Skip to main content

Wprowadzenie

W tym kontekście chciałbym zbadać koncepcję tempa w Chinach w porównaniu z koncepcją zachodniej kultury „poczucia pilności”. Co to jest tempo i jak wpływa na nasze codzienne życie? Czym różni się od naszego poczucia pilności? Tempo to szybkość, z jaką uśredniamy nasze codzienne czynności w pracy i podczas podróży z jednego miejsca do drugiego. Z drugiej strony poczucie pilności jest naszą koncepcją tego, jak ważne jest wykonanie zadania przydzielonego nam w określonym momencie, szczególnie w miejscu pracy. Pod wieloma względami tempo życia w Chinach jest znacznie wolniejsze niż w kulturach zachodnich i nie ma pilnej potrzeby poza myślą o zarabianiu pieniędzy, ale nie o zarabianiu pieniędzy.

Tempo w Chinach

Zapytaj każdego człowieka z Zachodu w Chinach, co najbardziej go frustruje, a powie ci dość szybko, jak szybko próbuje coś załatwić, od chodzenia po ulicy do robienia interesów. Na Zachodzie zajmujemy się koncepcją: czas to pieniądz; Wydaje się, że ta koncepcja nie ma miejsca w codziennych chińskich sprawach biznesowych. Transakcje biznesowe są zawierane na długie lunche z niewielkim postępem w szczegółach, tylko umowa na prowadzenie działalności gospodarczej w przyszłości. Jako człowiek z zachodu, idąc ulicą, musisz iść obok wózków, przyspieszyć własne tempo, aby dostać się na spotkania, na które miałeś czas, ale jesteś zablokowany i często zmuszony do zwolnienia jak duże Rób tłumy Nie pozwól sobie przedostać się bez fizycznego odpychania przeszłych ludzi. Jednak moja naturalna angielska uprzejmość nie pozwala mi być niegrzecznym i spieszyć się z innymi. (Być może przekleństwo mojej własnej kultury). Uznałem, że być może potrzebna jest bardziej formalna obserwacja, aby dowiedzieć się, czy to była tylko moja własna percepcja, czy też była na to podstawa i co wydaje mi się tak powolnym tempem istnienia.

Stwórz hipotezę

Moja hipoteza jest taka, że ​​wolne tempo życia często wiązało się z poczuciem wyzysku i rozczarowania.

Może to być dziwny wniosek, ale krótkie wyjaśnienie pomoże ci zobaczyć, skąd pochodzi mój pogląd. Po pierwsze, jest to państwo komunistyczne, w którym mówi się wszystkim, że dzielą życie i pracę dla wspólnego dobra i harmonijnego społeczeństwa. Oznacza to, że jako Chińczyk, niezależnie od rangi i autorytetu, miałbym te same prawa, to samo słowo i tę samą moc, co następny człowiek. Jeśli chcesz tego przykład, nie szukaj dalej niż ulice. Samochód wpada na rowerzystę, toczą się spory, kto jest winien, kto ma zapłacić, kto powinien przeprosić, a potem policja przyjeżdża, argumenty zmieniają się z wypadku na interwencję policji, jakie są prawa? Powiedz nam, jak możemy ustalić nasze rozumowanie. Policja próbuje interweniować i przyjąć autorytarne stanowisko. Potem przychodzi tłum – oglądają spektakl dwóch kierowców i może trzech policjantów, wszyscy kłócą się i krzyczą, nie słuchając drugiego. Następnie dołącza korona, woła o radę, obraża i prosi policję, by zostawiła ich w spokoju. W końcu wszystkie strony idą, policja często idzie pierwsza, zirytowana, że ​​nigdzie nie mogą się dostać. Następnie tłum rozprasza się, gdy ustaje radość z krzyków. W końcu kierowca samochodu i rower odchodzą – często bez rozwiązania. Musisz być świadkiem tych wydarzeń, aby naprawdę uwierzyć, że się zdarzają i że zdarzają się każdego dnia.

Kolejnym elementem jest populacja, jest po prostu ogromna i przy tak wielu ludziach, którzy stale szukają pracy, jest to rynek pracodawców. W rezultacie pracownicy często przyjmują złe warunki, słabą płacę i proste mieszkanie jako normę. Jak ci pracownicy reagują na takie wykorzystywanie przez pracodawców – taka jest moja hipoteza dotycząca tempa pracy. Wielu pracowników można zobaczyć w tradycyjnej roli rodzicielskiej w Chinach, gdzie rodzice opowiadają dzieciom z niewielką lub zerową dyskusją, co zrobią w życiu. Ten wnikliwy styl przywództwa utrzymuje się w miejscu pracy, a pracownicy po prostu dostosowują się do doświadczeń z wczesnego dzieciństwa. Dostosowują się do sytuacji jako dzieci z surowymi autorytarnymi regułami rodzicielskimi, ale teraz jako pracownicy podlegający nastrojowi pracodawcy.

Co zatem motywuje pracownika do pracy w tej atmosferze? Obserwując bezpośrednio personel biurowy, zauważyłem, że wszyscy zalogowali się do usługi czatu podczas rzekomej pracy. Spędzili znaczną część dnia w pokojach czatowych i rozmawiając z przyjaciółmi lub nieznajomymi. Kiedy szef wszedł do biura, wszystkie zostały tymczasowo zminimalizowane, dopóki szef nie wycofał się do swojego biura lub nie opuścił biura. Wielu pracowników pozostało długo po upływie czasu – nie po to, by kontynuować pracę, ale aby kontynuować czat. Teraz niektóre większe firmy z serwerami zablokowały wszystkie usługi kurierskie z wyjątkiem kadry kierowniczej. Ponieważ wiadomości e-mail są obecnie integralną częścią wszystkich firm, wiadomości e-mail można zawsze wysyłać do kontaktów innych niż firmy. Na Zachodzie oczywiście uznajemy niezadowolonego pracownika i akceptujemy fakt, że może on sabotować dobre samopoczucie firmy poprzez złośliwe szkody materialne (celowe zerwanie kserokopiarki), wykonywać pracę osobistą zamiast pracy biznesowej i robić dłuższe przerwy niż upoważnione, a wielu innych podejmuje działania antybiznesowe, takie jak negatywne Rozmowa z innymi pracownikami i osobami z zewnątrz. (Oczywiście w Stanach Zjednoczonych może to być fatalne, jeśli niezadowoleni pracownicy używają broni, by zemścić się na pracodawcy, który mógł ich skrzywdzić.) W Chinach tak się dzieje, ale z większą subtelnością, ponieważ polega na Nadchodzi tempo. Powolny, celowy sposób pracy, aby zmaksymalizować czas na każde zadanie bez poczucia odpowiedzialności korporacyjnej lub lojalności wobec misji korporacyjnej (pod warunkiem, że pracownik kiedykolwiek wie, co to jest misja lub jeśli w ogóle istnieje).

Poczucie pilności

Na Zachodzie poczucie pilności wymaga od pracowników wykonania zadania w określonych ramach czasowych i ramach czasowych, ale widziałem go bardzo niewiele w Chinach, zamiast tego wszystko można zrobić później. Chiński prawnik powiedział mi niedawno na spotkaniu biznesowym, że konieczne jest przemyślenie wizerunku firmy w celu zwiększenia jej udziału w rynku. Kiedy zapytałem, kiedy kontrakt powinien się rozpocząć, powiedział: Nie spiesz się, zjedzmy lunch i porozmawiajmy za kilka dni. Nie wzdrygnęłam się otwarcie, ale spojrzałam na niebo w moich oczach. Ten brak pilności kosztuje wiele chińskich firm dużo pieniędzy w kontaktach z zachodnimi przedsiębiorcami. Ludzie z Zachodu często widzą, że marnuje się zbyt dużo czasu i że bardzo szybko tracą zaufanie do biznesu, ponieważ czują, że jeśli negocjują, jak to będzie, jeśli dotrzymają terminów i planów produkcyjnych? Często umowy nigdy nie udają się do podpisania, ponieważ tempo jest zbyt wolne dla zachodnich biznesmenów, którzy przylatują, chcą zawrzeć umowę i wylatują. Pod względem psychologicznym przypomina to osobowość typu A (zrób to dzisiaj), próbując robić interesy z osobowością typu B codziennie (zrób to jutro). Staje się to zbyt frustrujące, aby kontynuować działalność tak wielu zachodnich biznesmenów szuka dostawców gdzie indziej.

Oczekiwania nie są spełnione

Innym wyjaśnieniem jest problem oczekiwań młodych ludzi w Chinach. Zwłaszcza po ukończeniu studiów wielu opuszcza firmę, aby poszukać dobrej pracy z dobrą karierą u międzynarodowego pracodawcy. Jednak wielu doświadcza głębokiego rozczarowania, ponieważ prawie nie ma pracy, a perspektywy tej złotej kariery są minimalne. Duzi zagraniczni pracodawcy często przynoszą oddanych pracowników z własnego kraju do nadzorowania operacji i zatrudniają tylko chińskich pracowników na podporządkowanych stanowiskach, podczas gdy kariera jest w rękach ich obywateli, którzy przyjeżdżają na okres do Chin następnie wróć do domu z nowym stanowiskiem po upływie odpowiedniego okresu próbnego. Bardzo dobrze znana tajwańska firma w Szanghaju ma tylko obywateli Tajwanu na stanowiskach kierowniczych, a często pracownicy z Chin kontynentalnych twierdzą, że nie mają realnych szans w firmie, ponieważ nie pochodzą z Tajwanu. Zadowolenie z pracy w firmie zaczyna się na wysokim poziomie, dopóki nowi pracownicy nie dowiedzą się o tej sytuacji, a następnie satysfakcja z pracy spadnie. Jeśli jednostka odbierze oczekiwanie, motywacja do kontynuowania pracy z jakimkolwiek zmysłem szybko zniknie i zostanie zastąpiona apatią.

Tempo zwalnia

Mamy teraz kilka czynników, dlaczego życie jest wolniejsze i że Chiny nie mają poczucia pilności w sprawach biznesowych i związanych z życiem. Kiedy pracownicy odczuwają brak uznania, brak zysków finansowych, możliwości reklamowych i powolne życie, to „Dlaczego mam zawracać sobie głowę”. We wszystkich badaniach oczywiście uogólniamy, że niektórzy Chińczycy będą mieli zarówno szybsze tempo, jak i poczucie pilności, ale w porównaniu ze społecznymi postawami większości, łatwo to przeoczyć, ponieważ w naszym społeczeństwie na Zachodzie panuje duża apatia w życiu i pracy. Unikalną cechą chińskiej kultury jest to, że można ją zobaczyć wszędzie, powolne tempo, brak pilności, a przede wszystkim apatia do życia w ogóle. Podczas gdy większość młodych Chińczyków wierzy, że Chiny robią postępy, nie wierzą, że w ich życiu coś się zmieni, ponieważ tempo zmian społecznych nie jest takie samo, jak szybka zmiana wzrostu gospodarczego. Ludzie z Zachodu często mylą te dwie rzeczy z ich kosztami.

Bezpośrednie obserwacje

Obserwując ponad 45 chińskich firm (w czterech miastach) i przeprowadzając wywiady z wybranymi pracownikami na różnych poziomach, większość komentatorów zgodziła się z ogólną hipotezą tego artykułu. Inne dodatkowe komentarze chińskich pracowników dotyczyły poczucia chciwości w społeczeństwie, braku empatii dla innych, tempa zmian gospodarczych pozostawionych przez zdecydowaną większość starszego pokolenia oraz kosztów życia przekraczających możliwości większości chińskich dóbr i komfort życia Życie Jeśli wybierzesz się do Szanghaju lub Pekinu, możesz być zdezorientowany tym, co widzisz jako tętniące życiem nowoczesne miasta pełne ludzi prowadzących interesy, ale jak wszystkie złudzenia, które są czasem tylko serialem, prawdziwa historia jest w tłumie Chińczycy mieszkają i pracują w pozostałej części Chin – w tym powolnym tempie z poczuciem apatii na swoje życie i przyszłość.

Wniosek

Tak jak w przypadku wszystkich obserwacji, nie można zastosować wyników do wszystkich z nich. Rzeczywiście, niektórzy zobaczą rzeczywistość poprzez inne ramy, w zależności od sytuacji, charakteru, osobowości i okoliczności. Ten artykuł odzwierciedla jedynie zachodni pogląd na tempo i poczucie pilności w porównaniu z tą kulturą. Wielu Chińczyków chętnie przyznaje się do wyników w tym artykule, ale czuje się bezsilny, aby zmienić sytuację, a zatem ogólnie czuje się bezradny. Wielu ludzi z Zachodu chciałoby, aby ich kraj, ich kultura zwolniły. Ułatw sobie życie, nie spiesz się i obserwuj, jak kwiaty rosną. Widzą jednak również, że jest to sen, który nie staje się rzeczywistością w tak szybkim i pilnym trybie, jaki istnieje dzisiaj w zachodnim myśleniu. Mieszkam i pracuję w Chinach, lubię tu mieszkać, ale nie chcę dostosowywać się do tempa lub braku pilności. Nie chcę być lokalny, że tak powiem. Kiedy idę na spacer z moimi chińskimi przyjaciółmi, zawsze zatrzymuję się, aby pozwolić im mnie dogonić, i myślę, że idę bardzo powoli. Żartobliwie krzyczę na nią po mandaryńsku, żeby się pospieszyć. Po prostu się śmieją i pytają, dlaczego muszę tak szybko dotrzeć wszędzie. Może po prostu mam więcej do zrobienia w życiu i czuję, że marnowanie czasu nie jest moją własną postacią. Myślą, że jestem dziwny i mówią sobie, że mam energię 20-latka. Może mają rację, że mam teraz 52 lata.

[ff id=”2″]