Skip to main content

W XIX wieku odzież dla mężczyzn i kobiet uległa wielu zmianom. Różnica między odzieżą dla bogatych a odzieżą dla wszystkich została zatarta. Rewolucja przemysłowa wpłynęła na styl odzieży dla kobiet i mężczyzn w 1800 roku, a w XX wieku doprowadziła do rozwoju odzieży w masowej produkcji i powstania znanych projektantów mody.

Pod koniec XVIII wieku mężczyźni zakładali podkolanówki, pończochy, sukienki lub przycięte sukienki i pudrowane peruki. Na początku XIX wieku styl męskiej odzieży przeżył niewielką rewolucję, kiedy wprowadzono długie spodnie. Wpływ rewolucji przemysłowej doprowadził mężczyzn do usunięcia peleryny na rzecz płaszczy i fraków na rzecz krótszego płaszcza, który jest popularny do dziś. Więzi zmieniły się z krawatów na łuki i krawaty.

Odzież damska z 1800 roku również uległa drastycznej zmianie. Na początku wieku rozpowszechniła się prosta imperialna suknia z wysokim stanem, którą nosiła żona Napoleona, Josephine. Sukienki Empire były luźne, z przodu obniżone i często miały krótkie rękawy. W krótkim czasie talia znów opadła, a górna część ubrania, zwana stanikiem, napięła się.

Angielska moda stała się wpływowa w połowie XIX wieku. Rękawy były długie, stanik był ciasny, a spódnice w kształcie dzwonu. Te spódnice w kształcie dzwonu stały się coraz szersze, aż stały się spódnicami w kształcie obręczy, które kojarzą nam się z modą amerykańskiej wojny domowej. Gdy tylko spódnice osiągnęły maksymalną możliwą szerokość, style ponownie się zmieniły i popularne stały się cieńsze spódnice z zgiełkiem z tyłu. Spódnice były bogato zdobione łupami, falbankami i zasłonami.

W ostatnich latach XIX wieku zgiełk został porzucony, a odzież damska stała się bardziej praktyczna. Sukienki i garnitury na miarę zyskały popularność dzięki obcisłej kurtce nad szytą na miarę bluzce i długiej spódnicy. Styl dopasowanych garniturów zbiegł się z rosnącym zainteresowaniem kobiet równością. Doprowadziło to do wyglądu Gibson Girl z początku XX wieku. Termin „Gibson Girl” odnosi się do rysunków amerykańskiej ilustratorki Charles Dana Gibson, która stworzyła wizerunek wyidealizowanych kobiet noszących bluzki koszulowe i długie, dopasowane spódnice.

Wprowadzenie maszyny do szycia pod koniec XIX wieku zrewolucjonizowało przemysł odzieżowy. Po raz pierwszy szycie ręczne nie było wymagane dla każdego elementu ubrania. Moda może być produkowana masowo, aby więcej ludzi mogło ubierać się modnie. Towary masowe miałyby znaczący wpływ na kulturę i społeczeństwo w następnym stuleciu.

[ff id=”2″]