Skip to main content

Opady deszczu w Pakistanie spowodowane przez system monsunowy są wysoce nieprzewidywalne, zmienne i zawodne, powodując powodzie w niektórych latach i inne ciężkie okresy suszy.

Kiedy podajemy ogólny przegląd opadów monsunowych, pierwszą rzeczą, którą zauważamy, jest niewiarygodność w tym kraju. Tylko bardzo wąski pas ziemi, który obejmuje stacje takie jak Lahore, Sialkot, Islamabad, Muzaffarabad, Murree, Abbotabad i Rawalakot, otrzymuje niezawodny deszcz. W przeciwnym razie 90% Pakistanu albo nie ma opadów monsunowych, albo występuje wiele różnych opadów deszczu, które prowadzą do powodzi w mieście, szczególnie w południowym mieście Karaczi.

Zewnętrzne Himalaje, w tym stacje Murree i Kaszmir, otrzymują ponad 50 cali opadów w porze deszczowej. Potem przychodzą u podnóża Islamabadu / Rawalpindi i równin Piemontu w Pendżabie, w tym Sialkot, które mają 30-40 cali. Pendżab środkowy, w tym Lahore, otrzymuje 15-20. Generalnie nie ma znaczących opadów deszczu poniżej Lahore na wybrzeże. Jeśli przesuniesz się również na zachód od Lahore, deszcz monsunowy zmniejszy się do mniej niż połowy kwoty w promieniu 100 mil od Lahore. W całym Południowym i Zachodnim Pendżabie, Sindh, Beludżystanie i KPK jest bardzo mało deszczu (z wyjątkiem górskich kurortów, które stoją naprzeciwko monsunowych głów). Otrzymywana kwota wynosi od 1 do 5 cali, co nie jest ważne z agronomii. Daleki zachód od Beludżystanu w pobliżu granicy z Iranem, południowo-wschodni Pendżab i zachodni Sind w pobliżu granicy z Indiami to praktycznie pustynie.

Ponieważ wiatry monsunowe nie mogą przekroczyć wysokich barier górskich w północnym Pakistanie, stacje takie jak Chitral, Gilgit, Chillas, Hunza, Skardu aż do przełęczy Khunjarab są praktycznie suche i znajdują się całkowicie poza bladym systemem monsunowym. W Gilgit są nawet wydmy, które wyraźnie pokazują brak opadów.

Przykład Lahore wystarczy na zmienność monsunu pakistańskiego. Ta stacja zwykle otrzymuje 15 cali opadów z monsunu. W sierpniu 1996 r. Ponad 30 cm spadło w ciągu 24 godzin! – To jest zmienność deszczu monsunowego w Pakistanie. Powyższy przykład wyraźnie pokazuje, że takie powodzie nie tylko niszczą uprawy, ale także powodują powodzie miejskie, które niszczą życie i mienie.

Krótko mówiąc, powyższa dyskusja pokazuje, że z wyjątkiem wąskiego pasa w północno-wschodnim Pakistanie, który zawiera stacje górskie skierowane w stronę wiatru monsunowego, w Pakistanie nie ma deszczu o znaczeniu rolniczym.

[ff id=”6″]