Skip to main content

Czasami jesteśmy tak zajęci działaniami marketingowymi i sprzedażowymi oraz wszystkimi powiązanymi szczegółami, że zapominamy o pierwotnych celach strategicznych.

Podstawowym celem jest oczywiście generowanie i zwiększanie sprzedaży. Ale żeby mieć sprzedaż, potrzebujesz klientów. Aby osiągnąć zrównoważoną, zyskowną i rosnącą sprzedaż, najlepszą strategią jest budowanie lojalnych, długoterminowych relacji z klientami.

Działania związane z marketingiem, sprzedażą i obsługą klienta powinny zatem być koordynowane, aby zapewnić klientom satysfakcję z Ciebie, Twojej firmy i Twojej marki, która zmienia się z pierwszego nabywcy w lojalnego, długoterminowego klienta.

Obsługa klienta zazwyczaj rozwija się na czterech poziomach:

1. Zadowolenie z ceny i dostępności

Kiedy po raz pierwszy kontaktujesz się z Tobą i Twoją firmą, klienci szybko, być może podświadomie, porównują cenę i dostępność z ich oczekiwaniami w oparciu o wcześniejsze doświadczenia z konkurencją. Prawdopodobnie nie będzie sprzedaży i prawdopodobnie drugiej szansy, jeśli to minimalne oczekiwanie nie zostanie spełnione.

2. Rozpoznaj najwyższy poziom usług

Pierwszym punktem różnicowania i pierwszym krokiem w budowaniu silniejszych relacji z klientem jest uznanie przez klienta, że ​​oferujesz najwyższą jakość usług. Możesz to zademonstrować na wiele sposobów – szybsza reakcja na zapytania, łatwiejszy dostęp, więcej zapasów, lepsze ceny lub warunki, lepsza dostawa, lepsza obsługa gwarancyjna i wsparcie.

3. Docenienie Twojej wiedzy i doświadczenia

Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb dotyczących ceny i dostępności oraz wyróżnieniu się pierwszorzędnym serwisem, doświadczenie klienta powinno doprowadzić do uznania wartości dodanej wiedzy i doświadczenia. Zostało to wykazane dzięki wykorzystaniu wiedzy o produkcie, szkoleniu, edukacji i doświadczeniu w celu szkolenia klientów i zapewnienia im pewności siebie w podejmowaniu lepszych decyzji zakupowych. Teraz budujesz wartościową relację z klientem.

4. Związek z wartościami, misją i wizją

Ostatnim krokiem w budowaniu lojalnych, długoterminowych relacji jest zrozumienie przez klienta wspólnych wartości, misji i wizji w sposobie prowadzenia działalności. To połączenie jest nawiązywane przez wiele interakcji, szczególnie gdy problemy są rozwiązywane razem lub gdy spotykasz się w sprawach pozabiznesowych.

Im szybciej możesz spełnić oczekiwania klientów na tych czterech poziomach, tym szybciej budujesz trwałe i lojalne relacje z klientami.

Del Chatterson

© luty 2008

[ff id=”2″]