku przędz” o dawnych czasach.

Do opisania uczuć na temat sąsiadów, małżeństwa, zdrowego rozsądku, pieniędzy i relacji użyto różnych powiedzeń lub wyrażeń. Na przykład mogła „poprowadzić go ścieżką wiesiołka”, zanim „dał mu buta”. A jeśli ktoś mówi o zdrowym rozsądku i inteligencji, można powiedzieć: „Ma trzy ogórki mniej niż pełny litr”.

Były też wypowiedzi na poważne tematy, takie jak śmierć i umieranie. Nie chcesz wyglądać, jakbyś miał „stopę w grobie” lub „żył od pożyczonego czasu”. Jeśli chodzi o kogoś, kto może nie mieć wiele dni życia, można zauważyć, że „zdecydowanie nie powinien kupować zielonych bananów”.

Inny ulubiony temat, sport, był poruszany na różne sposoby. Na przykład, czy wiesz „od razu”, które powiedzenia mogłyby odnosić się do baseballu, piłki nożnej i innych sportów? Prawdopodobnie od czasu do czasu rzucano ci „krzywą” lub „nie mogłeś dostać się do pierwszej bazy” z kimś. Jeśli rozmawiałeś z kimś o problemie, wiesz, że musisz „pilnować piłki”, w przeciwnym razie będziesz rozproszony.

Bohlken pracował w obszarze nauczania przez ponad 42 lata. Ponad 30 lat pracował jako administrator i profesor komunikacji na Northwest Missouri State University. Od czasu przejścia na emeryturę lub, jak to nazywa, „pójścia na pastwisko”, był poważnym zbieraczem powiedzeń ludowych w tym środkowo-zachodnim regionie.

[ff id=”5″]