Skip to main content

Wielu właścicieli firm (szczególnie tych niebędących przedsiębiorcami) ma trudności z opracowaniem strategicznego biznesplanu dla swojej firmy. Istnieje możliwość, że nigdy wcześniej nie prowadzili działalności gospodarczej i nie brali udziału w codziennym zarządzaniu, nawet w dniach „zatrudnienia”.

Walcz o prowadzenie swojej firmy!

„Nadal muszę się dowiedzieć (usiąść i nauczyć się), jak to zrobić!” właściciel firmy powiedział mi wcześniej w tym tygodniu.

Mają marzenie o swojej firmie, są ekspertami we wszystkim, co robią, ale nie mają pojęcia, jak zamienić ten pomysł / marzenie w opłacalny i opłacalny biznes … więc pozostają w stanie przytłoczenia i frustracja sukcesu powolnym rozwojem biznesu.

Jeśli chcesz odnieść sukces na dłuższą metę, musisz poświęcić trochę czasu na planowanie wszystkich swoich działań biznesowych. Nie chodzi tylko o planowanie firmy – musisz zrozumieć strategię tego, co zamierzasz zrobić. Musisz także zrozumieć, jak różne części Twojej firmy pasują do siebie, aby stworzyć spójną firmę.

Dziś chcę przedstawić wam mój prosty, trzyetapowy proces, polegający na usiąściu i stworzeniu własnego strategicznego biznesplanu.

PLAN – Zaplanuj trochę czasu w swoim kalendarzu, aby pracować nad biznesplanem. Niektóre osoby wybierają krótką przerwę poza biurem. Możesz spędzić dzień w lokalnej kawiarni lub opuścić miasto na kilka dni. Możesz też po prostu zaplanować godzinę lub dwie i spokojnie usiąść w biurze, aby zaplanować swoją działalność (zaletą w biurze jest to, że masz przy sobie wszystkie informacje o firmie). To, co działa najlepiej dla Ciebie, działa również najlepiej dla Twojej firmy. Ale najważniejsze jest to, że planujesz z wyprzedzeniem, aby stworzyć swój plan!

EGZAMIN – Co oferujesz w ciągu następnych 90 dni? 6 miesięcy; 12 miesięcy Lubię mieć luźny 12-miesięczny plan, ale bardzo szczegółowy plan 90-dniowy. O wiele łatwiej jest się skoncentrować i wdrożyć w krótszym okresie niż, na przykład, przez okres 12 miesięcy. Czasami planowanie z wyprzedzeniem może być przytłaczające. Jednak ważne jest, aby mieć tę „całkowitą wizję”, abyś wiedział, dokąd zmierzasz.

Kiedy decydujesz, co chcesz zaoferować, zadaj sobie pytanie: „Czy to ma sens? Czy pasuje do mojej ogólnej wizji?” W tym miejscu wkracza zrozumienie strategii firmy. Nie jest dobrą decyzją, czy zorganizować wydarzenie na żywo, czy zaoferować internetowy kurs szkoleniowy, jeśli nie rozumiesz, jak to pasuje do twojej „wizji Big Picture”. Wszystkie ścieżki muszą prowadzić do „Wizji dużego obrazu”.

WYKONAJ – Teraz, gdy wiesz, co zamierzasz zaoferować i kiedy, czas wprowadzić ten plan w życie. Jedną rzeczą, którą robię w mojej firmie, jest inżynieria odwrotna. Zawsze zaczynam od daty końcowej, a potem pracuję wstecz. Na przykład, jeśli w określonym czasie oferuję czteroczęściowy kurs na żywo, co muszę zrobić, aby zareklamować ten kurs i kiedy. Znacznie łatwiej jest zaplanować promocje, jeśli pracuję wstecz od daty rozpoczęcia kursu. W ten sposób mogę również sprawdzić, czy mam wystarczająco dużo czasu na promocje lub czy muszę coś dostosować.

Oto mój prosty trzyetapowy proces tworzenia strategicznego biznesplanu. Nie, śmiało i stwórz własne!

(c) 2013 Tracey Lawton

[ff id=”2″]