Skip to main content

Skąd wiesz, czy potrzebujesz rozkładu masy?

Sprzęg z rozkładem ciężaru należy zawsze stosować, gdy przyczepa waży ponad 50% masy pojazdu.

Dlaczego potrzebujesz rozkładu ciężaru?

W przeciwnym razie ciężar języka w miejscu, w którym łączy się z tylną częścią pojazdu, byłby zbyt wysoki. TW lub „ciężar języka” to siła / ciężar haka holowniczego, który naciska na hak holowniczy pojazdu. Spowoduje to obniżenie przedniej części przyczepy i tylnej części samochodu lub ciężarówki, z podniesionym przednim końcem ciężarówki.

4 wady też NIE posiadać sprzęgło z rozkładem ciężaru:

1. Nieostrożne sterowanie

Bez niego podnoszenie przodu ciężarówki – przy całym dodatkowym ciężarze, który naciska na obszar tylnego zderzaka – często powoduje niechlujność kierowania, ponieważ oś przednia jest teraz lżejsza.

2. Zwiększona droga hamowania

Bez nich droga hamowania jest zwiększona – duża część siły hamowania pojazdu pochodzi z przednich opon / przedniej osi; Schudnij i poproś o kłopoty.

3. Zmniejszona przyczepność

Kolejną wadą, jeśli NIE masz sprzęgła z rozkładem ciężaru, jest mniejsza przyczepność. Ma to sens tylko wtedy, gdy przód ciężarówki nie dotyka drogi zbyt dobrze.

4. Zwiększone wahania przyczepy

Ponieważ większość masy przyczepy i masy pojazdu jest skoncentrowana w obszarze haka holowniczego, tył przyczepy, podobnie jak przód ciężarówki, ma mniejszą masę i przyczepność, co powoduje, że może ona łowić ogon.

Jak działają sprzęgła rozkładające ciężar?

Dodają pręty sprężynowe do układu sprzęgającego, aby wykorzystać pojazd ciągnący i przyczepę. To rozkłada ciężar języka na wszystkie osie przyczepy i pojazdu ciągnącego. To sprawia, że ​​przyczepa i poziom ciężarówki; Nie mają one niewygodnego kształtu litery „V” w stosunku do obszaru połączenia haka holowniczego – w widoku profilu zestawu hak holowniczy znajduje się na dole „V”. Wydajność i bezpieczeństwo są znacznie zwiększone.

Z tego powodu siodła są z natury lepsze. Ciężar przyczepy jest skoncentrowany na środku przestrzeni ładunkowej między kabiną kierowcy a tylną osią. Sprzęgi siodłowe nadają się jednak do większych obciążeń przyczep – nie do konwencjonalnych sprzęgów przyczep i układów kulowych do lekkich przyczep.

Jak uzyskać odpowiedni rozmiar

Osobiście pytałbym tylko wykwalifikowaną osobę – jak renomowanego dealera RV lub podobnie wykwalifikowaną osobę, która regularnie pracuje ze złączami wszelkiego rodzaju.

Pamiętaj jednak o kilku wytycznych:

Sprzęg z rozkładem ciężaru ma dwie klasy wagowe: GTW (dopuszczalna masa całkowita przyczepy) i masę języka (TW). Udźwig GTW układu rozkładu masy musi przekraczać lub odpowiadać obciążonej masie przyczepy. Oznaczenie TW podane na sprzężeniach z rozkładem ciężaru odnosi się do ciężaru języka przyczepy oraz ciężaru ładunku pojazdu za tylną osią. Nie możesz więc zapomnieć o dodaniu masy przyczepy, aby uzyskać TW – nie obliczaj tylko masy własnej przyczepy.

Jak zdobyć GTW?

Najlepszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest umieszczenie w przyczepie wszystkiego, co faktycznie holujesz i wjechanie na wagę pojazdu.

Jak zdobyć TW?

W przypadku mniejszych przyczep możesz po prostu zważyć język na wadze łazienkowej z załadowaną przyczepą. Szybka zasada jest jednak taka, że ​​TW wynosi zwykle 10 do 15 procent GTW.

[ff id=”6″]