Skip to main content
Budownictwo

Świątynia Meenakshi Madurai – The Best of Dravidian Architecture

By 21 marca 2020No Comments

Świątynia Meenakshi Sundareswarar lub Świątynia Meenakshi Amman to historyczna świątynia hinduska, która znajduje się w mieście Madurai w Tamil Nadu. Jest to jedna z najsłynniejszych świątyń Indii, która znana jest na całym świecie z wyjątkowego i imponującego piękna architektonicznego. W religii hinduskiej świątynia jest miejscem zarezerwowanym na duchowe i religijne czynności, w tym modlitwy i analogiczne obrzędy.

Świątynia Madurai Sri Meenakshi jest poświęcona Panu Shivie i jego małżonce, Bogini Meenakshi (Parvati). Bogini Meenakshi jest inkarnacją bogini Parvati, która jest czczona głównie przez Indian południowych. Najwyższym architektonicznym cudem tej świątyni jest świadectwo zamożnej kultury drawidyjskiej. Niektóre z najważniejszych cech tej kolosalnej świątyni to:

Architektura świątyni:

Świątynia ta została zbudowana przez Kulasekara Pandyan około 2000 lat temu. Kolosalna struktura tej świątyni należy do najlepiej zachowanych zabytków architektury świątynnej w stylu drawidyjskim. Wspaniałość architektoniczna i rzeźbiarska jest aspektem tej świątyni, która czyni ją popularną na całym świecie. Świątynia jest otoczona podwyższoną ścianą ozdobioną różnymi obrazami i rzeźbami. Głównymi bóstwami tej świątyni są lord Sundareswarar i bogini Meenakshi, których sanktuaria są otoczone wieloma mniejszymi świątyniami i majestatycznymi halami. Wśród kilku wspaniałych budowli najbardziej uderzające są 12 gopuramów, które są znane z jasnych kolorów malowania i dekoracji sztukaterii bóstw, zwierząt, potworów, półbogów i nimfy niebieskiej.

Ashta Shakthi Mandapam:

Znajduje się przy wschodnim wejściu do świątyni, która znana jest z 1008 opraw lamp. Podczas uroczystych okazji lampy te są zapalane, co zapewnia spektakularny widok na to miejsce. Filary tej struktury są znane z ich rzeźb, które przedstawiają historie związane z narodzinami Meenakshi i Thiruvilayadals (cuda) Pana Shivy. Te filary są wyryte na różne tematy mitologiczne, które hipnotyzują odwiedzających.

Meenakshi Nayakkar Mandapam:

Znajduje się w sąsiedztwie Astha Shakthi Mandapam, która znana jest ze 110 filarów. Te filary słyną z pięknych rzeźb opartych na różnych tematach religijnych i niereligijnych. Postać zwierzęcia z ciałem lwa i głową słonia zwaną Yalli jest niezwykle piękna.

Porthamarai Kulam (czołg Golden Lotus):

To święte jezioro znajdujące się na terenie świątyni, w którym wielbiciele kąpią się. Według mitologii indyjskiej uważa się, że Indra wykąpał się w tym zbiorniku, aby zmyć swój grzech, a następnie oddał cześć Panu Shivie złotymi kwiatami lotosu ze zbiornika. Otacza go korytarz znany z pięknych rzeźb opartych na różnych tematach religijnych. Filary po północnej stronie tego korytarza ozdobione są 24 poetami Trzeciego Tamil Sangam.

Inne znane atrakcje wielkiego gmachu w stylu dravidiańskim to Oonjal Mandapam, Swami Sundareswarar Shrine, Kalyana Mandapam, Aayiram Kaal Mandapam lub Thousand Pillar Hall i wiele innych.

[ff id=”2″]