Skip to main content

Kerala słynie nie tylko z naturalnej ekstrawagancji w postaci plaż, dolin i rozlewisk, ale także z umiejętności czytania i zachowania tradycyjnej sztuki i kultury. Jego wyjątkowość jest widoczna w klasycznych formach muzyki i tańca, kolorowych kostiumach, balladach, teatrze, tańcach plemiennych i formach sztuki ludowej. Rzemiosło, stolarka i malowidła ścienne również zachowują umiejętne formy sztuki Kerali.

Kerala ma prawie pięćdziesiąt rodzajów tańców ludowych, z których wszystkie są wyjątkowe na swój sposób. Niektóre z nich to Kanniyarkali, Kaliyattom, Kolkali, Kuravarkali, Thapukkali, Kolam Thullal, Purakkali i Valakai. Tańce te odzwierciedlają różne aspekty życia i emocji, które wyrażają się w postaci ruchów w rytm muzyki. Grupa wyszkolonych muzyków z tradycyjnymi instrumentami muzycznymi ustawia skomplikowane uderzenia, które odbijają lśniące stopy. Niektóre ze słynnych form tańca ludowego wyjaśniono bardziej szczegółowo poniżej.

Theyyam lub Kaliyattam to bardzo znana forma tańca, która obejmuje kilka dni ćwiczeń przed jej wykonaniem. Mówi się, że pochodzenie tańca pochodzi z północnej części stanu. Dla tancerzy przygotowywany jest skomplikowany makijaż i kostiumy, zwłaszcza dla głównej bohaterki bohatera imieniem Ichyam, boskiej postaci. Cała forma tańca ma znaczenie mitologiczne i jest wykonywana jako rytuał w prawie wszystkich świątyniach wiosek.

Kavadiyattam to kolejna rytualna forma tańca, która ma miejsce w świątyniach Subramanya. Pokazuje tancerzy, którzy perfumowali popioły na całym ciele i niosą łukowe drewniane wieszaki zwane Kavadi, które są ozdobione kolorowym papierem. Ambalakavadi jest doskonale ozdobiony świątynią z plastikowymi kwiatami i kolorami. Udukku, Chenda i Nadaswaram są używane jako instrumenty muzyczne. Tancerze tańczą tylko do melodii, noszą drewniane wieszaki i przeprowadzają procesję.

Thiruvathirakali to tradycyjna forma tańca związana z rodzinami Kerala. W tej formie tańca kobiety w białych sari ze złotymi krawędziami i włosami ozdobionymi białymi girlandami z kwiatów zwanymi Gajras tańczą elegancko i zgodnie z rytmem Thiruvathira Pattu.

Oppana to taniec weselny wśród muzułmańskich rodzin Kerali. W tej formie tańca panna młoda siedzi w środku w pełnej dekoracji, podczas gdy jej przyjaciele i krewni śpiewają i tańczą wokół niej, klaszcząc w chór. Robi się to z pełną pompą i pokazuje, jak wesela stały się w tych dniach wspaniałe. Piosenki zawierają teksty, które w rzeczywistości drażnią pannę młodą o jej marzeniach o mężu i jej nowym małżeńskim życiu.

Velakali jest bardziej brutalną formą tańca, przedstawiającą żołnierzy z mieczami i tarczami oraz wyrównujących kroki z rytmicznymi uderzeniami Thakila, Kuzhala i Elathalama. Około pięćdziesięciu artystów bierze udział w tańcu, aby stworzyć scenę wojenną. Taniec może być poświęcony czcionemu bożkowi lub wykonany przed stawem świątynnym.

Sarpattu to taniec węża wykonywany w świątyniach Nagaraja w Kerali i czczony jako bóg węża. Kobiety z kasty Pulluvar, ubrane w kolorowe kostiumy, tańczą w rytm Sarpattu i melodii Pulluvakudam, dopóki nie zaczną oddychać. Taniec odbywa się na ozdobionej podłodze i pandalu przed bożkiem Nagraji.

Ottamthullal jest znany jako popularna wersja Kathakali, opracowana przez znanego poetę z Południa Kunchana Nambiara. Ta forma tańca została stworzona specjalnie w celu komunikowania ludzi w celu walki ze ścisłą społeczno-polityczną strukturą społeczeństwa w tym czasie. Tancerze w wyszukanych kostiumach grają historię z przesłaniem i rozwijają ją swoim humorem i ekspresją, aby zainteresować odbiorców opowieścią.

Jeśli więc planujesz podróż do Kerali, nie możesz pominąć tych form sztuki ludowej, które starannie zachowują kulturę i tradycję Południa.

[ff id=”5″]